Září 2017

TROCHU VÍC O MĚ A KONÍCH

27. září 2017 v 0:33 | Luca |  BLOG a Já

Dnes začnu trošku jinak...

Před třemi lety mi zemřela moje maminka, byla dlouho a těžce nemocná, nedokážu slovy popsat jaká je to bolest, říká se, že to přebolí, ale bolet to bude vždy...

Přišla jsem sice o velkou část naší rodiny a mám skvělého tatínka, který pro mě a mou sestru udělá cokoliv, stará se, jak nejlépe může, je pro nás mámou i tátou zároveň, je to prostě ten nejlepší táta, kterého jsem si mohla přát :)

Po smrti mojí maminky jsme se rozhodli že nebudeme bydlet ve stejném domě ani ve stejném městě.

Náš taťka se byl podívat na X domů ale žádný nebyl ten pravý, až když jsem se jednoho večera podívala na realitky objevila jsem domeček, ve kterém teď bydlíme, byl (je) to domek který byl na hezkém místě, blízko lesa ale zároveň i města no, a to hlavní pro mě a sestru měl STÁJE, BOXY, VÝBĚH, PŘÍSTŘEŠEK no prostě SUPÉÉÉÉR!!

No, a tak jsme ho koupili no a co patří k domku na venkově, který má stáje a výběhy? No přece KONÍCI :)

Protože taťka věděl že koně milujeme, a i na nich už nějakou tu dobu jezdíme tak jsme si pořídili 2 koníky, byly to klisničky jedna byla Hafling+chladnokrevník, jmenovala se Jasunka - ta byla mojí sestry no a já jsem měla 100 % Haflingerku Sissinku :)

K tomu se al váže ještě jedna historka s koupí Sissinky. Sissinku jsme kupovali v únoru, takže byla chlupatá jako medvídek, moc se nám líbila, a tak jsme nějaký týden po první návštěvě jeli pro ni, no a když taťka podepisoval kupní smlouvu, tak se paní s pánem jen tak jako by nic oznámili že je asi březí, takže místo jedné klisničky jsme si vezli (jak my říkáme) KINDER VAJÍČKOANEB 2V1 :)


Po pár měsících se nám narodil Jurášek, krásný hnědý hřebeček. Jenže tady nastal problém, Sissi si svého Juráška hlídala a Jasná se také chtěla starat o toho hřebečka který kolem ní stále běhal - takže se holky začali kopat.

Po čase se uklidnily a chodili spolu s Juráškem na vyjížďky, bylo to super až do té doby, než Jurášek vyrostl a musel se odstavit. Problém byl v tom, že Sissi mě začala shazovat a běhat zpět domu za Jurinkem, takže jsem se Sissi začala bát :(

Můj strach byl tak velký, že jsem přestala jezdit, mezi tím jsme bohužel přišli o Jasunku, která náhle zahynula na otravu celého organismu ( nepřišlo se kdo nebo co jí otrávilo :() no a tak Sissinku začala jezdit moje sestra, která se nebála a Sissinku si uklidnila a stala se z nich nerozlučná dvojka, no a já jsem po roce, našla odvahu znovu jezdit a tak mi po nějaké době dal taťka ještě jednu šanci a koupil mi mého nového parťáka a kamaráda RUDYHO, s tím se zatím seznamujeme a zjišťujeme co si k sobě můžeme navzájem dovolit. Jinak je Rudy moc hodný a spolehlivý koník s kterým se ale musí pracovat (nejlépe denně) když ven nejde nebo nepracuje tak umí vymýšlet koniny, takže tímto bych tento článek ukončila a pokračování a další příběhy v dalším článku, zatím AHOJ :) Luca

Nějaké to povídání o MĚ A RUDYM

23. září 2017 v 1:02 | Luca |  Příběhy ze sedla i ze země
Mám svého nového koníka Rudyho asi necelé 3 týdny, první dny jsme spolu trochu bojovali, tím myslím ( chtěl mě kousat,naši koníci s ním moc nevycházeli, byl nervozní ale nebyl nijak bohjovný - bránil se) ale když se mi konečně povedlo nasadit mu ohlávku, vzít ho do kruhovky, nastal problém, jak vyřešit abych zavřela kruhovku bez toho aby mi Rudy nezdrhnul - to se povedlo! V kruhovce byl moc hodný, sice běhal moc blízko u ohradníku ale poslouchal :) Nacválal, naklusal,šel do kroku ale zastavování nám mocnešlo :) to se ale zlepší!

Po nějakém dnu jsme se rozhodli jít s Rudym ven s mou mladší sestrou. Rudyho jsme nauzdily, nasedlaly - s menšími komplikaceni, vyrazily jsme ven do lesa. Jako první si sedla moje sestra, ta s ním naklusala,nascála a šla do kroku.Po nějaké čase v lese jsem si sedlá já, zase jsem naklusala, nacválala - vše bylo OK :)

Jen jednu chybičku to mělo, Rudy když viděl naše koně, přidal do kroku, jinak byl zlatý :)


CHYBÍ VÁM TU NĚCO???

5. září 2017 v 1:53 | Luca
POKUD ANO,NAPIŠTĚ TO DO KOMENTÁŘE NEBO NA EMAIL :)

Rudy - moje nová láska, starost, zodpovědnost,práce a zábava

3. září 2017 v 23:04 | Luca |  Koně
Ahoj!
Rozhodla jsem se s vámi podělit o mou radost, dostala jsem od tatínka KONĚ 🐎❤💋😍
Jmenuje se Rudolf, my mu říkame Rudy, je to čistokrevný Hafling, valášek.
Rudymu je 11 let, je moc hodný, má krásné chody...
Jeho tělo je mohutnější stavby, má krásnou barvu srsti, krásnou dlouhou bílou hřívu a ocásek, prostě je nádherný :)


TIPY - PŘI ČIŠTĚNÍ

3. září 2017 v 9:00 | Luca
Pokud je kůň hodně špinavý od prachu a zaschlého bláta, vyhřebelcujte ho velmi pečlivě, aby se veškerá špína dostala na povrch. Poté použijte jemně navlhčený froté ručník a srst jím zlehka otřete. Ručník na sebe nachytá velké množství nečistot.
 1. Pokud při čištění objevíte na těle koně stroupky nebo štípance od hmyzu, důkladně ho celého prohlédněte. Malé stroupky mohou pocházet od klíšťat, vší nebo se může jednat o alergii. Pokud by vám to dělalo starosti, kontaktujte veterináře.
 2. Pokud vlastníte valacha nebo hřebce, neměli byste každých zhruba šest měsíců zapomínat na jeho intimní hygienu. Zkušený pečovatel nebo veterinář vás to může naučit. Dejte si pozor, někteří koně tuto část očisty špatně snášejí, a jakmile se dotknete jejich penisu, mohou vás pokopat.
 3. Sežeňte dobrého podkováře. I když je váš kůň nekovaný, bude jednou za čtyři až šest týdnů potřebovat odbornou úpravu kopyt. U kovaných koní bude potřeba vyměnit nebo poupravit umístění podkov a to každých šest až osm týdnů. Nezapomeňte, že zdravá kopyta znamenají zdravého koně.
 4. Pokud pracujete v rukavicích, na čištění si je sundejte, abyste snáz odhalili případné abnormálnosti (např. bulky nebo otoky) na těle koně. Pokud nějaké objevíte, poraďte se s veterinářem nebo velmi zkušeným chovatelem.
 5. Hřívu a koňské žíně nečesejte příliš často. Pokud tak učiníte, z žíní se může stát nevzhledný a nezdravě vypadající chomáč "chemlonu". Česání si nechte až na příležitost, jakou je například účast na soutěži - hříva i ocas budou vypadat leskle a zdravě. Kupte si kvalitní hřebeny a kartáče, které nelámou žíně a neničí jejich vzhled.
 6. Nohy koně čistěte velmi jemným kartáčem a to zejména tehdy, pokud se mu chystáte nasadit chrániče.
 7. Před nebo lépe po čištění odměňte koně pamlskem.
 8. Při čištění na koně mluvte, aby si zvykl na váš hlas a naučil se ho rozpoznávat.
 9. Před sedláním nezapomeňte vykartáčovat břicho koně, zejména v místech, kde bude zapnutý podbřišník. Nahromaděná špína na břiše může podbřišníku překážet, otírat se o něj a způsobit koni nepohodlí nebo odřeniny.
 10. Kopyta koně vyčistěte vždy před i po vyjížďce.

ZÁSADY BEZPEČNOSTI U KONÍ

2. září 2017 v 0:40 | Luca |  Pro začátečníky
1. NIKDY NESTÁT PŘÍMO ZA KONĚM (U KONĚ)

Vždy stůjte po straně po jeho boku. Pokud by začal pochodovat nebo kopat, budete tak lépe krytí.[5]Pokud opravdu není jiná možnost a musíte stát za ním, stále na něj mluvte a udržujte fyzický kontakt (např. se o něj opřete jednou rukou), aby o vás stále věděl a nelekl se vás.
 • Pokud potřebujete projít za ním, udělejte to v bezpečné vzdálenosti, mimo dosah jeho zadních nohou.
 • Nikdy neobcházejte koně zepředu. Můžete se zamotat do vodítka nebo zakopnout, a pokud se kůň vyleká, může vás pokopat nebo pošlapat předníma nohama.

2. PŘISTUPUJEME ZE STRANY

Kůň má ve svém zorném poli dvě "slepá místa": jedno přímo před svou hlavou a druhé přímo za ním. Přistupujte k němu tedy ze strany v jeho zorném úhlu a promluvte na něj klidným hlasem, aby o vás dopředu věděl a nepoplašil se.


3. POHYBOVAT SE OPATRNĚ, SPÍŠE POMALEJI

Pokud budete dělat klidné, pomalé pohyby, váš kůň bude také v klidu. Pokud se budete touto radou řídit, budete mít daleko lepší šanci pozorovat nejrůznější reakce koně - například pokud je některý dotek nebo některá část čištění koni nepříjemná, ihned to z jeho reakce odhalíte a budete vědět, že máte změnit přístup nebo postupovat s větším citem.


4. VHODNÁ OBUV

Kůň vám může omylem stoupnout na nohu, a pokud budete v tu chvíli bosí, v teniskách nebo sandálech, rozdrtí vám ji (koně průměrně váží víc než 450 kilogramů). Obujte si pořádné boty s pevnou špičkou (např. ocelovou), které vaše chodidla ochrání.

5. ZŮSTAŇ VE STŘEHU

Kůň je povahou lekavé zvíře, které v případě pocitu překvapení nebo ohrožení může dramaticky reagovat. Pokud s koňmi pracujete, musíte být v takové situaci vždy připraveni vyklidit pole. Z toho důvodu není vhodné si při zacházení s nohou nebo kopytem koně sedat nebo klekat. Nejenže z toho zvíře znervózní, ale váš případný útěk do bezpečí tím bude značně ztížen.
 • V případě potřeby se raději přikrčte, skloňte nebo si k noze koně přidřepněte.

JAK ČISTIT KONĚ ? - PRO ZAČÁTEČNÍKY

2. září 2017 v 0:23 | Luca |  Pro začátečníky
CO BUDETE POTŘEBOVAT?
 • Hřbílko (nezbytné)
 • Tvrdší kartáč (nezbytný)
 • Jemný kartáč (nezbytný)
 • 2-4 mycí houby (dle potřeby)
 • Repelent proti hmyzu (dle potřeby)
 • Gumičky do hřívy (pokud hřívu zaplétáte)
 • 2 a víc ručníků (dle potřeby)
 • Box nebo tašku na všechny čistící potřeby
 • Stoličku (dle potřeby)
 • Kovové hřbílko na čištění kartáčů (dle potřeby)
 • Kartáč/ hřbílko na odstranění zimní srsti při línání (dle potřeby)
 • Hřeben na protrhávání hřívy. (dle potřeby)
 • Řidší hřeben na hřívu.
 • Háček na kopyta (nezbytný)
Péče o srst je důležitým úkonem, který velmi prospívá zdraví a kráse vašeho koně. Při čištění zároveň dochází k utužování vztahu mezi koněm a jezdcem a k budování vzájemné důvěry. Správným čištěním promasírujete koni svaly a zlepšíte prokrvení těla, díky čemuž dojde k zvýšené produkci živočišných vosků, které pomáhají chránit srst zvířete před nepříznivými vnějšími vlivy, jakými jsou např. vítr nebo déšť. Aby měli koně žijící ve stáji pěknou, lesklou srst a zdravou kůži, čištění by mělo probíhat pravidelně. Pokud však tráví většinu doby ve venkovním ustájení nebo na pastvě ve společnosti dalších koní, dokáží se o čištění postarat i sami prostřednictvím drbání o stromy a ploty nebo válení. Věřte tomu nebo ne, ale prach a bláto jsou součástí přirozené koňské hygieny. Během čištění máte také příležitost důkladně koně prohlédnout a zkontrolovat, zda nemá žádná vnější zranění, otlaky nebo odřeniny. Pozorně prohlédněte hlavně místa, kde je srst koně v kontaktu s jezdeckou výstrojí.


1. UVÁZAT KONĚ
Ačkoli někteří koně jsou dobře vycvičeni a během čištění stojí vždy klidně na místě, jiní budou neustále přešlapovat a přecházet sem tam. Uvažte vodítko k pevnému bodu zhruba ve výšce kohoutku koně nebo o trochu výš. K přivázání ideálně použijte tzv. "koňský uzel", který jde snadno rozvázat. Koně vám také může podržet kamarád nebo jiný jezdec.
Pokud koně přivazujete ke sloupku nebo jinému pevnému bodu, vždy používejte "koňský uzel". Pokud se kůň náhle vyplaší, jeho obvyklou reakcí bývá okamžitý pokus o útěk, při kterém se obvykle pokusí vytrhnout z úvazu veškerou svou silou. Taková situace je velmi nebezpečná jak pro vás tak pro koně a je potřeba, aby uzel rychle povolil, jinak se kůň může vážně poranit nebo si dokonce zlomit vaz. Zvažte, zda si do čistící sady nepřidat i nůž s bodcem pro rozplétání uzlů, kterým můžete v případě potřeby utažený uzel rychle rozvázat nebo lano rovnou přeříznout
2. ČIŠTĚNÍ KOPYT
Pokud chcete, aby kůň nadzvedl nohu, dejte mu jasný signál, co se bude dít. Položte ruku na jeho plece nebo záď, pomalu sjíždějte dolů po noze a v oblasti spěnky nad kopytem jemně zatlačte. Pokud nohu nezvedne, můžete se zlehka opřít o koně bokem a nohu nadzvednout. Pomocí háčku na kopyta postupně odstraňte všechny kamínky, špínu a hlínu. Postupujte od patek směrem k nártu a ujistěte se, že jste důkladně odstranili všechny nečistoty z obou stran střelky (kost ve tvaru písmene "V", která vystupuje z měkkého chodidla). Nečistěte kopyta s přílišnou vervou a příliš do hloubky. Pokud střelka na pohled nevypadá dobře, má velmi tmavou barvu a rohovina kolem je měkká, mazlavá a zapáchá, buďte při čištění velmi opatrní a situaci zkonzultujte s kovářem nebo veterinářem.
 • Čištěním odstraníte z koňských kopyt kamínky a další cizí předměty - může to být např. hřebíček nebo šroubek, který se do kopyta dostal a mohl by propíchnout nebo pohmoždit střelku. Je proto zásadní kopyta vždy před jízdou na koni řádně vyčistit, zvlášť pokud je váš kůň kovaný.
 • Okované kopyto se při pohybu samo nečistí, proto je chůze na vyčištěných kopytech pro koně daleko pohodlnější.
 • Správným čištěním kopyt můžete předcházet hnilobě kopyt, která postihuje oblast střelky. V průběhu nemoci je pak opět nutné čištění a odstraňovaní zbytků odumřelé rohoviny.
 • Nejlepší dobou na čištění kopyt je před a po projížďce na koni.


3. HŘEBELCOVÁNÍ

Gumová hřbílka jsou skvělým pomocníkem při odstraňování špíny, bláta a dalších nečistot, které ulpí na koňské srsti. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, vždy začněte s hřbílkem a až poté použijte další druhy kartáčů. Uchopte hřbílko do ruky vzdálenější od hlavy koně a pevnými krouživými pohyby jím hřebelcujte srst. Buďte velice opatrní v místech, kde vyčnívají kosti - např. v oblasti kohoutku, kyčelních hrbolů a nohou.
 • Začněte hřebelcovat z jedné strany koně a postupujte od krku přes břicho až na záď. Poté koně obejděte a vše zopakujte na straně druhé.
 • Čištění hřbílkem by mělo být prováděno malými krouživými pohyby proti směru růstu srsti. Tím docílíte odstranění všech zbytků srsti a nečistot.
 • Může se vám stát, že narazíte na místo, které koně svědí. Poznáte to například podle toho, že se "zatváří", případně se pokusí vás za odměnu "čistit". V takovém případě buďte opatrní. To, že se v přírodě koně starají o svou hygienu těla navzájem je hezká věc, horší je když by to chtěli zkoušet na člověku, jehož kůže je daleko tenčí než koňská. Koně ke vzájemnému čištění používají zuby a pysky, kterými odstraňují uvolněnou srst a nahromaděnou špínu. Nechápou, že pokus o vyčištění vaší kůže vám může ublížit. Dejte si tedy pozor, aby vás kůň neštípl nebo nekousl. Pokud se o to pokusí, odtlačte jen jeho hlavu stranou.

4. TVRDÝ KARTÁČ

Nyní vezměte do ruky tvrdší kartáč a odstraňte ze srsti všechen vyhřebelcovaný prach a uvolněnou srst. Krátkými energickými pohyby kartáčujte srst po směru růstu a snažte se z ní stáhnout všechny nečistoty. Opět začněte u krku a pokračujte až k ocasu. Hřbílko ani tvrdší kartáč nejsou vhodné k čištění nohou, jelikož bývají daleko citlivější než jiné části těla koně. Pokud byste přitlačili, způsobili byste vašemu koni značné nepohodlí.[3]
 • Nepoužívejte tvrdší kartáč na oblast hlavy, hřívu, ocasní žíně, nohy nebo jakákoliv vyholená místa. Tyto části těla vyžadují při čištění větší opatrnost a tvrdý kartáč je na ně příliš hrubý.
 • Na tyto oblasti použijte jemný hadřík, houbu nebo speciálně určený jemný kartáč.


5. DOKONČUJEME JEMNÝM KARTÁČEM

Jemný kartáč s měkkým chlupem můžete použít na všechny oblasti těla koně. I přesto byste měli být opatrní při čištění oblasti hlavy, zejména kolem očí, uší a nozder a huby. Uchopte kartáč a dlouhými tahy odstraňte ze srsti poslední zbytky prachu a uvolněné srsti. Zakončete hřebelcování opětovným vykartáčováním celého těla včetně citlivých oblastí hlavy a nohou.
 • Dnes můžete zakoupit i speciální měkké kartáče na hlavu, které jsou určeny přesně na tuto citlivou oblast koňského těla. Bývají menší než běžné kartáče a lépe se s nimi manipuluje na malém prostoru.

6. ČIŠTĚNÍ HLAVY

Mokrou houbou nebo hadrem vytřete oči a nozdry. Tuto houbu nepoužívejte na nic jiného - na oblast kolem kořene ohonu vyčleňte jinou houbu nebo hadr! Všechna tato místa bývají vždy vlhká a špína se na nich lehce usazuje - proto potřebují pravidelnou hygienu. Nezapomeňte, že musíte pracovat jemně a s citem. Všechny tyto oblasti jsou vysoce citlivé.
 • Pokud pečujete o vícero koní, používejte pro každého vlastní sadu na čištění. Hřbílka, kartáče a další čisticí pomůcky se mohou stát zdrojem infekcí a plísní (např. kroužkového lišeje) a koně se mohou nakazit od sebe navzájem.

7. OCAS A HŘÍVA

Použijte k tomu hřeben určený k protrhávání hřívy, který je řidší, ale pomůže vám odstranit z žíní všechny knoty. Než začnete se samotným rozčesáváním, můžete nejprve projet hřívu a ocas prsty, a pokusit se oddělit jednotlivé prameny žíní od sebe. Jednou rukou si vždy nahoře pramen žíní přidržujte a druhou rukou opatrně rozčesávejte. Zabráníte tím přílišnému tahání. U ocasních žíní postupujte po pramenech, až postupně rozčešete celý ocas.
 • Když rozčesáváte ocas, nikdy nestůjte přímo za koněm, ale postavte se trochu do strany. Kdyby nečekaně vykopl, nebudete první "na ráně" a existuje větší šance, že vás nezraní.
 • Nezapomeňte na koně stále mluvit a dotýkat se ho, aby věděl, kde jste, a věnoval vám pozornost.
 • Hřívu nebo ocas můžete umýt nedráždivým šamponem nebo použít speciální přírodní spreje bez silikonů. Ty jednoduše nastříkáte na hřívu nebo ocas a vetřete do žíní, které se pak budou nejen snáz rozčesávat, ale budou i krásně lesklé a hydratované.


ZÁCHRANA JURÁŠKA

1. září 2017 v 1:17 | Luca |  Příběhy ze sedla i ze země
Ahoj, dnes bych se s vámi ráda podělila o nepříjemný zážitek a zkušenost.
Naše rodina (já, sestra a taťka) máme zatím dva koníky, Juráška (2,5 ročního hřebečka) a jeho maminku Sissi(17. letou haglingerku.) Máme je oddělené a Jurášek má výběch ve kterém má užší přístřešek který byl oddělený třema silnýma prknama.
To jen pro úvod aby jste věděli souvislosti Usmívající se

to je ta osudná část

A teď tedy ta hrozná část příběhu...
Já mám pokoj na straně, kde vidím přímo na výběh, tím pádem i koně slyším, ten večer jsem se koukala ve sluchátkách na seriály, protože jsem nemohla usnout. Tak se tak v klidu koukám a najednou jsem uslyšela rány, tak si říkám to se jen koně drbou o plot a tak jsem si nasadila znovu sluchátka a koukala dál, jenže rány se pořád opakovaly a tak jsem se koukla ven a vidím jak jurášek leží v přístřešku(v té úzké části) tak jsem si znova lehla ale po chvilce se zase rány opakovali tak jsem vykoukla ven a slyšelajsem Juráška špatně dýchat. Zdálo se mi to divné a ta jsem šlazbudit svého taťku (byly 2h ráno ), taťku jsem zbudila a šli jsme se podívat ven. Když jsme přišli k Juráškovi tak se napřed zdálo že má koliku, ale neměl taťka si všiml žemá zaseklou hlavu pod tím jedním rámem viz. obrázek dole


No a nastal veliký problém, dostat hlavu ven, ty rány byly protože Jurášek mlátil hlavou o dřevo. Jenže hlava nešla ven, Jurášek se snažil takže se vzpínal a tím víc se mlátil, taťkovi nešlo odendat to blbé dřevo, ulomit to nešlo prostě nic. Potom běžel taťka zbudit sestru aby nám šla pomoc, zkoušeli jsme metodu: tatka tahal a my stlačovali hlavu a snažily se jí zasunout pod dřevo a taťka tahat ale nešlo to, prostě nástavala panika a strach (alespoň tedy s mé strany).
Když už to bylo opravdu vážné, taťka přinesl motorovou pilu a dřeva uřízl ( díky bohu za ten skvělý taťkův nápad, to Juráška zachránilo) Jurášek chvilku ležel,já běžela zavolat ve 3 ráno veterinářku. Mezi tím se Jurášek postavil, měl vetší ránu na noze,menší rány na zádech,hlavě,boku, za ušima.. po chvilce jsme mu dali mrkvičku a tvrdý chleba. Po nějaké kratší době přijela veterinářka, zkontrolovala a ošetřila ho a oznámila nám, že až na ty rány které nejsou vážne, má otřesmozku ale jinak je v pořádku. Byl vystresovaný alehodně statečný, takže můžeme děkovat že to dopadlo "jenom" takhle..
Hned poté jsme dali tenčí dřeva místo těch tlustých a pevných, aby se to při nejhorším dalo zlomit.

Takže nakonec vše dobře dopadlo,ale nepřála bych nikomu takový špatný a stresující zážitek :(
Děkuji za návštěvu blogu!