Prosinec 2017

Pf 2018

31. prosince 2017 v 1:13 | Luca |  BLOG a Já

CUKROVÍ PRO KONÍKY

15. prosince 2017 v 5:37 | Luca |  Recepty pro koně
(NEVÍM PŘESNÉ MNOŽSTVÍ, TĚSTO BY VŠAK MĚLO BÝT TAKOVÉ, ABY SE DALO TVAROVAT)

Co budeme potřebovat?

- namleté ovesné vločky
- nastrouhaná mrkev
- nastrouhané jablko
- rozmačkaný banán
- trocha medu
- podlepotřeby vodu
- špetka skořice

A už jen upéct a dát koníkovi Líbající


JAK KONÍKOVI ZPŘÍJEMNIT ZIMU

13. prosince 2017 v 19:10 | Luca |  Koně
1. TEPLÝ ČAJ

Můj typ jak koníkovi trochu zpříjemnit zimu, je dát mu kbelík vlažného bylinnkového slabého čaje napč. ostropestřecový, heřmánkový, kopřivový

NÁVOD:
Do menšího hrnce si připravíme čaj, poté čaj nalijeme do kbelíku a rozředíme ho tak, aby nebyl horký ale jen lehce teplý-vlažný.

Výsledek obrázku pro bylinný čaj


2. PO PRÁCI
V zimě když s koníkem pracujeme, a koník se při práci zapotí, je lepší mu dát deku, i když ho jinak nedekujete, koník je rozehřátý a spocený, mohl by prochladnout. Proto je lepší dát mu asopoň na 1-2h odpocovací deku aby neprochladl a nenastydl.


3. PÉČE O KOPYTA
Můj další typ je mazaní kopyt, kopyta je v zimě lepší mazat, a to buď to speciálním gelem na kopyta v zimě viz. obrázek nebo obyčejným vepřovým sádlem.

Výsledek obrázku pro zimní gel na kopyta

PŘÍRODNÍ ODČERVOVÁNÍ KONÍ

8. prosince 2017 v 0:54 | Luca |  Koně
  • Vermifugní, které jsou byliny, které červy vyhnat z těla
  • Vermicidní, které jsou byliny, které ničí červy v těle
  • Taenifugní, které jsou byliny, které vytlačují tasemnice z těla
  • Taenicidní, které jsou byliny, které mohou zabít tasemnice v těleRozdíl mezi skutečným zabitím a vyháněním parazitů může záviset na použité bylině, na dávkování a způsobu dávkování.

1) Pelyněk
Pelyněk je docela obyčejná vytrvalá bylina. Pelyněk je velmi hořký, a to je vzhledem k éterickým olejům, který obsahuje absinthol nebo thujon. Bylina obsahuje také hořký glykosid absinthine, který je narkotikem. Olej z pelyňku je velmi silný a drobné malé dávky mohou způsobit bezvědomí a smrt u dospělé osoby. Takže když mluvím o pelyňku, vždy mám na mysli sušený rostlinný materiál a nikoli esenciální olej. Éterický olej je velmi koncentrovaný a neměl by být používán. Pelyněk je výborný anthelmintikum a také účinné tonikum pro celý trávicí systém. S oblibou používám Pelyněk brotan.

2) Dýňová semena a melounová semena
jsou bohaté na živiny a také pomohou odstranit velké množství kyseliny močové v krvi. Oni také obsahují aminokyselinu-cucurbitin která má odčervovací vlastnosti. Dýňová semena jsou známé pro vyloučení tasemnice z těla. Tato semena ve vysoké kvalitě a českého původu můžete nakoupit u nás. Odčervovací dávka je 30 g na 100 kg koně, tasemnice jsou odolnější, tam je nutno dávku zdvojnásobit na 100 g denně a 100 kg koně. Takže pro odčervení 500 kg koně budete potřebovat na denní dávku 150 - 1 000 g dýňových semen. Nejlépe rozděleno ve čtyřech dávkách na den. Semena nechte předem namočit. Celá kůra trvá jeden den. Někdo podává po dobu 1 týdne. Zopakujeme za 14 dní. Nemá vedlejší účinky. Vhodné i pro hříbata a březí klisny. Dýňová semena jsou navíc cenným zdrojem zinku, manganu, hořčíku, vitamínu K.

3) Syrová či sušená mrkev a červená řepanaopak ničí škrkavky. Ty mnohdy způsobují úporné kašlání Vašeho koně.

4) Měsíček zahradní (sušená bylina nebo čerstvá) se dá také přimáchat do Vaší odčervovací směsi, v denní dávce 10 g na 100 kg koně.

5) Yzop (Hyssopus oficinalis) je další běžnou vytrvalou bylinou. Celá rostlina je léčivá, ale nejpoužívanější jsou květy a listy. Yzop jako esenciální olej má anthelmintické vlastnosti.

6) Česnek (Allium sativum) byl používán jako anthelmintikum po celá staletí. Česnek má antibakteriální, antimykotické účinky, které byly vědecky prokázané. Poslední dobu bylo napsáno mnoho infromací ohledně toxicity pro koně. Při zkrmování dle doporučených dávek žádné riziko nehrozí. Některým koním můře způsobit žaludeční nevolnosti. Syrové stroužky česneku jsou nejvíce léčivé protože obsahují nejvyšší množství oleje v porovnání s upravovanými produkty, jako je sušený česnek (jemně mletý, granulát, plátky). Ale většina koní čerstvý česnek není schopno přijmout, a tak se zkrmuje častěji česnek sušený. Denní dávkování je 5 g na 100 kg koně. Upozornění: denní dávka 20 g na 100 kg koně po dobu 6 měsíců způsobilo anémii. Nesmí se také podávat koním s žaludečnímy vředy! Je možné využívat i léčebné účinky česneku medvědího- jeho listy.

7) Zázvor - zejména při dlouhodobém podávání výrazně snižuje reinfekci parazity (malých strongylidů). Má i daší pozitivní vliv na střevní mikrofloru, ničí ežádoucí bakterii a viry, zejména i ty způsobující průjmy, koliky a plynatost.

8) Semeno fenyklu - Nejlépe v mleté podobě. Obsahuje Anethol - aromatickou sloučeninu, která poskytuje svojí anýzovou chuť a vůni a má anth. účinky. Zlepšuje střevní mikrofloru.

9) Černucha- Dokáže zničit většinu vnitřních parazitů, zejména malé strongylidy a roupy. V létě ulejuve i koním s letní vyrážkou. Na podzim při kašli a infekcích.

10) Kozlík kořen - kořen se používá zejména pro zklidnění a harmonizaci koní, obsahuje však i eterické oleje, které dokážou zničit parazity.

11) hřebíček - mletý na prášek. Hřebíček - obsahuje eugeno-nejmocnější dezinfekci. Obsahují též karyofylen, který je silným antimikrobiálním činidlem. Tyto složky projdou krevním řečištěm a zabíjejí parazity i jejich larvy a vajíčka. Hřebíček též účinně zabíjí malárii, tuberkulózu, choleru, svrab a jiné parazity, viry, bakterie a houby, včetně kvasinek (candidy). Ničí rovněž všechny druhy tyčinkovitých mikroorganismů, stafylokoků a streptokoků.

Výsledek obrázku pro odčervení koněExistují ještě další byliny s anthelmitickými účinky. Např. kopretina řimbaba, jablečník obecný, šalvěj lékařská a sporýš, tito nejsou tolik silné a jsou poměrně bezpečné.

Již hotový namíchaný granulovaný preparát Paraclean k dostání u nás.


Riskantní přírodní odčervovadla:
  • Routa vonná (Ruta graveolens) by se měla používat s opatrností. Ve správném dávkování, je to velmi účinné anthelmintikum. Rue obsahuje mnoho alkaloidů, guajakol, furanokumariny, furanochinolinové alkaloidy. Dokonce 0,5% je toxických silic. Velmi nebezpečné pro březí a laktující klisny.
  • Vratič obecný (chrysanthemun vulgare nebo Tanacetum vulgare) je nejjedovatější známé anthelmintikum. To obsahuje potenciálně škodlivé látky, pokud nejsou používány ve správném dávkování. Obsahuje velmi vysokou úroveň silice Thujon a malé množství borneol a kafr. Tato úroveň Thujon bylo zjištěno, že je silný stimulant dělohy jak zvířat a lidí a nikdy by neměly být používány s březích zvířat. Silice je tak extrémně jedovatý, že i půl-kávová lžička může být fatální. Prosím nepoužívejte tuto bylinu sami na sobě či své zvířata. Na 100 kg hmotnosti zvířete je smrtelná dávka 2 kg květu vratiče.
  • Kapraď samec (dryopteris filix-mas), je další velmi toxické anthelmintikum. Oddenky této rostliny se dříve používaly jako odčervovadlo na tasemnice, motolice jaterní a další parazity. Bohužel se však zjistilo, že tato rostlina může způsobit závažné poškození jater, srdce a ledvin, poškození, jakož i ochrnutí a poruchy zraku. Nežádoucí účinky a rizika daleko převáží výhody přírodního anthelmintika. Vzhledem k mnoha rizikům, nedoporučuji žádné vnitřní použití této byliny, ačkoliv jeho doporučení v řadě knih naleznete.

Pakliže odčervujete chemickou cestou, je třeba brát na paměti, že je to chemický zásah do organismu Vašeho koně a je vhodné nasadit čistící kůru s důrazem na játra, která se odčervením výrazně zatřížila. Doporučuji po každém odčervení i očkování provést 10 ti denní čistící bylinnou kůru. Čímž výrazně snížíte riziko poškození jater a ledvin. Můžete volit z některých vhdoných bylin, například kopřivy, případně zvolit již odborně namíchanou bylinnou čistící směs Phytovet Horse detoxication cure.

Důležitý je celý antiparazitický management!
Přírodní antiparazitický systém neobsahuje pouze krmení speciálních bylin a doplňků, ale také různá opatření. Je nutné vyloučení obilovin (musli, šroty), ale i pečiva, čerstvých jablek. Zajistit časté odklízení bobků z výběhů a desinfekci krmných kýblů či žlabů (jablečným octem). Provádět parazitologické koprologické rozbory a dle toho se rozhodovat, nikoliv bezhlavě používat chemické odčervovací pasty. Tento systém máme odzkoušený na více jak 15 ti členém stádě a opravdu funguje!

Na závěr, doufám, že tento článek Vám byl přínosem a pokusíte se do odčervovacího plánu Vašich koní zařadit přírodní odčervovadla, která nejen že ušetří Vaši kapsu, ale zejména odlehčíte chemickému zatížení Vašeho koně.


Zdroj:
Ing. Kateřina Bergrová
Specialista na přírodní výživu a léčbu koní

VLAK aneb Rudyho nejvetší strašák

6. prosince 2017 v 18:12 | Luca |  Příběhy ze sedla i ze země
Vzhedem k tomu, že jsem byla týden nemocná , tím pádem nebyl Rudy venku, rozhodla jsem se napsat své kamárádce aby přijela vyvětrat Rudyho. Aby jsme to uvedly na pravou míru, RUDY = TVRDOHLAVÝ A VELICE SVÉRÁZNÝ HAFLING, Natka říká, že to je prostě blonďák :D Začalo to nevinným oprácováváním v kruhovce. S velký nadšením se odhodlaná Natka rozhodla zkrotit tlustého blonďáka. Nasedání proběhlo bez větších komplikací, poté co Rudy zjistil, že má na zádech Natku, která se nedá jen tak něčím rozhodit, řekl si, že jí otestuje. Nebyl by to však Rudy, kdyby si těch pár kozlů v kruhovce neodpustil. Když Natka kozly useděla, rozhodly jsme se kozlujícího Rudyho vzít ven. Před startem jsme ovšem musely Rudyho trochu vytunit po svém :D I po náročné přípravě vše probíhalo bez problému a vytuněného blonďáka jsme vyvedly ven. V ten moment začal boj o naše životy a nejen o naše. Jak víme, tak i blonďáci mají velmi vysoké ego a i to nám dneska rudy dokázala a dokazuje stále.Naše výprava se rozhodla jít k Braunovu betlému a to jsme ještě nevěděly co nás čeká a nemine. Po nasednutí do sedla jsme vše viděli zalité sluncem, ale Rudy to ovšem viděl jinak než my. Co jiného od Rudyho čekat než nějakou lotrovinu. A co jiného se mohlo stát než to, že jel vlak. V tu chvíli začal boj o holý život - KROCENÍ DIVOKÉHO BLONĎATÉHO STVOŘENÍ. Abych vám to upřesnila, Rudy v tu chvíli vykonal svou potřebu ( VŠICHNI VÍME O CO JDE :D ) Věřte mi, že mít půltunového koně na noze není úplně pohádka na dobrou noc a to stále není naše výprava u konce. Začaly jsme se obávat cesty zpět. Rudy neměl v plánu nám cestu ulehčit, ba naopak. Rozhodl se divočit, a tak nám nezbylo nic jiného než najít jinou trasu. Vzhledem k tomu, že bylo kolo půl čtvrté a začalo se stmívat, zažal nás tlačit čas. Zkuste si představit bý v temném v lese sami s divokým koněm- žádná prdel :D Po dlouhémplánování a zkoumání jízdních řádů jsme se rozhodly konat, ale byl tu jeden háček. Kždý jízdní řád nám hlásil jiný čas příjezdu vlaku. Musely jsme se rozhodnout zda-li zůstat v temném lese nebo riskovat svůj život a vydat se cestou nejmenšího zla, tedy po silnici. I tato cesta měla své skryté vady.

a) ZABITÍ AUTEM
b) ZNIČENÍ AUTA
c) VYDĚSIT ŘIDIČE K SMRTI
d) ÚSPĚŠNÁ CESTA ZPĚT DO BEZPEČÍ ZA KOLEJEMI

Dále musíme zmínit ,že všichni lidé nejsou ignoranti. Potkaly jsme gentlemena, který si již užíval důchodu, ale slušné vychování neztratil. Když viděl jak tančíme divokou polku na parkovišti s Rudym. Asi se mu zdálo, že jsme si něco daly,optal se zda-li jsme v pořádku, s vykulenýma očima jsme odpověděly, že se jen snažíme dostat koně a sebe domů za koleje.
Po úspěšném překonání stracu, jsme se vydaly po silnici, která vedla domů. S pomalu přicházejícím infarktem jsme celkem bez problému přešli koleje. Po náročném návratu jsme zjistily, že jsme spocené víc jak Rudy avšak šťasrné, že žijeme.
A takto bychom ukončily svou dobrodružnou a nebezpečnou výpravu.
Budeme rády, když se s námi podělíte o váše přežití či jiným dobrodružstvím s vašimi koníky.

TIPY NA DÁRKY PRO KOŇÁKY

6. prosince 2017 v 2:40 | Luca |  Koně
1) JEZDECKÝ ZÁPISNÍK

Výsledek obrázku pro jezdecký zápisník

2) PŘEDMĚT S OBRÁZKEM KONĚ

- hrnek
- náhrdelník
- deštník
- oblečení

Globetrotter/Horse - hrnek - koně
3) POTŘEBY NA KONĚ


Výsledek obrázku pro jezdecká helma

4) POUKÁZKA

Výsledek obrázku pro poukázka na jezdecké potřeby5) NEZAPOMENOUT NA KONÍKA - PAMLSKY

Výsledek obrázku pro pamlsky pro koně


6) NECHAT VYROBIT POLSTÁŘ, HRNEK S VLASTNÍM POTISKEM/MALBOU

Výsledek obrázku pro MALBA KONĚ NA LÁTKU

KŮŇ/PONÍK K VÁNOCŮM?? ANO/NE

6. prosince 2017 v 2:08 | Luca |  Koně
Blíží se čas splněných dětských a nejen dětských snů, blíží se VÁNOCE
Určitě si každá holčička přeje pod stromečkem najít panenku, nebo nějaké hezké malovátka, to jsou ty lépe splnitelná přání a pak jsou tu přání jako je například dostat pod stromeček PONÍKA/KONÍKA, to už asi závisí na věku danné holčičky či slečny/ženy.

Výsledek obrázku pro PONÍK JAKO DÁREKVýsledek obrázku pro vánoční stromeček

A vzhledem k tomu, že jsou Vánoce za dveřmi tak bych Vám ráda řekla svůj názor na tento dárek.
Rozdělila bych to do 3 kategorii:

1) 6-12et
V tomto věku si myslím, že se ještě dítě nedokáže samo postarat o koně či poníka. Mít svého poníkanení žádná legrace,není to jen hřebelcování a ježdění, jsou to i povinnosti. Mít poníka/koníka sebou nese spousta odpovědnosti: kydání, krmení, veterinární péče, to vše stojí peníze i práci.Také záleží na tom, kde bydlíte. Pokud bydlíte ve městě a dítě vydělo vydle a hnůj maximálně na obrázku tak je to jiné než když bydlíte na vesnici, kde chováte zvířata a máte své prostory. V případě vesniceby se dalo o tomto dárku uvažovat, dítě si alespoň trochu dokáže představit práci okolo statku tedy i SVÉHO poníka.

2) 12-15let

V tomto případě je to už trošku jiné, v tomto věku může dítě navštěvovat jezdecké oddíly kde se může veškeré věci naučit a po nějaké době je možné pořídit si svého poníka/koníka. Dítě už má také více odpovědnosti (v případě15 let)si může i na poníka/koně přispět pomocí brigád.

3) 18- let

V tomto případě už o koupi nerozhodují rodiče, takže pokud jsou finanční prostředky, odpovědnost tak si myslím, že to je v pořádku.


Veselé Vánoce

4. prosince 2017 v 21:37 | Luca |  BLOG a Já
Děkuji za návštěvu blogu!