Únor 2018

Tipy a triky starých koňařů

5. února 2018 v 0:29 | Luca |  Zajímavosti o koních
Tipy a triky starých koňařů I.
Válení
"Jestliže se kůň oklepe nebo vyválí, když se po práci nebo po vyjížďce vrátí do stáje a je odsedlán nebo odstrojen, pak je to známka toho, že se těší dobrému zdraví." (Wrangel, C.G.:taschenbuch des Kavalerristen, Stuttgart 1903). Rčení starých koňařů platí dodnes. Válení po jízdě patří k základním potřebám koně. Slouží k uvolnění po práci. Kromě toho si nabalí do srsti prach, který se váže s potem, což usnadňuje a urychluje oschnutí. Každý jezdec by tedy měl svému koni po jízdě tuto možnost dopřát. Vhodnější než box je pro válení jízdárna nebo hala. V boxe hrozí při válení nebezpečí nalehnutí nohama proti stěně, kdy se kůň nemůže zvednout. Obvykle se kůň naučí velmi rychle vyválet se na ruce na jízdárně, takže by nemělo žádnému jezdci být na obtíž dopřát mu tuto radost. Zpocený kůň nejrychleji oschne, když se vyválí v pilinách. Piliny se nalepí na srst a nasáknou vlhkost. Oklepáním nebo vykartáčováním se pak odstraní. Je to rychlejší a snadnější než tolik propagované vytírání srsti slaměnými víchy.
Otužování míst, kde přiléhá sedlo nebo postroje
Pravidelné omývání těchto míst podle následujícího receptu je osvědčenou prevencí proti otlakům: Jeden litr vody, 1/2 litru octa a hrst soli smícháme a potíráme po každé jízdě.
Nemazat příliš často kopyta
Už v roce 1878 varovali zkušení koňaři před horlivým mazáním kopyt: "Mast na kopyta není žádný zvlhčovací prostředek. Průřezy kopytem ukazují, že mast na kopyta se dostává jen do nejvrchnejší části ... Kromě toho se na mastné kopyto nabaluje prach a nečistoty, rádoby zvlhčující prostředek znemožňuje kontakt se vzduchem a slunečními paprsky... Mast na kopyta se má používat výhradně v případě, že slouží k tomu, aby se vlhké kopyto chránilo před silným a rychlým vysycháním... Správně chovaní koně, kteří mohou v zimě chodit do drenážovaného pískového výběhu a v létě mohou alespoň na hodinu denně na louku, obvykle nepotřebují žádné mazání na kopyta. Zvláště v suchém létě se však doporučuje například během čištění nebo krmení postavit koni všechny čtyři nohy do kbelíků s vodou. To je mnohem lepší péče než každé mazání. Kdo chce, může koni po této proceduře namazat kopyta čistou vazelínou, aby se v nich vlhkost udržela. V jižních zemích používají k tomuto účelu olivový olej. Nejlepším prostředkem proti drobivým, křehkým kopytům je totiž zábal s olivovým olejem.
Trik s ocasem
Nestojí-li kůň při kování klidně a je nebezpečí, že se zraníme o podkovák, usnadníme si držení pomocí ocasu. Žíně ocasu obtočíme zvenčí dobnitř okolo spěnky. Tato metoda také šetří záda, především při kování malých koní.
Napájení před jízdou
Ideální je, když má kůň neustále vodu k dispozici. V každém případě musí být dostatečně napojený před náročnou jízdou. Jestliže se kůň nenapije alespoň 4 hodiny před ježděním, pak tento deficit vede k narušení vodního režimu v organizmu, což má negativní dopad na výkon. Při účasti na distančních dostizích se ovšem nedoporučuje dát koni pít bezprostředně před měřením pulsu. Příjem vody totiž vede ke krátkodobému zvýšení tepové frekvence.
Krtiny
Aktivita krtků na louce je důkazem toho, že v půdě je život. O to, aby zde nezanikl, se stará i krtek jejím systematickým provzdušňováním. V žádném případě by se tedy přítomnost hnědých hromádek na louce neměla stát důvodem k boji s těmito živočichy. Jistě si žádný kůň neulomí nohu, když šlápne na krtinu. Chceme-li z louky sklízet seno, odstraníme je jednu po druhé, jinak by hlína dostala do sena. Zahrádkáři mohou hlínu z krtin využít jako vhodný substrát pro mladé rostlinky. Hlína z krtin neobsahuje semena plevelů nebo choroboplodné zárodky, protože pochází z velké hloubky.
Otruby
Při horečce staří koňaři snížili dávku zrnin na 1/8 obvyklé dávky, kterou nahradili asi jednou librou otrub. Ostatně: lehce zvlhčené otruby pomáhají proti mírnému průjmu, mají zácpový účinek. Hodně namočené otruby mají opačný účinek. Úplně suché otruby nikdy nekrmíme, protože je zde nebezpečí ucpání jícnu.

S otrubami opatrně
Velmi důležité je krmit otruby s mírou. V žádném případě by se nemělo stát, aby se kůň dostal k pytli s otrubami a spořádal jich dle libosti. I když jsou na jedné straně tak zdravé a potřebné - ve větším množství mohou mít na svědomí nejen koliku, ale i život koně. Vysoký obsah fosforu a ve větším množství způsobují zánět střeva, otravu, průjmy a smrt, jejíž příčinou je Colitis X.
Láska ji neláká?
Jestliže u klisny říje nepřichází, starý koňař by ji nechal dát na pastvu. Slunce a obsah látek v čerstvé trávě totiž povzbuzují hormony a moderní solária těžko nahradí skutečné jaro venku. Také přidávání mrkve prý pomáhá, ale na tenhle recept nemá nikdo patent. Nejlepší afrodisiakum pro klisny je přítomnost hřebců. Při páření na pastvině zabřezne 90 procent klisen, při zapouštění "z ruky" je toto procento výrazně nižší.
Jak dlouho je kůň hříbě?
Staří koňaři označovali jako hříbě koně do stáří pěti let. Do této doby je šetřili a malé výstřelky v chování tolerovali. Už název "hříbě" nebo "remonta" znamenala pro ošetřovatele, že má co dělat s mladým, syrovým koněm.
Žerou slámu - nejsou nervózní
To se říkávalo v kavalerii. Nervózní a problematičtí koně dostali velkou porci slámy na úkor ovsa. Zda koně uklidnilo několikahodinové požírání slámy nebo to, že sláma "dodá organizmu výživné soli", toť otázka, ale pro praxi to není důležité. (Die Logik in der Reitkunst, 1886)
Mrkev proti červům?
Odčervování pomocí mrkve patří do oblasti pověr. Kořeny této myšlenky leží v myšlence, že vitamín A, který mrkev obsahuje, způsobí v trávícím ústrojí rychlé a explozivní rozmnožení parazitů. Někteří z nich se dostanou s výkaly ven, což nezkušený chovatel považuje za ukončení odčervovací kůry. Bohužel tak snadné to s červy není.
Bolesti zubů
Když si asi 3 a půl roku starý kůň odmítá vzít udidlo a nechce spolupracovat, možná u něho právě dochází k výměně zubů. Kůň v této době mění střeďáky a třetí stoličky (zadní premoláry). Má problémy se žvýkáním a může mít bolesti zubů, které působení udidla ještě zhoršuje. Když už se na koni v tomto věku jezdí, je vhodné použít v tomto případě na nějakou dobu uzdění bez udidla. Samozřejmě je lepší, když se kůň vezme pod sedlo až po skončení výměny chrupu.

ZDROJ:
Podle zahraničních matriálů přeložila M. Burdová

30 ZAJÍMAVOSTÍ

2. února 2018 v 22:49 | Luca |  Koně
Koně jsou na první pohled nádherná a vznešená stvoření a tisíce nadšenců si dopřává jízdu na koni nebo chodí na jejich výstavy každý rok. Zde jsou všechna důležitá (a některá velmi zajímavá) fakta o nich, která byste si rozhodně měli zapamatovat.

 • Samec chovného koně se nazývá kůň a samice je klisna. Samec vykastrovaného koně je pak známý jako valach.
 • Jejich potomci se nazývají více názvy, ale nejrozšířenější je pro samce hříbě a pro samici kobylka.
 • Mláďata koně mohou chodit jen několik málo hodin po narození.
 • Kostra koně má 205 kostí.
 • Zkrocení koně žijící v zajetí se obvykle dožívají asi 25 let. Nicméně nejstaršímu koni bylo podle záznamů 62 let.
 • I když vidíte, že je kůň na nohou, nepředpokládejte, že je vzhůru! Tato zvířata mohou spát ve stoje i v leže. I když určitě znáte pár lidí, u kterých byste přísahali, že to mají stejně.
 • Ve stádu koní nespí každý člen v tu samou dobu. Vždy bude alespoň jeden vzhůru, aby dával pozor na ostatní.
 • Koně vidíte na spoustě fotografií, jak se smějí nebo usmívají, ale ve skutečnosti to dělají jenom proto, že pak cítí intenzivněji pachy.
 • Koně jedí jenom rostliny, což z nich dělá býložravce.
 • Pro běžné koně je nejvyšší dosažená rychlost okolo 27 mil za hodinu. I když nejrychlejší záznam o běhu koně říká, že tryskal rychlostí 55 mil za hodinu.


 • Dle odhadu je na světě kolem 60 milionů koní, kteří jsou výsledkem křížení divokého a domácího plemene.
 • Oči koně jsou mnohem větší než u ostatních savců a skutečnost, že je mají umístěné na stranách hlavy znamená, že se mohou rozhlédnout kolem na téměř 360 stupňů.
 • Odborníci dospěli k přesvědčení, že koně jsou zcela barvoslepí, ale to bylo záhy vyvráceno. Ale ne zcela. Pravdou je, že mohou vidět jen některé barvy jasněji než jiné.
 • Když kůň cválá, má v jednom okamžiku všechna čtyři kopyta ve vzduchu.
 • Má obrovské zuby! Zabírají dokonce víc prostoru na jeho hlavě než mozek.
 • Koní mozek váží asi jenom kolem 28 gramů, což je polovina váhy lidského mozku.
 • Koně mají stejně jako lidi několik výrazů obličeje, aby uměli vyjádřit, jak se zrovna cítí.
 • Na rozdíl od mnoha jiných savců zvířat je pro koně nemožné zvracet.
 • Na světě existuje více než 300 plemen různých koňů.
 • Velikost koní se neměří ve stopách ani centimetrech, ale ve velikosti ruky. Jedna ruka se rovná asi 10 centimetrům. Takže například poník je plemeno koně, které měří asi 14,2 ruky v kohoutku.


 • Sampson byl nejvyšší kůň v historii. Když stál, měřil neuvěřitelných 21,2 ruky na výšku.
 • Naproti tomu nejmenší kůň z New Hampshire měřil necelého půl metru. Jmenoval se Einstein.
 • Koně jsou velkými polykači vody. Za den vypijí až neuvěřitelných 94 litrů. V teplejším podnebí je tento údaj ještě vyšší.
 • I když jsou zebry a koně naprosto odlišná zvířata, mohou se mezi sebou křížit. Pak vznikají takzvaní "zebroids". Zebry se můžou pářit i s osly.
 • V roce 2003 Italové poprvé naklonovali koně.
 • Pokud sáhnete koni na uši a jsou studené, znamená to, že je mu chladno.
 • Koně byly velmi populární pro policii, to ale upadlo s vynálezem automobilu v 20. století. Nicméně stovky koní používá policie dodnes.
 • Arabský kůň je považovaný za nejstarší přežívající plemeno koně. Odborníci se domnívají, že první arabský kůň se objevil někdy kolem roku 4500.
 • V mnoha zemích včetně Francie je koňské maso považováno za drahou pochoutku.
 • Ačkoliv je to v pár zemích zakázané, jedí v některých zemích i koňský mozek a srdce.
 • Studie prokázala, že koně mají výbornou paměť! Možná dokonce lepší než slon!


zdroj: Nejky.cz
Děkuji za návštěvu blogu!