Leden 2018

😂Naši koníci 😂

22. ledna 2018 v 18:21 | Luca |  Koně

Bylinné léčení

12. ledna 2018 v 0:31 | Luca |  Bylinky pro koně
BYLINY
Pastviny by měly být vždy bohaté na různé byliny. Můžem na Jaře nasázet například levanduli,mátu,kopřivy,podběl,smetánku... Nesmíme zapomenou na zimu,to podáváme usušene byliny. Svým koním můžeme dopřát 3 gramy bylin denně.

ČAJ A NÁLEVY
Použijte asi 30g sušených nebo 75-100g čerstvých bylin,přelijte je téměř vroucí vodou a nechte 10-15 minut stát.Po 15 minutách můžete vychlazený vlažný čaj i s bylinami nalít na krmivo nebo ho dát koni k pití.

OBKLAD
¨ Na ošetření očních zánětů nebo malých ran se hodí obklady. Čaj nebo odvar nalijte na sterilní mulový obklad a přidržte jej na mostiženém místěnebo jej při zranění nohy připevněte obvatem.
Byliny:

ANÝZ
Podává se vnitřně i zevně. Používá se hlavně k uklidnění dýchacích cest. Může příznivě působit na čerstvé nákazy i na vleklou nebo chronickou bronchitidu. Při kolikách podráždění žaludku a střev lze vždy přridat anýz k jiným přípravkům. Zevně lze pužít anýzovou silici proti vším a zákožkám.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ
Obsahuje mnoho vitamínů,podporují růst kopyt,zlepšují srst koně a zvyšují obranyschopnost. Koně milují šípkový čaj. Čerstve plody lze na podzim přimíchat do krmiva. Měly by se podávat denně.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
Je prospěšná především při zraněních nebo zánětech v hubě. Pomáhá při nadýmání. Jako prostředek proti chřipce je šalvěj známá u lidí i u koní.

MATEŘÍDOUŠKA
Podává se koním při všech trávicích potíží. I při kašli,bronchitide a zánětech dýchacího ůstrojí lze koním uvařit čaj. Podporuje odčervení. Špatně hojící se rány,plísnoé onemocnění kůže lze ošetřit nálevem z mateřídoušky.

KOPŘIVA
Každá pastvina se může obohatit kopřivami. Na jaře se doporučuje kopřivová kúra . Do jarní očisty můžem ještě přimíchat měsíček,mrkev,česnek,smetanka a především JABLEČNÝ OCET. Kopřivy jinak čisí krev a posiluje játra. Zvláště je důležitá pro koně se sklonem ke kolikám. Kopřiva taky zabezpečuje krásnou hedvábnou srst.

MED
Med má antiseptický účinek a výborně hojí rány též při zánětech a žaludeční sliznice. Posiluje nervy a imunitní system,podporuje trávení,pomáhá při neklidu a poruchách spánku. působí antibakteriálně a protizánětlivě,chrání před nádory a je vynikajícím prostředkem pro stárnoucí organismus. Med můžem přimichat s řadou bylin,jejichž chut zlepšuje. Univerzální elixír zdraví lze získat smícháním těchto přísad: jablečný ocet,med,česnek.

JABLEČNÝ OCET
Má mnohostranné použití. Koně,kteří dosáavají ocet pravidelně jsou odolnější vůči nejrůznějším infekcím. Ocet působí příznivě na citlivou trávicí soustavu koní. Ocet také chrání před komáry a různým nežádoucím hmyzu. Můžem natírat i ovocným octem srst. Bodnutím hmyzem okamžitě otíráme čistým jablečným octem. Zabranuje to svěděni a vede k opadnutí ototku Každý kůn se po vyjíždce raduje,když ho omyváme octem s vodou. Místa, na něž naseda sedlo nebo popruhy,se jablečným octem posiluji šlachy a vazy se po jízdě osvěžují.Koním,kteří si na jaře drbou ocas,bychom měli potírat kořen ocasu jablečným octem a zároven kontrolovat termín posledního odčervení.

ALOE VERA
Pro koně se osvědčuje především zevní aplikace aloe. Štáva vede k ústupu otoků,zmírnuje bolest,působí léčivě a stahuje. Aloe pomáhá při ekzémech,popáleninách a při úžehu,který se vyskytuje u koní. Hodí se i k vymývání čerstvých ran a při slepené,neopečovávané srsti. MRKEV Je to štavnaté krmivo a ve stáji je k nezaplacení. Mrkev obsahuje asi stejné množství energie jako řepa. Zejména v zimě je mrkev důležité doplnkove krmiv. Mrkev je lehce stravitelná a patří k dietním krmivům.

HEŘMÁNEK
Pokud kůn trpí stresem,neklidemnebo vypjetím,můžem ho uklidnit heřmánkem. Při kolikách tlumí heřmánkový čaj křeče a záněty. Nejrůznější rány lze vymývat heřmánkem.Při zánětech sliznice v hubě nebo zubů je pro koně heřmánek opravdovým dobrodiním.

MÁTA
se používá vnitřně při kolikách,žaludečním kataru,nadýmání a křečích v podbřišku. Navíc rozpouští hlen při kašli a bronchitide. Při inhalování zlepšuje dýchání nosem a uvolnuje bolesti hlavy např při migréně. U klisen po odstavení hříběte napomáhá máta k zaprahnutí vemene.

LÉKOŘICE LYSÁ
Lékořice pomáhá při onemocněních dýchacích cest,tiší křeče,zvyšuje tvorbu hormonů. Koně mají lékořici rádi. Odřená místa lze potřít listy z lékořice.

POHANKA
Může příznivě ovlivnit sklon ke krvácení z nozder,poruchy prokrvení,revma,artritidu,zánět kosti střelkové a schvácení kopyt. Pohanku by měli dostávat především staří koně pro povzbuzení,prokrvování,nejlépe spolu s hlohem a kopřivou. Koním se sklonem k alergiím přidávejte pohanku do krmení po delší časové období.

ČESNEK KUCHYNSKÝ
Česnek by se měl podávat po delší dobu,aby svůj účinek mohl plně uplatnit,nebot jeho zápach nemají v oblibě mouchy a komáři. Pach síry,který vydává kůže i huba,totiž zapudí i dotěrné sužovatele. Navíc česnek chrání před nemocemi dýchacích cest,upravuje střevní mikrofloru a chrání před hmyzem a přílišným začervením. U používání česneku stoupá konská aktivita a koncentrace. Také nervozita,úzkost a citlivost se snižují.

ZELENÝ ČAJ
Nachází všestranné využití pro vnitřní i zevní ošetření nejen u člověka,ale i u koní. Zvláště staří a slabí koně by měli dostávat zelený čaj denně po delší dobu. Je vhodným posilujícím prostředkem i pro koně,kteří se potřebují zotavit po nemoci. Dále podporuje obranyschopnost,vyrovnává ztrátu minerálních látek,nebo je dobrý proti letnímu ekzému. Zevně slouží zelený čaj jako výborný prostředek k omývání např- při ekzémech,jako je letní vyrážka nebo při suché a šupinaté kůži.
V létě se může osvěžovat celého koně zeleným čajem..

Murphyho zákony o koních :D

10. ledna 2018 v 8:26 | Luca |  Mezi námi koňáky
- Neposlušnost koně je přímo úměrná počtu přihlížejících lidí

- Pokud před přepravou koně zkontrolujete přívěs, utčitě se cestou pokazí

- Nikdo si pořádně nevšimne jak jezdíte dokud nespadnete z koně

- Ten nejhorší kůň z celé stáje rozhodně žere ze všech nejvíc, potřebuje nové podkovy každé 4 týdny a alespoň jednou měsíčně potřebuje veterináře

- Výstroj, kterou nesnášíte je nezničitelná

- Kůň, kterého nesnášíte je neprodejný a přežije všechny ve stáji

- Neplodná stájová kočka neexistuje

- Mašinka na holení se pokazí pouze tehdy, když zbývá oholit pouze hlavu

- Pokud si nejste jisti, zda jste ve stáji zavřeli vodu, pak jste ji nezavřeli

- Pokud si nejste jisti, zda jste zavřeli ohradu, pak jste ji nazavřeli

- Jeden kůň je málo, dva jsou moc

- Jakmile se ve svátečním oblečení dostanete na deset metrů od stáje, zašpiníte se

- Je-li kůň inzerován za cenu "do pěti tisíc", určitě nebude stát dva a půl

- Vyběrák na kopyta se stěhuje sám od sebe

- Síla větru roste přímo úměrně tomu, jak špatně vám sedí klobouk

- Nejlepší je přestat, právě když vyhráváš


NĚJAKÁ TA ZAJÍMAVOST :D

10. ledna 2018 v 1:08 | Luca |  Zajímavosti o koních

ZRAK

Kůň vidí dobře do vzdálenosti několika set metrů i na blízku vidí dobře, ale jsou body, kde kůň nevidí (více obrázek "ZRAK KONĚ"). Takže pozor! při přeskoku překážky kůň překážku nevidí zřetelně a díky tomu může dojít k úrazu! Koně mají oči na bocích hlavy a tím pádem špatně vidí ve předu. Okolo sebe však vidí dobře. Na rozdíl od člověka kůň zaostřuje.

Výsledek obrázku pro články o koních

SLUCH

Kůň slyší několikanásobně lépe než člověk. Svými ušními boltci neustále otáčí a zachytává různé zvuky z okolí. Každým uchem může otáčet zvlášť a může je otáčet až o 180 stupňů. Kůň slyší i zvuky, které se odráží, takže v noci nemůže do ničeho narazit.

ČICH

Hříbata díky čichu dokážou najít svou matku. Ve stádu se koně také rozpoznávají díky čichu. Čich je důležitý i v sexuálním chování. V době říje totiž klisna vylučuje feromony, kterými informuje hřebce, že je připravená k páření. Hřebec (vůdce stáda) často značkuje močí nebo hromadou trusu svoje "teritorium".

CHUŤ

O chuti koní víme sice málo, ale je jisté, že kůň používá na rozeznání, zda je potrava zkažená, nebo jestli není jedovatá. Člověk si myslí, že kůň má rád sladké a proto výrobci krmiva pro koně přidávají do jejich produktů sladidla, aby koním chuť "zpestřili", ale jde o nedokázanou domněnku. Někteří koně mají zase rádi hořkou chuť a proto hledají na starých pastvinách a živých plotech hořce chutnající rostliny.

HMAT

Díky hmatu kůň ucítí i tu nejmenší blešku či mušku. Je citlivý po celém těle. Dlouhými hmatovými chlupy na horním a dolním pysku prověřují své okolí a kontrolují potravu a hmatové chlupy kolem očí chrání oko před poraněním.

STOP TÝRÁNÍ KONÍ!!!!!!!

6. ledna 2018 v 22:48 | Luca |  Koně
Ahoj, koňáci!
Dnes jsem se rozhodla napsat článek, na popud jednoho příspěvku na Facebook ve skupině KOŇÁCI VÝCHODNÍ ČECHY.
Příspěvěk, kvůli kterému teď píšu tento článek, psal pán, který to asi (určitě) neměl v hlavě moc v pořádku.
Dnes je sobota, takže takový ten flákací den a proto jsem ležela v posteli a brouzdala jsem po internetu, po chvilce jsem narazila na ten již zmiňovaný příspěvěk. Příspěvek psal mladší pán (nedá se mu říkat člověk!),v příspěvku byla položena otáka:
JAK TRESTÁTE KONĚ? v možnosti ankety byly tyto odpovědi:

1) koně netrestám
2) paralyzérem, elektrickým šokem
3) stříkání hadící ( i v zimě )
4) mlácením holí nebo klackem
5) zbičováním

Po přečtení jsem si říkala,jestli vidím správně...
Jak tohle vůbecmůže člověk napsat,natož to aplikovat na koních,a nejsmutnější na tom bylo že nejvíce bylo odpovědí u odpovědí číslo 2, 3 ,4, 5 a u 1 bylo nejméně, v tu chvíli mi bylo do pláče, představila jsem sico koně, u takových lidí musí zažívat.
Já osobně koně fyzicky netretám, maximálně ho plácnu. Koně nemusíte mlátit, stačí mu vymezit meze a nedovolit mu je přecházet. A JAK TO MÁTE VY?

JAK BY JSTE ŘEŠILI TAKOVÉHLE CHOVÁNÍ KE KONÍM? MÁTE NĚJAKÝ NÁPAD, JAK TOMU TO ZAMEZITNEBO NĚJAK POMOCI?


Související obrázek
Děkuji za návštěvu blogu!