Říjen 2017


KŘEMELINA PRO KONĚ

17. října 2017 v 22:09 | Luca |  Koně
Křemelina

je sypká hornina tvořená většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy). Můžeme ji znát i pod názvem diatomit, zahrnující horniny složené z diatom (schránek rozsivek) různého stupně zpevnění. Před třiceti miliony lety diatomy vytvořily hluboká křídová ložiska. Kromě schránek rozsivek jsou v křemelinách zastoupeny jílové minerály, nejčastěji kaolinit a illit. Diatomy se těží a drtí na jemný písek. Křmelina má vysoký obsah oxidu křemičitého, který je organickým zdrojem rostlinného křemíku. Má bílou barvu, může však být i nazelenalá, šedá či nahnědlá - dle naleziště. Obsahuje dvacet osm základních minerálů a stopových prvků (hořčík, vápník, sodík, zinek, železo, měď, mangan, zircon atd..)
Křemík - pro koňský organismus má křemík nezastupitelný význam, je nezbytnou součástí mnoha enzymů řídících chemické reakce v těle. Spolu s vápníkem a hořčíkem přispívá ke stavbě pevných kostí, je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání.
Křemelina určená pro zvířata - PURE ANIMAL pomáhá:
 • Jako přírodní odčervovací prostředek - eliminuje mnoho parazitů bez chemie
 • Udržuje zdravé střevo koně. Křemelina prochází tenkým a tlustým střevem a čistí jejich stěny od hlenu a plísní. Přispívá k pravidelnému pohybu střev. Čistá střeva brání tvorbě polypů, rakoviny, vředů. Pomáhá při trávení. Výborně působí u koní trpících na průjmy.
 • Zvyšuje imunitu zvířete
 • Podporuje lesklou srst
 • Snižuje výskyt mastitidy
 • Odstraňuje z těla nežádoucí bakterie, houby, viry, těžké kovy, endotoxiny, pesticidy
 • Při detoxikaci organismu
 • Minerály poskytují tělu více dobré energie a vytrvalosti
 • Má vysoké protizánětlivé účinky, zrychluje hojení ran
 • Chrání před volnými radikály
 • Pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a močového ústrojí
 • Snižuje stres u zvířete
 • Snižuje výskyt much a klíšťat
 • Celkově zvýší welfare chovaných zvířat

Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou toxické, jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny. Křemelina se koním podává většinou po dobu dvou měsíců (šedesátidenní kůra), v množství zhruba 100 g směsi na 500 kg váhy koně. Vmíchá se pečlivě do žrádla (granulí, jádra). Přidá se trocha studené (!) vody, aby koník prášek nevdechnul. Pozor také, aby se křemelina nedostala do očí, mohla by způsobit podráždění! Zajistěte dostatek vody na pití.
V důsledku příznivých účinků na stav koní pomáhá křemelina snižovat účty za veterináře a uvítáme ji jako cenově dostupný prostředek.

Výsledek obrázku pro křemelina pro koně

MÁTE S NÍ NĚKDO ZKUŠENOST???

VODA PRO KONĚ V ZIMĚ

17. října 2017 v 21:57 | Luca |  Doporučení a tipy
POSKYTOVAT VODU, NE LED!!!

Jednou z častých příčin koliky v zimě je nedostatek čerstvé, nezamrzlé vody. Kůň musí denně vypít 20-25 litrů vody a v případě jejího nedostatku se může velmi rychle dehydratovat. Nedostatek vody může ale také způsobit zažívací potíže a zácpu. Nejčastějším viníkem dehydratace v zimě bývá zamrzlá voda. Může se ale i stát, že koně odmítnou pít nezamrzlou vodu prostě jen proto, že je příliš studená, a proto jsou vyhřívaná napajedla nutností k zajištění volného přístupu k vodě.
Je také potřeba zmínit, že elektrolyty nenahradí nedostatečný příjem tekutin a nezmírňují riziko dehydratace! Není nic špatného na tom, když přiměřené množství přidáte do jídelníčku svého koně, ale vždy je podávejte odděleně, aby kůň měl přístup i k čisté vodě. Koně někdy i jedí sníh, aby si doplnili tekutiny, nicméně sníh obsahuje velké množství vzduchu a neposkytne tak potřebné množství vody pro půltunové zvíře.
Samotná léčba případné dehydratace je zřejmá: doplnění tekutin. Přímo ve stáji váš veterinář pravděpodobně použije žaludeční sondu a tekutiny podá rovnou do žaludku společně se střevním lubrikantem, jako je třeba minerální olej. V případě středně těžké až těžké dehydratace může být potřeba dodat tekutiny rychlejší cestou intravenózně, většina veterinářů bude ale tento zákrok radši provádět na klinice.
Výsledek obrázku pro voda pro koně v zimě

zdroj: equichannel, bezkopytnenikone

Rychle a zběsile na koni

15. října 2017 v 0:40 | Luca |  Příběhy ze sedla i ze země
No řeknu vám, to byl zase zážitek....

Jak už víte, tak mám valáška haflinga ale protože si myslím (vím to :) ) že s ním jezdm málo tak jsem si pomocí koňské seznamky na FB dala inzerát, že hledám nějakého zkušeného jezdce který by mi 1-2x zá týden přijel jezdit na Rudym :)
Ozvala se mi velice milá holka s tím, že je kousek ode mě a byla by ráda kdyby mohla přiject, druhý den jsme se tedy sešly a podle mě jsme si i sedly do noty :)

První vyjížďka byla super, Natce to na Rudym šlo, krásnej klidnej cval, klus a krok, když se o něco pokusil zvládla ho a bylo vidět že se opravdu nebojí a něco už má naježděno. Po vyjížďce jsme se hnedka domluvily na druhý den (byl to čtvrtek).
Natka ve čtvrtek přijela kolem 15h a šly jsme pro Rudyho do ohrady na louku, tam to zlobení začalo...
Rudy se nechtěl za žádnou cenu nechat chytit, po nějaké době a nějakém tom sprostém slovu :) jsme ho s Natkou chytily.
Vyčistily jsme ho, potom nauzdily a m,ísto sedla jme mu daly BAREBACK viz.foto

Výsledek obrázku pro BAREBACK
a šly jsme, Natka si na Rudyho nasedla na poli.
Napřed si naklusala směrem ode mě, potom nacvála a v klidném klusu doklusala ke mě, vypadalo to že to bude fajn vyjížďka ale pochvilce nás Rudy vyvedl, začal vykopávat a zvedat se lehce na zadní. Natka to useděla pak na chvilku slezla a šly jsme, po chvilce nasedla a v úplné pohodě jsme šly kousek na křížovou cestu, kousek od vlaku, toho jsme se však nebály, protože Rudy byl na vlaky zvyklí a nelekal se ( aspoň jsme si to myslely). Natka naklusala a nacvála ode mě a pak zase ke mě a pak znova, no a když byla asi 200m ode mě tak jel vlak. Já jsem byla v klidu, protože Rudy se vlaků nebal, to byl však omyl, RUDY SE SPLAŠIL A SHODIL NATKU! Kousek od nás se procházeli důchodci myslíte že nám pomohli??? ani náhodou! jen čuměli!
No jenže Rudy se rozeběhnul a běžel, po chvilce spadnul a jel po boku, protože bylo mokro. No nešel chytit, běžel, no tak já zakřičela na Natku a běžela za ním, po chvilce mě Natka doběhla, já měla zaseklé pravé žebro (to se mi stává) a ona měla bolavou kyčel. Po chvilce jsme viděly Rudyho jak běží po silnici domů, Natka se rozěběhla já za ním, ještě jsem u toho volala sestře ať ho jde chytit. Rudy si doběhl k ohradám a tam si žral trávu.
Však to jsme mu nemohly nechat projít, takže šel do kruhovky a BYLO!
Naštěstí se nikomu nic nestalo,jen jsme utrpěly ŠOK :D

PODZIMNÍ ČAS = HUBERTOVA JÍZDA

4. října 2017 v 21:34 | Luca |  Koně
Právě v tomto období je pro koňáky čas hubertů, tak tu pro vás mám článek...

Svátek svatého Huberta, patrona jezdců a lovců, připadá každoročně na 3.listopadu. Ale již od konce září se konají v různých jezdeckých stájích Hubertovy jízdy, jako připomínka parforsních honů. Je to vlastně takové vyvrcholení a zároveň ukončení jezdecké sezony. Přátelské počasí i barvy podzimu tuto jezdeckou událost ještě více umocňují.
Před samotným začátkem Hubertovy jízdy, může být lot jezdců rozdělen do několika skupin podle svých jezdeckých dovedností.

Trasa je připravena vždy dopředu a některé stáje mají v zásobě různé varianty ať už pro začátečníky či pokročilé.
Tradiční lišku nyní představuje jezdec, který má většinou připnutý liščí ohon na kabátu a symbolizuje tak dávnou tradici honu. Jezdívá v čele lotu společně s Mastrem, kterého by měl představovat nejzkušenější jezdec či pořadatel Hubertovy jízdy. Ten dohlíží na všechny prohřešky během jízdy, pečlivě si je zaznamenává a na konci dne u hubertovského soudu odsoudí případné hříšníky za všechny možné i nemožné přestupky.
Po slavnostním zahájení a pronesení úvodní řeči, kde jsou jezdcům připomenuta i pravidla Hubertovy jízdy přijde na řadu stužkování jezdců a v některých případech i odměna pro koně v podobě nabídnuté hrsti ovsa.
Trasa Hubertovy jízdy vede obvykle krásnou podzimní krajinou, vyhýbá se pokud možno komunikacím a během jízdy jsou překonávány pevné překážky. Koně, které nejsou navyklé na skákání mohou překážku obejít. Obvykle na půli trasy bývá nachystáno občerstvení. Jezdci i koně si tak mohou odpočinout a posilnit se na další úsek tratě. Pokud pořadatel zajistí přepravu diváků, mohou být i tito přítomni na občerstvení či u některých zajímavých úseků na trati. Poslední fází Hubertovy jízdy bývá obvykle hon na lišku tzv. Halali. Ten spočívá v ukořistění liščího ocasu, který se buď připevňuje na lano nad trať závěrečného Halali nebo jej Liška odhodí na zem či jej jezdci mohou strhnout z jejího kabátu. Vítězem lovu se pak stává ten jezdec, kterému se podaří tuto vzácnou trofej ukořistit.
Večerní soud pak zasedne v čele s Mastrem a odsouzení hříšníci musí většinou svůj prohřešek splatit nějakým tím mokem.

Co vše se počítá k prohřeškům a protivení se pravidlům Hubertovy jízdy:

- pád jezdce či koně
- předjetí Mastra či Lišky
- odmítnutí skoku
- posilnění se alkoholickým nápojem
- nekolektivní chování k ostatním jezdcům
- neposlušnost koně (jezdce)
- nevhodné či špinavé ustrojení jezdce
- špatná či špinavá výstroj koně
- ztráta nebo rozbití části výstroje či části oděvu
- opuštění či vychýlení se z dané trasy
- vykonávání tělesné potřeby na místech, která k tomu nejsou určena
- špinavý kůň


Bezpečnostní pravidla Hubertovy jízdy:

- Zvažte své jezdecké dovednosti a dovednosti svého koně absolvovat náročnou trasu Hubertovy jízdy. Přestože se vydáte na Hubertovu jízdu v lotu pro začátečníky, pamatujte na to, že stádový pud koní bude sílit s počtem koní v lotu. Položte si otázku zda je Váš kůň natolik klidný, aby zvládl zátěžové situace jako je například kolem prchající cizí kůň.
- Dodržujte bezpečné rozestupy mezi koňmi.
- Dbejte pokynů Mastra.
- Koně, kteří kopou, by měli mít v ocase červenou mašličku a měli by se držet vzadu lotu.
- Temperamentní koně s potřebou být vepředu nechť se drží za Mastrem.

- Vhodně zvolené oblečení s ohledem na podzimní počasí i náročnost terénu je nezbytnou součástí Hubertovy jízdy.
- Zároveň by však mělo být reprezentativní, čisté a z hlediska jízdy na koni bezpečné.
- Zvažte, zda budete riskovat úraz bez ochranné přilby.
-Jezdecké boty jsou vhodnější pevné, doplněné o chapsy či mini chapsy.
- Nejezděte na koni, kterého dobře neznáte.
- Snažte se myslet i za ostatní jezdce a jejich koně a předvídat situace, které by mohly nastat.
- Zvolte takovou výstroj, kterou kůň zná, která je plně funkční, čistá a bezpečná.

Něco málo o sv. Hubertovi

Hubert pocházel ze šlechtické rodiny v Akvitánii a žil na přelomu 7. a 8. století. Po osobní tragédii, kterou byla smrt manželky při porodu jejich syna, se podle legendy vypravil na lov. Byl právě Velký pátek.
"Po těžkém životním osudu jej oslovilo v přírodě při lovu takové nečekané setkání s jelenem, který měl mezi parožím zářící kříž. A promluvil k němu nadpřirozený hlas, který se ho zeptal: ´Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř. Je na čase, abys začal hledat mě, který se za Tebe obětoval´."
Říká Jan Votava. Po tomto zážitku se Hubert rozhodl stát knězem. Víc než 10 let mu v tom pomáhal maastrichtský biskup Lambert. Později se Hubert stal jeho nástupcem v biskupském úřadě.
Huberta má za svého patrona a také za vzor myslivecký řád, který v roce 1695 založil František Antonín hrabě Špork. A od jeho znovuobnovení uplynulo právě letos celých 30 let.
"Jeho novodobá činnost se začíná psát v roce 1978, kdy byl řád obnoven ilegálně. V roce 1992, až když to bylo možné, byly oficiálně zaregistrovány nové stanovy Řádu. Řád sv. Huberta je společenstvím myslivců - křesťanů. To jsou dvě základní podmínky. To znamená, že chce-li být někdo členem Řádu, musím být křesťan a musí nejméně 10 let provozovat myslivost."
Popisuje velmistr Řádu Jan Votava. Může být svatý Hubert, který zemřel před 13 stoletími něčím inspirativní i pro dnešního člověka? Zeptala jsem se katolického kněze Františka Eliáše
Vnímám svatého Huberta jako člověka, který umí pracovat s tichem. To dnešnímu člověku chybí. Ta touha po tichu zároveň v sobě nese i potřebu vnímat pravdivě svět. A to je snad to největší pro člověka vůbec."
Ať už je legenda o životě Huberta více či méně přesná, jedno víme určitě. Když byl zvolen biskupem, nechal v Lutychu postavit katedrálu a založil zde i nové sídlo své diecéze. Obojí se stalo základem pro město, jehož krásu můžeme obdivovat ještě dnes.


Výsledek obrázku pro 1.hubertova jízda127. Velká Pardubická - JOSEF VÁŇA st.

3. října 2017 v 14:15 | Betty |  Jezdec
PÁR INFORMACÍ Z ROZHOVORU S JOSEFEM VÁŇOU STARŠÍM:
Žokej a trenér Josef Váňa letos svou 29. Velkou pardubickou nepojede. Jak informuje server irozhlas.cz, do nejslavnějšího středoevropského dostihu zbývá necelý měsíc a 64letý Váňa už teď ví, že by se na něj nestihl připravit. Neznamená to ale, že by jezdeckou kariéru definitivně ukončil.
"Jsem zdravý a kůň taky, tak nás asi porazil věk. Každá písnička jednou končí, tak doufám, že mě mladej neukecá. Je čím dál těžší udržet se v cajku a možná je lepší se na to vyprdnout a nechat to mladším," říkal Radiožurnálu Josef Váňa ještě plný emocí bezprostředně poté, co skončil v roce 2014 s Tiumenem ve Velké pardubické na 16. místě.
Jeho syn Josef Váňa mladší, který aktuálně suverénně vede italský šampionát žokejů, ho ale ani nemusel přemlouvat, aby v sedle pokračoval. Přesto v dalších dvou letech Váňa starší neměl koně pro vrchol dostihové sezony a letos mu plány překazily menší zdravotní problémy.
"Když se mi podíváte na pupek, tak tenhle rok ani nejsem připravený na to, že bych měl jet Velkou pardubickou. Ale neházím flintu do žita. Pokud se nám s doktory podaří zažehnat mé problémy, rád si na to sednu, protože pořád tři koně denně v práci jezdím," říká muž, který je zároveň zastupitelem Karlovarského kraje z kandidátky hnutí ANO.
Osminásobný vítěz v říjnu oslaví 65. narozeniny, přesto stále věří, že ještě schopnosti i fyzickou kondici na nejslavnější překážkový dostih kontinentální Evropy má. A i když nebude přímo na startu Velké pardubické, bude jí s velkým očekáváním sledovat z tribuny, protože do ní pošle nejspíš tři až čtyři své svěřence.
"Mám jasno, ale opravdu je to o zdravotním stavu koní. Rádi bychom, aby byl na startu Zarif. Hodně se mi líbí i No Time To Loose, který byl sice v kvalifikaci druhý, ale je to kůň s obrovským potenciálem," mluví o dvou skvělých krosařích Josef Váňa.
Pokud všechno půjde podle plánu, tak by na startu neměl chybět ani loni druhý Ange Guardian. A tato trojice bude rozhodně patřit mezi okruh favoritů a Váňa by tak mohl zaokrouhlit pořet svých vítězství ve Velké pardubické v roli trenéra na 10.
Josef Váňa starší a kůň Tiumen.
Výsledek obrázku pro Josef Váňa a Tiumen

3 tipy a rady na podzim, zimu

3. října 2017 v 0:24 | Luca |  Doporučení a tipy
Je tu podzim, za chvilku zima a s tím přichází i doba, kdy se musí koníci trochu dokrmit nějakýma těma bylinkama a nějakým dobrým kvalitním doplňkem krmiva nebo müsli.
Proto jsem se rozhodla Vám doporučit nějaké ty bylinky a doplňkové krmivo :)

1) Lněné semínko ( extrudované)

Semínko obsahuje až 40% tuků a z tohoto procenta je 80-90% v podobě nenasycených mastných kyselin (MK). Nejznámější jsou kys.olejová, kys.linolová (20-30%) a kys.linoleová (40-60%). Rozemleté lněné semínko je vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny, která zvětšuje objem stolice a olej v ní obsažený zvláčňuje sliznici. Doporučujeme při léčbě zácpy.
Tyto omega-3-mastné kyseliny, jak všichni dobře víme, mají řadu příznivých účinků. Mezi tyto účinky patří:
 • protizánětlivý účinek - používá se na zmírnění zánětů kloubů spojených s artritidami a artrózou, při zánětech střev a kůže, ale také jako prevence schvácení kopyt
 • imunostimulační účinek - je vhodné přidávat do jídelníčku koní trpících různými alergiemi, především kožními
 • zlepšuje vlastnosti kůže, srsti, drápů a kopyt - působí příznivě u koní trpících letní vyrážkou. Při podávání lněného semínka byly prokázány také menší reakce na štípnutí/pokousání hmyzem. Jeho nejznámější účinek je hlavně v období línání, kdy tuto dobu zkracuje a napomáhá k produkci lesklé srsti
 • reguluje metabolismus a hormony - lněné semínko je možné podávat jako podporu správné funkce štítné žlázy, pomáhá koním vyrovnat se s negativními dopady Cushingova syndromu
 • zlepšuje plodnost a kvalitu spermatu
Lněné semínko je velmi bobtnavé a může do sebe vtáhnout až osminásobek vody. Přitom vytvoří charakteristický sliz neboli šlem. Tento sliz působí na sliznici žaludku a střev jako ochranný film, který chrání před nepříznivými vlivy toxických látek a jiných škodlivých agens. Používá se při léčbě nebo prevenci střevních onemocnění (koliky, průjmy,…), u hříbat, březích či rodících klisen.
Ve lněném semínku se také nachází glykosid (linamarin) a enzym lináza, který je schopen z linamarinu uvolnit kyanidy (silné "krevní" jedy, znemožňující kyslíku se navázat na hemoglobin). Tento glykosid a enzym se k sobě normálně nedostanou, je potřeba semínko namočit a tím se aktivuje zmíněná reakce. Namočením se rozumí i naslinění v hubě koně, rozrušení žaludečními a střevními šťávami. V doporučené dávce je zanedbatelné množství kyanidů. Takže pokud dodržujeme správné doporučené dávkování, můžeme podávat semínka celá či drcená a přitom je nemusíme vařit. Do těla se dostane dostatečná dávka omega 3-mastných kyselin a přitom se nemusíme bát "smrtelné" dávky kyanidů.


dospělý kůň 100-120g/den
hříbě 50-80g/den
ostatní zvířata 12g/50kg zv./den

Vašeho koně navykejte na plnou dávku lněného semínka postupně, kvůli vysokému obsahu tuku může působit projímavě.

Mikrop Extrudovaný len pro koně 20kg

tuto značku máme vyzkoušenou :)
2) Ostropestřec mariánský


Zvířatům přináší nutriční podporu v oblasti:
 • zdraví jater a detoxikace organizmu
 • podpory optimalizace metabolismu
 • navrácení rovnováhy střevní mikroflóry po odčervení a dlouhodobém podávání léků
 • zotavení po otravě z insekticidů, pesticidů a houbami
 • zdravý systém žláz (bohatý zdroj jódu)

Výsledek obrázku pro ostropestřec mariansky pro koně

TIP: V ziměmůžete udělat koníkovi 1-2 hrnky čaje s ostropestřce a naředit ho do kýble, koníka to zahřeje a prospějemu to :)

V případě možnosti volby, dle aplikované zoofarmakognosie si jej vybírají zvířata s následujícími zdravotními problémy:
 • onemocnění jater
 • problémech se žlučovým měchýřem
 • onemocnění ledvin
 • artritida
 • seborea a matná srst
 • pankreatitida
 • rakovina
 • cukrovka

Ostropestřec je bodlák s fialovými květy a lesklými světle zelenými listy s bílými žilkami. Tento prášek je vyrobený ze semen rostliny. Přispívá k ochraně jater brání vstupu toxinů (včetně některých léků a těžkých kovů) do jaterních buněk. Zároveň stimuluje růst nových jaterních buněk a podporuje tak regeneraci orgánu. Ostropestřec má významné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Zlepšuje tvorbu žluči a její odtok z jater.

Prášek ze semen ostropestřce může být nabízený k samostatnému výběru.Základní principy, aplikované zoofarmakognozie:
 • vždy zvířeti dopřejte dostatek času a prostoru k sebemedikaci
 • nikdy doplněk zvířeti nenuťte násilím
 • při sebemedikaci je důležité nechat ho vzít si tolik, kolik potřebuje
 • stejně jako všechny ostatní bylinky, doporučujeme vždy nabízet odděleně, a ne jako součást krmiva

3) Krmivo PREMIUM HERBIC

Besterly® Herbic je müsli s obsahem směsi bylin, které příznivě působí na dýchací cesty koně. Krmivo je složeno z vybraných tepelně opracovaných obilovin, kvalitního rostlinného oleje, bylin a vitaminových pelet. Pro lepší strukturu krmné dávky je také přidána vojtěšková řezanka. Toto müsli je velmi vhodné pro sportovní koně ve střední zátěži, protože svým složením napomáhá odbourávat stres. Tím také Besterly® Herbic posiluje imunitní systém Vašich koní.

Dospělý kůň (500 kg ž.h.):
 • při krmení pouze müsli Besterly® Herbic podáváme 3-5 kg denně podle zátěže,
 • nebo 2 kg ovsa + 2 kg Besterly® Herbic denně dle zátěže.

Celkovou denní dávku rozdělte minimálně do dvou dílčích dávek. Dávku je nutné přizpůsobit plemeni, věku a kondici koně.

Výsledek obrázku pro herbic krmivo pro koně
Podzim je tu a stím i BAHNO A DÉŠŤ :(

3. října 2017 v 0:07 | Luca |  Koně

Bláto poškozuje kopyta koně

Ačkoliv by se snad mohlo na první pohled zdát, že někteří koně bláto doslova milují, není bláto rozhodně to, co by koním prospívalo, ba právě naopak. Bláto totiž poškozuje kopyta. Jejich rohovina v mokru pozbývá svoji pevnost a měkne, tím ztrácí schopnost chránit kopyto před mechanickým poškozením.

Obzvláště je škodlivé je, když kůň stojí přes den v blátě, kde se mu kopyta rozmočí a v noci pak ve stáji na podestýlce, která mu kopyta naopak vysušuje. Toto střídání mokra a sucha vede k praskání kopyt a jejich následnému onemocnění, hlavně hnilobou střelu a kopytním abscesem.

To ale samozřejmě není všechno. Bláto se snadno míchá s trusem i močí, čímž se stává doslova živnou půdou pro nejrůznější bakterie a plísně. Bláto také lehce znečistí seno či trávu, při jejich zkrmování se tak koně mohou nakazit endoparazity.

Samotné bláto rovněž znesnadňuje pohyb, nebezpečí úrazu se tak úměrně tomu zvyšuje. Opominout nelze ani to, že pastvina proměněná v bahenní zřídlo přestává být pastvinou, protože bláto brání růstu trávy.

Zkrátka a dobře, s blátem, pro podzim ovšem tak typickým, by koně měli přicházet do přímého styku, co nejméně.

Bláto se dá eliminovat

Jak to ale udělat, aby koně nebyli celý den zavření ve stáji, když přijdou podzimní plískanice? A je něco takového vůbec možné? Možné to samozřejmě je, ale je potřeba dodržovat určité zásady.

Předně by koně měli mít k dispozici odpovídající plochu. Platí jednoduchá rovnice, na jednoho velkého koně by měl připadnout jeden hektar pastviny. V případě, že kůň bude dokrmován, lze si vystačit i s půlhektarem na koně, ale to je skutečně krajní mez.


Důležité je ale taky mít k dispozici takzvaný suchý výběh, kam se koně mohou krátkodobě přemístit, překročí-li vrtochy podzimního počasí únosnou hranici.

Tento suchý výběh by měl vypadat přibližně následovně. Minimální plocha na jednoho koně by měla být aspoň dvacet pět metrů čtverečních, ale čím více, tím samozřejmě lépe, koním jistě neuškodí, když se budou moct trochu proběhnout.

Ideálním místem pro suchý výběh je místo vyvýšené, vybavené účinným drenážním systémem. A to nejdůležitější na konec, povrch suchého výběhu se musí náležité zpevnit a upravit. K tomu lze použít různé materiály, dřevěnými štěpky počínaje, štěrkem a pískem pokračuje a například drcenými pneumatikami konče.

Takovýto suchý výběh umožní koním, aby se z nich každý rok na podzim nestávali bahenní živočichové.

Výsledek obrázku pro horse and autumn
autor: konicci.cz
Děkuji za návštěvu blogu!