Srpen 2017

CO SI POŘÍDIT ZA VÝBAVU NA SEBE?

30. srpna 2017 v 0:25 | Luca |  Pro začátečníky
Tak asi první co si pořídíme bude HELMA, bez jezdecké helmy NIKDY ALE NIKDY NESEDEJ NA KONĚ! Helmati může zachránit život, může se stát cokoli a helma není nic hrozného co by se nedalo pohodlně nosit, a proto vám doporučím pár dobrých příjemných helm

Jezdecká přilba CARBONIC tmavě šedá
ODKAZ:

https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/jezdecka-prilba-carbonic-tmave-seda-p24247/?vid=1991&utm_source=Google nÄ'ˇkupy&utm_medium=ppc&utm_campaign=JezdeckÄ'ˇ pÄąâ"˘ilba Carbonic velikost Junior&gclid=EAIaIQobChMI_MXymLv91QIVAwvTCh37ogeyEAQYAiABEgJ6w_D_BwE


Jezdecká přilba Safety Jump hnědá
ODKAZ:
http://www.decathlon.cz/cs/p/8218036_jezdecka-prilba-safety-jump-hneda.html#/13-200-xs


Další část důležitého vybavení je PÁTEŘÁK nebo BEZPEČNOSTÍ VESTA
Je dobrá/rý pro chránění zad, není však nutná ale pro začátky je to určitě dobrá jistota :)

Související obrázek
ODKAZ:
http://www.jezdeckepotreby-pegas.cz/bezpecnostni-vesty/bezpecnostni-vesta-e-theme-articulated-detska.html

Výsledek obrázku pro páteřák na koně

ODKAZ:
http://www.zemedelske-potreby.cz/jezdecke-potreby/bezpecnostni-vesty.php


Nedílnou součástí jsou RAJTKY a PÉRKA , v jiném článku jsem již psala důvody nošení rajtek a pérek tak se na něj určitě koukni :) http://sunnyplace.blog.cz/1708/rajtky-a-perka-nebo-leginy-a-tenisky

Výsledek obrázku pro rajtky

ODKAZ:
http://www.raj-ohlavek.cz/cz/produkt/damske-rajtky-pfiff-cervene-s-sedym-sedem.html


Výsledek obrázku pro pérka
ODKAZ:
http://www.raj-ohlavek.cz/cz/produkt/jezdecka-obuv-perka-kozene-hkm.html


POKRAČOVÁNÍ BUDE 1.9

ZAČÁTEK JEZDECTVÍ A KONÍ

29. srpna 2017 v 23:57 | Luca |  Pro začátečníky
První seznámení s koňským světem.
Pokud je tu někdo kdo chce začít jezdit na koni (koních) mám tu pro vás pár rad, typů atd.
Takže začneme pěkně od začátku, před tím než začneš jezdit měl/a by sis uvědomit tyhle věci

- kůň je zvíře, takže se může kdykoliv leknou a splašit
- při neopatrnosti je to zvíře které ti může hodně ublížit v extrémni situaci zabít
- u koní se nekřičí a nedělají žadné jiné aktivity
- o koně se musíš starat denně a vždy, pokud si chceš pořídit vlastního
- kůň ( jezdectví) je bohužel i finančně náročný/é
- jezdectví není jen o tom sednout a ject, je to velká dřina
- mít koně neznamená jen jezdit ale i kydat, čistit ho, dávat seno a vodu


Pokud si tyto věci uvědomuješ, a i přesto chceš koně nebo začít jezdit tak pokračujeme dále...

S jezdectvím je nejlepší začít v nějakém dobrém jezdeckém klubu naučíš se tam:

- péči o koně ( dávání jídla, vody, kydání, zavádění a odvádění z výběhu..)
- v jezdeckých klubech jsou většinou moc hodní a klidný koně, takže se na nich nebudeš muset bát učit jezdit
- dále jsou v jezdeckých klubech zkušení a kvalitní trenéři
- můžeš si tam najít parťáka na ježdění ( kamarády/ky )
- zjistíš jestli tě ježdení a péče o koně bude bavit

ODKAZY NA SEZNAM JEZDECKÝCH KLUBŮ:

https://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Sportovni-sluzby/Sportovni-centra-a-sportoviste/Jizdarny-a-konske-rance/Jezdecke-oddily-kluby

DALŠÍ ČLÁNEK (POKRAČOVÁNÍ) BUDE 30.8.2017)

Výsledek obrázku pro jezdecké kluby

AGRESIVITA KONĚ - znaky pro bezpečí

29. srpna 2017 v 10:01 | Betty |  Koně
Kůň, který může být v příštím okamžiku agresivní, má nejen stažené uši, ale také široce otevřené oči, které jsou upřené na případný objekt agrese (tedy někoho, kdo se k němu přiblížil víc, než je zdrávo). Jeho nozdry jsou rovněž otevřené a vdechují vzduch takovým způsobem, že to snad není ani možné přehlédnout. Těsně před útokem jsou nozdry stažené dozadu natolik, až jsou zvrásněné. Ne, takový kůň se opravdu nežadoní o to, aby jej někdo pohladil.
Stejně tak kůň, který cení přední zuby a natahuje hlavu tak, že se nachází v jedné linii s krkem, se na vás radostně nesměje, ale ukazuje vám, že ještě jeden krok a kousne.
Mává kůň, když se k němu blížíte ze zadu, ocasem ze strany na strany, nebo i nahoru nebo dolů? Pak to není známka radosti, že ho jdete navštívit, ale varování, že nejspíše velmi brzy vykopne zadními, a proto je nanejvýš rozumné klidit se z jejich dosahu.
Pozice těla zpravidla vyjadřuje stupeň dominance koně. Dává-li kůň hlavu co nejvýš a stejně tak ocas, dává najevo svoji dominanci. Pokud tato dominance nebude patřičně respektována, může v něm vyvolat i agresivitu. Naopak stažený ocas signalizuje obrannou pozici.
S orientací těla je to podobné. Začne-li se kůň tlačit plecí, nebo se obracet zádí, je to projev mírné, zatím jen "přátelské" agrese, která má ukázat jeho dominanci. Naopak kůň submisivní ustupuje, jeho záď je snížená a hlava stočená na stranu.
Fotka uživatele SZAP Team.

Pojištění koně

28. srpna 2017 v 9:00 | Luca |  Koně

Pojištění odpovědnosti za škodu

První kategorií je pojištění odpovědnosti za škodu. V rámci tohoto pojištění je možné pojistit se pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou při veškerých činnostech souvisejících s chovem koní a jezdectvím. Sem například spadá pojištění majitelů komerčně provozovaných stájí pro případ úrazu při jízdě na koni nebo pojištění pro případ škody způsobené koněm na zdraví či majetku jiných osob.

Pojištění koní vztahující se přímo k chovaným zvířatům

Druhou kategorií je vlastní pojištění koní vztahující se přímo k chovaným zvířatům. Tímto pojištěním se lze tedy pojistit proti pojistným nebezpečím, jež ohrožují zdraví a život zvířete, což se týká nákaz, živelných pohrom, úrazů, otrav a dalších zdravotních komplikací, jejichž přímým následkem je pojistná událost, kterou se rozumí uhynutí, utracení nebo nutná porážka pojištěného koně. Do této kategorie spadá i pojištění koně proti odcizení a pojištění koně při přepravě.

Tolik tedy obecná charakteristika a nyní se podívejme jak vypadá konkrétní situace. Ačkoliv na trhu funguje spousta pojišťoven, je trochu překvapujícím zjištěním, že ze všeho toho množství nabízejí pojištění koní pouze tři pojišťovny a to: Česká pojišťovna, Generali Pojišťovna a Hasičská vzájemná pojišťovna. Všechny tyto pojišťovny nabízejí pojištění koní v rámci zemědělského pojištění. Toto pojištění koní je velmi podrobně upraveno pojistnými podmínkami, bližší a vyčerpávající informace o nich lze získat přímo na pobočkách nebo internetových stránkách jednotlivých pojišťoven, zmiňme se tedy jen stručně o tom, co která jednotlivá pojišťovna v rámci pojištění koní nabízí.


Česká pojišťovna zahrnuje pojištění koní do zemědělského pojištění, jehož všeobecnými podmínkami se pojištění koní řídí a dále jej pak upravují doplňkové podmínky pro pojištění koní.

V rámci tohoto pojištění lze pojistit tyto kategorie koní: dostihoví koně, hříbata starší šesti měsíců, plemenní hřebci, plemenné klisny, sportovní koně, užitkoví koně (jezdečtí a tažní), ostatní lichokopytníci.

Pro tyto kategorie koní jsou pak nabízeny následující čtyři typy pojištění, které na sebe navzájem navazují
Typ pojištění A "Nákaza a živel"
Typ pojištění B "Úraz, operace, porod, zmetání"
Typ pojištění C "Nemoc a otrava"
Typ pojištění L "Náklady na léčení", kterým lze pojistit koně pojištěného typy pojištění A, B, C.

K těmto typům pojištěním je nabízeno pojištění typu D "Doplňkové pojištění-plod a hříbě", kterou lze pojistit prokazatelně březí klisnu pojištěnou typy pojištění A, B, C, toto pojištění se vztahuje na plod od 150. dne březosti pojištěné klisny do 6 měsíců věku narozeného hříběte.

Pojištění odpovědnosti za škodu se řídí právními předpisy, Všeobecnými pojistnými podmínkami, které upravují pojištění odpovědnosti za škodu obecně a již zmíněnými Doplňkovými pojistnými podmínkami pojištění koní, podle kterých je například pojištěný povinen sjednat pojištění odpovědnosti ze všech koní, které vlastní, chová nebo opatruje.

U Generali Pojišťovny lze pojistit koně od 6 měsíců do 14 let věku. Toto pojištění se řídí Všeobecnými podmínkami pro zemědělské pojištění a Zvláštními pojistnými podmínkami pro koně. Pojištění odpovědnosti za škodu se řídí Všeobecnými pojistnými podmínkami pro pojištění odpovědnosti za škodu a již zmíněnými Zvláštními pojistnými podmínkami pro koně.

Generali Pojišťovna nabízí dva druhy pojištění koní, základní a doplňkové.

Základní pojištění se vztahuje na pojistné nebezpečí uhynutí, utracení nebo nucené porážky v důsledku podezření z nákazy koně či nakažení koně v důsledku zařazení chovu do ohniska nákazy a jeho ochranného pásma, konkrétní nákazy jsou uvedeny v pojistných podmínkách, dále v důsledku živelného pojistného nebezpečí nebo dojde-li k pojistné události v přímé souvislosti s tímto živelným nebezpečím a rovněž na odcizení koně v souvislosti s živelní událostí.

Doplňkové pojištění se vztahuje na případy uhynutí, utracení nebo nucené porážky v důsledku úrazu koně při tréninku, závodu, rekreační jízdě nebo při práci, pokud je kůň k těmto činnostem určen, dále v důsledku katastrofického nebezpečí, v důsledku havárie vozidla, na němž byl kůň přepravován a také v případě odcizení koně.

Zvláštní pojištění lze sjednat jen tehdy, je-li už sjednáno základní pojištění.

Pojištění odpovědnosti za škodu se sjednává jako škodové pojištění pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou koněm použitým při jezdeckém výcviku, při provozování jezdecké škody či při rekreačním ježdění, za škodu způsobenou koněm jinému koni, jak při nevýdělečné, tak i při výdělečné činnosti. Zajímavostí je, že pojištění odpovědnosti za škodu se vztahuje i na území Slovenské republiky.

Hasičská vzájemná pojišťovna umožňuje pojištění koní v rámci Zemědělského pojištění v pododdíle Pojištění hospodářských zvířat, v jehož rámci lze pojistit i koně pro případ uhynutí, utracení nebo poražení zvířete. V rámci tohoto pojištění je možné sjednat i kompletní živelní pojištění. Rovněž je nabízeno i připojištění plodu březí klisny.

Tolik tedy ke aktuální situaci a možnostem, jež se týkají pojištění koní.

Konkrétní podmínky pojistné smlouvy, zvláště pak výše pojistného a výše pojistného plnění záleží pak na konkrétních podmínkách, v rámci kterých je pojistná smlouva mezi pojištěným a pojišťovnou uzavírána.

Pojištění koní lze také sjednat prostřednictvím pojišťovacích makléřů, kteří by svým klientům měli doporučit tu nejoptimálnější variantu pojištění.

Ale ať je pojistná smlouva sebevíce výhodná, lze si jistě jen přát, aby k pojistným událostem docházelo co nejméně nebo raději vůbec.


Co potřebujete pro uzavření takovéto pojistné smlouvy?

Pro uzavření pojistné smlouvy, ať už v rámci pojištění odpovědnosti za škodu nebo zemědělského pojištění není nutné vlastnit živnostenský list nebo být samostatně hospodařícím zemědělcem. Pojistnou smlouvu je totiž možné uzavřít i na rodné číslo.
Dále je potřeba vyplnit dotazník, jehož součástí je i veterinární zpráva, to znamená, že kůň musí být prohlédnut veterinářem.


A co nabízí majitelům koní Generali Pojišťovna, a.s.?

Nabídka této pojišťovny rovněž že umožňuje pojistit nejen odpovědnost za škodu, ale také přímo i samotného koně.
Pojištění koně je u této pojišťovny podrobně upraveno Zvláštními pojistnými podmínkami pro pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu 2005 (ZPP koně/2005/01). Tento předpis přesně stanovuje, za jakých podmínek a pro jaká pojistná nebezpečí lze koně pojistit.

Co potřebujete pro uzavření pojistné smlouvy?

Předně je opět nutné vyplnit formulář dotazníku, který vám pojišťovna poskytne. Součástí tohoto dotazníku je i zpráva veterinárního lékaře, kterým musí být pojištěný kůň prohlédnut.
Ani k uzavření tohoto pojištění není nutné, jak to potvrdili přímo v pražské centrále Generali Pojišťovny, a.s., mít IČO přidělené na základě živnostenského listu nebo evidence samostatně hospodařícího zemědělce. Pojistnou smlouvu lze rovněž i u této pojišťovny vystavit na rodné číslo. To znamená, že koně může pojistit samozřejmě i ten, kdo vlastní koně jen čistě pro potěšení.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

https://www.ceskapojistovna.cz/p?pojisteni-koni
http://www.cjf.cz/dokumenty/pojisteni/pojisteni-koni/
https://www.generali.cz/Portal/Redakce/rs.nsf/viewClanky/pojisteni-koni?OpenDocument&Click=
http://www.distanc.cz/pojisteni-koni-jak-pojistit-kone/
http://www.pojisteni.com/pojisteni-koni/Výsledek obrázku pro POJIŠTĚNÍ KONÍ


Výsledek obrázku pro POJIŠTĚNÍ KONÍ

Výsledek obrázku pro POJIŠTĚNÍ KONÍ

Krmení a hlazení cizích koní

28. srpna 2017 v 1:08 | Luca |  Koně
1. HLAZENÍ CIZÍCH KONÍ
K tomuto článku mne dohnalo několik událostí a jedno video, na němž jsou zachyceni cyklisté v nějaké cizí zemi, jedoucí po krásné louce, kde se volně pasou koně. Cyklisté zastavili a jeden z nich si mermomocí chtěl pohladit koníčka, který dával svou řečí těla jasně najevo, že o to ani v nejmenším nestojí. Cyklista koňova výhružného postoje nedbaje natahuje ruku k hlavě koně a za chvíli vřeští a nadává, protože kůň ho do ruky pořádně kousl. A cyklista zuří, jaký je ten kůň zmetek, přitom kůň jej dostatečně předem varoval. To ale neznalec koní nemůže poznat. Mám dojem, že spousta lidí zvířata považuje jen za chundelaté plyšové hračky, které netouží po ničem jiném, než být pořádně pomuchlovány lidmi. Kůň však není hračka, má své emoce a touhy, či naopak cítí odpor a rozhodně ne každý kůň touží po tom, aby na něj sahal cizí člověk. Představte si, že jdete po ulici a najednou vyběhne odněkud nějaký, pro vás neznámý, člověk a žene se na vás s tím, že si vás chce pohladit. Asi by vám to taky nebylo dvakrát příjemné. Stejně se cítí některá zvířata. Samozřejmě ne všechna jsou stejná, některá se ráda mazlí s kýmkoli, jiná jen se známým člověkem a další se nechtějí mazlit vůbec s nikým. Každopádně je potřeba ctít osobní prostor každého zvířete a ne na něj hned šmatlat, pokud si to nepřeje, i když vy netoužíte po ničem jiném, než uspokojit svoji touhu po doteku. Pak však můžete dopadnout jako cyklista na zmiňovaném videu a obdržet kousanec, který je vlastně to samé, jako byste dostali od někoho cizího, na koho se vrhnete na ulici v touze po pohlazení, pěstí. Takže pokud koně v ohradě neznáte, raději se jich vůbec nedotýkejte, nikdy nevíte, jak se zvíře zrovna cítí a zda baží po vašich dotecích nebo ne.

Výsledek obrázku pro nehladit koně

A pak je tu ještě jedna věc. Kdybyste mě viděli, jak otlapkávám vaše auto, asi bych dostala pořádně po čuni nebo alespoň hezky od plic seřváno. Proč si tedy myslíte, že na něčího koně sahat můžete, kdykoli se vám zachce? Je majetkem nějakého člověka, stejně jako to auto a navíc na rozdíl od auta mu osahávání od cizích lidí vůbec nemusí být příjemné..

2. KRMENÍ CIZÍCH KONÍ
Druhá věc, o které musím napsat, je krmení cizích koní. Zrovna nedávno se stal průšvih u exmoorských koní v Milovicích, kde jim do výběhu lidé i přes cedule hlásající zákaz krmení házejí pečivo. A co se nestalo? Jedna kobylka s čerstvým hříbátkem málem uhynula. Naštěstí byla kobylka zachráněna a také chápu, že lidé, kteří neznají fyziologii trávení koní nevědí, co mohou způsobit, ale sakra proč porušují zákazy, které tam asi nejsou jen pro srandu králíkům, to prostě nepochopím. Osobně pěkně zuřím, když cizí lidé krmí mého koně. Copak já chodím kolem vrat jiných lidí a házím přes ně buřty pro jejich psa nebo kočku? To nedělá nikdo, ale koně chtějí krmit všichni. A to i navzdory varovným cedulkám typu: NEKRMTE KONĚ! či ZÁKAZ KRMENÍ KONÍ! Ty cedulky tam však nejsou z čistého sobectví majitele koní, že se s vámi nechce podělit o radosti, které při krmení cizího koně zažíváte. Pravda je taková, že někteří koně jsou velmi citliví na přesnou krmnou dávku, jiní mají zase potíže s některými druhy krmiv, mohou být alergičtí na některé složky, mohou špatně snášet některé druhy potravy, a to cizí lidé vůbec o tom koni netuší. Kůň může pak dostat těžkou koliku, nebo mít jiné potíže a odejít na věčné pastviny, nebo se z toho bude dlouho léčit. Vy budete pár minut nadšení, že krmíte koníčka a za několik dní tím možná připravíte noční můru nějaké malé holčičce, protože jí zabijete jejího nejlepšího zvířecího přítele. Takže pokud chcete krmit nějaká zvířata, sypejte třeba zrní holubům, ale cizím koním, prosím vás, nic nedávejte. Možná tím ušetříte nejeden život nebo zdraví dotyčného zvířete. Jestliže toužíte úporně krmit něčí koně, vždy se domluvte s majitelem. Určitě vám rád vyhoví, pokud se slušně zeptáte a doporučí, jaké krmivo smí kůň dostat a v jakém množství.


Výsledek obrázku pro krmení koně zakázáno3. TÝRÁNÍ ODPÍRÁNÍM KRMENÍ
V případě, že máte obavy o zdraví cizího, hubeného koně v ohradě a domníváte se, že není krmen, nahlašte to kompetentním orgánům. POZOR! Hubený kůň nemusí vždy znamenat, že se o něj jeho majitel nestará. Pokud je kůň v ohradě hubený, může být nemocný a situaci hromadou krmení jen zhoršíte. Pokud je hubený z nedostatku krmení, opět vše jen zhoršíte, jestliže koni nasypete tunu žrádla, protože takovému koni se musí krmná dávka zvyšovat postupně. Náhlý přísun velkého množství krmiva toho koně může zabít!! Každopádně zjistěte nejprve, z jakého důvodu je kůň hubený, a až po té jednejte.

4. TÝRÁNÍ ZIMOU A BAHNEM
No, a poslední věc, kterou by VŠICHNI lidé měli vědět je, že koně jsou přizpůsobeni k životu venku, běžná zima ani trocha bahna jim nečiní žádné zdravotní potíže, pokud nejsou nemocní nebo příliš staří. Je fajn, že se staráte o dobro zvířat kolem sebe, ale nejdříve byste si měli zjistit, jak se věci skutečně mají, a až potom jednat. Tudíž, nejdřív si přečtěte nebo se zeptejte odborníka, co koním škodí a co ne, potom zjistěte, jaký režim kůň podezřelý z týrání má, a až dospějete k 100% závěru, že zvíře je skutečně týrané, pak teprve začněte podstupovat další kroky. Tímto nikoho nechci nabádat k lhostejnosti, dívejte se kolem sebe a pomáhejte týraným koním. Pitomých lidí, kteří koně týrají, je dost a dost. Avšak nejednejte unáhleně a neztěžujte zbytečně život nevinnému majiteli, který se o své koně stará dobře. Musíte rozlišovat mezi sportovními koňmi, kteří vždy bydleli a bydlí ve stájích, kde se nikdy pořádně neumažou (snadné čištění) a jsou hned po ruce jezdci (úspora času) a mezi ostatními koňmi, jejichž majitelé dbají více na pohodlí a radost svých koní, než svoji vlastní, jsou ochotni si dojít přes celý výběh pro svého miláčka a strávit půl hodinu odstraňováním bahna, aby zjistili, že pod ním je kůň. Kdyby koním venkovní prostředí škodilo, určitě by se více zdržovali ve svých přístřešcích a rozhodně by se neváleli. Opak je však pravdou. Koně válení se po zemi milují a do přístřešku chodí většinou jen ve vedrech hledat stín.

Výsledek obrázku pro kůn v zimě

Takže shrnuto podtrženo:

1. KŮŇ NENÍ PLYŠÁK NA HRANÍ A NEMUSÍ VŽDY TOUŽIT PO DOTYCÍCH. RESPEKTUJTE JEHO POCITY. JESTLIŽE JE BUDETE IGNOROVAT, MŮŽETE DOJÍT K ÚHONĚ!
2. KŮŇ NENÍ POPELNICE, KTERÁ ČEKÁ NA VAŠE ZBYTKY JÍDLA. POPELNICI JE FUK, CO DO NÍ HODÍTE. KONĚ TÍM ALE MŮŽETE ZABÍT!
3. KŮŇ JE NĚČÍ MAJETEK, STEJNĚ JAKO AUTO, A NEJSTE TEDY OPRÁVNĚNI NA NĚJ SAHAT KDYKOLI SE VÁM ZAMANE.
4. HUBENÉMU KONI NIKDY NEPŘILEPŠUJTE PEČIVEM A OVOCEM, I KDYŽ JE VÁM HO LÍTO. MŮŽETE TÍM JEHO STAV JEŠTĚ VÍC ZHORŠIT.
5. KŮŇ ŽIJÍCÍ 24 HODIN VE VÝBĚHU NENÍ TÝRANÝ.
6. SPORTOVNÍ KONĚ NEBYDLÍ VE STÁJÍCH PROTO, ŽE BY VENKU UMŘELI. JE TO JEN POHODLNĚJŠÍ PRO JEJICH MAJITELE, ANEBO NEJSOU K DISPOZICI VÝBĚHY.

ZDROJ TEXTU: equisvet

VAŠE PŘÍBĚHY :)

28. srpna 2017 v 0:43 | Luca |  BLOG a Já
Ahoj!
Přemýšlela jsem o blogu a řekla jsem si že by bylo fajn kdybych založilarubriku PŘÍBĚHY ČTENÁŘŮ, každý koňák co navštíví blog,by se mohl podělit o svůj příběh ze sedla :)
Co myslíte? Já si myslím že by to mohlo být zábavné počtení, takže jdu založit rubriku a pokud by jste měli zájem můžete mi poslat váš příběh na můj email: sunnyplacehorse@hotmail.com
Jediné co požaduji je:

- vaše jméno
- věk
- kraj odkud jsi
- jméno a pleno koně


Budu se těšit na vaše příběhy...
Luca :)


PROČ SE NĚKTEŘÍ KONĚ BOJÍ VODY?!?!

26. srpna 2017 v 22:39 | Luca |  Koně

Někteří koně se bojí vody protože, nemají schopnost určit hloubku vody, nedovoluje jim to jejich zrak. Takže je velmi časté, že i kůň,který je s vodou seznámen např. při sprchování, kdy jde voda prudkým proudem z hadice ven, se bojí i malé kaluže z cesty. Neodhadne totiž hloubku vody, takže neví, jestli se ponoří do půl těla, nebo jestli jen smočí kopyto, pokud do kaluže došlápne. To samé u rybníků apod. Pokud jde kůň s jezdcem na zádech, nebo na vodítku do vody- jde o velkou důvěru, kterou potřebujete- oba dva. Podruhé- pokud jde např. o ten samý rybník, kůň už je jistější. Takže není vhodné koně do vody nutit násilím ale dát mu čas, pomoct mu získat důvěru že se mu nic nestane...
Takže postupně a pomalu spolu můžete chodit do toho stejného rybníku, aby si koník zvykl a získal důvěru ve vodu a i ve vás :)

Související obrázek

VÝKON NEBO CHARITA?

24. srpna 2017 v 0:14 | Luca |  Mezi námi koňáky
V osobním životě, teď řešíme koupi koní.
Moje sestra si našla hezkého, 167cm vysokého, dříve závodějícího, 10letého valacha A1/1 a zamilovala se do něj.
Bohužel má kostní výrůstky v kopytech,natrženou šlachu a špatný stav kopyt, paní majitelka tvrdila že to má zaléčené ale po zkušební jízdě se zjistilo že má špatná krok i chody, nejspíš ho už i ty nožky a kopýtka bolí, jinak to byl prý velice hodný a klidný koník.

A PROČ VÁM TOHLE VŠE PÍŠU? :)

Protože pak tátova přítelkyně pronesla větu: KÉŽ BY MOHL ČLOVĚK POMOC, TO BY MUSEL DĚLAT CHARITU !
No a já o tom začala přemýšlet, já osobně hodně špatně snáším utrpení (lidí, zvířat=všech) všem bych opravdu chtěla pomoct ale zase nadruhou cenu co se týče koní,koně si kupujeme protože na něm chceme jezdit, strat se o něj a to bohužel u těch nemocných moc nejde. V téhle době necháte u veterináře tisíce za ošetření koní a to ani nemáte záruku že vám (vašemu koníkovi) pomůžou. No a proto nevím jak se k tomuto tématu postavit, mít doma koníka který má nemoc, nedá se na něm plnohodnotně jezdit a stojí to peníze, na to bohužel nemá každý nervy a ani peníze...
Takže pokud chcete koníka na kterémse dá jezdit a nechcete nic řešit,kupte si zdravého koníka.

A TEĎ JE TU OTÁZKA: CO S TĚMI NEMOCNÝMI?

Já bych si to představovala následovně...
Mě by se líbilo kdyby existovalo místo kde by tyto koníci měli nějaké zázemí a případně potřebnou péči.
Nějaké ty travnaté výběhy, správné krmivo, bazény na cvičení atd.
Ale kdo by to platil, že? Asi jedině nějaký zazobaný milionář případně miliardář nebo třeba stát (to ale bohužel pochybuji...)

Ráda bych ale věděla váš názor,nápad...
Takže budu ráda když mi zanecháte komentář nebo kdyby jsi chtěl/a můžeš mi napsat na email luca1@hotmail.cz :)
Budu se těšit,ahoj...

Výsledek obrázku pro koně na pastvě

Deník koní

23. srpna 2017 v 21:43 | Luca |  Koně
Co dodat...

RAJTKY A PÉRKA NEBO LEGÍNY A TENISKY??

19. srpna 2017 v 18:04 | Luca |  Mezi námi koňáky
Letos jsem byla na dovolené na naší oblíbené farmě, kde jezdíme na koních už několik let :)
Jezdí se tam většinou ve skupince 4- 5 lidí, na jedné vyjížďce mě tak proběhlo hlavou PROČ MÍT RATKY A PÉRKA (JEZDECKÉ BOTY) KDYŽ TO JDE I V LEGÍNÁCH A TENISKÁCH ZA PÁR KORUN?!
Jezdec není dobrý kvůli svému drahému a specializovanému oblečení a obuvi ale kvůli svým zkušenostem.
Na druhou stranu jsem si ale říkala proč by se tedy vyrábělo oblečení a obuv na koně,kdyby to nemělo svuůj důvod.Podle mě jedním z důvoduů je praktičnost v tom smyslu že např. rajtky

RAJTKY

- spíše než vyšší bezpečnost zajišťují více pohodlí jezdce. V nepohodlných kalhotách z hrubého či naopak příliš slabého materiálu a silnými švy se jezdec lehce odře a kalhoty se opotřebovávají, rajtky mají vyztužené vnitřní strany stehen a kolenou a umožňují pohodlnější sed. A naopak legíny, jak víme nemají moc kvalitní a pevný materiál, mě osobně se na legínách neustále dělají díry a to v nich nejezdím :) Takže můj názor je ten, že by se mělo jezdit v rajtkách ale když rajtky nemáme k dispozici tak se legíny použít dají.

PÉRKA (JEZDECKÉ BOTY)

- z bezpečnostního hlediska jsou boty druhou nejdůležitější součástí jezdecké výstroje. Existuje mnoho druhů bot (vysoké holiny, nízká perka po kotníky - jodhpurky, šněrovací boty, zimní boty...), všechny splňují to nejdůležitější - jsou úzké s nízkým podpatkem proti zaklínění ze třmenů v případě pádu a podrážka by měla být ve třmenech protiskluzová. Boty mohou být kožené či gumové.

Ještě stojí za zmínění CHAPSY

CHAPSY

Zpevní lýtko, dobrá kombinace s nízkýma pérkama.

Takže nazávěr chci říct, že jezdecké vybavení má svůj důvod ale když je zrovna nemáte u sebe legíny a tenisky to jistí :)


PŘEKLAD ODBORNÉHO KOŇSKÉHO SLOVNÍKU #A

14. srpna 2017 v 22:03 | Luca |  Mezi námi koňáky
A 1/1
označení anglického plnokrevníka

Achaltekinský kůň
kůň pocházející ze severu Íránu, užívá se jako jezdecký na dlouhé tratě, ale i jako parkurový a drezurní kůň

Airs
souhrnně cviky Španělské jezdecké školy

Akce
předvádění končetin; hodnotí se výška a prostornost chodu (vysoká - kočárový kůň, nízká - dostihový kůň)

Albín
jedinec bez pigmentu mající bílou či smetanovou barvu, růžovou kůži a modré nebo červené oči

Amatér
dostihový jezdec, který není vyučen v oboru a nepobírá za závod odměnu

Americký klusák
americké plemeno sloužící především pro klusácké závody

Americký sedlový kůň
pohodlný jezdecký kůň z USA

Anglický nánosník
typ nánosníku; při správném nasazení koni nepřekáží a umožňuje volný pohyb udidla

Anglický skok
steeplechase překážka; skloněná bariéra, příkop, živý plot a zvýšený doskok

Angloarab
plemeno vzniklé křížením anglických a arabských koní

Anglonorman
plemeno vzniklé křížením anglických a normanských koní; rozšířené především ve Francii

Appaloosa
indiánský kůň španělského původu pocházející z USA; typické skvrnité zabarvení

AQPSA
Autre que pur-sang Anglais = Asociace pro závodní využití jiných než plnokrevných koní

Arabský plnokrevník
ušlechtilý orientální kůň; podílel se na vzniku A 1/; užívá se k zušlechťování jiných plemen

Arabský polokrevník
teplokrevník mající jednoho z rodičů arabského plnokrevníka

Ardénský kůň
nejstarší evropské těžké plemeno; koně užíváni v tahu

Autochtonní plemeno
plemeno, které si zachovalo původní charakteristické vlastnosti

Anglický plnokrevník
velmi ušlechtilé plemeno koně, používá se ke zlepšování jiných plemen, šlechtěn k dosažení maximální rychlosti, proto nejvíce využíván v dostizích

Anglický polokrevník
kůň mající jednoho rodiče A 1/1 a v pětigeneračním rodokmenu minimálně 55% podíl krve A 1/1
Výsledek obrázku pro A

Výška a váha koní

9. srpna 2017 v 0:53 | Luca |  Koně
Nejdůležitější míry:
1.výška v kohoutku
2.obvod hrudi(měří se za lopatkou)
3.obvod holeně

Důvěra mezi koněm-jezdcem-spolujezdcem

8. srpna 2017 v 23:35 | Luca |  Příběhy ze sedla i ze země
Důvěra s koněm a jezdcem který jede s vámi nebo vy s ním je velice důležitá.
Moje vlastní zkušenosti to potvrzují, teď jsem zrovna na farmě, je tu jeden nejmenovaný kamarád, který je v pohodě, klidu a rád všem vyhoví a pomůže (nedělá nikomu naschvály). S tímto kamarádem jsem dnes jela na vyjížďku,k pocitu klidu a bezpečí přispělo i to, že jsem měla velice hodnou, klidnou a nelekavou kobylku Merry. Jeli jsme kousek lesem a poté polem a loukou, vše bylo naprosto klidné, klus byl klidný i cval byl skvělý,vše bylo v pohodě,protože já jako jezdec jsem měla důvěru v koně, že mi nic neudělá, bude v klidu a nebude se hnát a vykopávat jako blázen. Důvěra je ale důležitá i mezi jezdci, to znamená že, jezdec který jede s vámi, vám nebude dělat naschváli a neudělá nic co by mohlo být nebezpečné,nebo pro vás velice nepříjemné.

Takže pokud máte kvůli nějaké zkušenosti nebo zážitku strach ject na vyjížďku, jeďte s někým komu věříte a vyberte si koníka který je starší, klidnější. Pokud koníky neznáte, zeptej te se který koník je nejlepší pro začátečníka - koník pro začátečníka by měl být klidný,nelakavý a spolehlivý v terénu.

Toto je moje zkušenost a rada :)
Takže vám přeji hodného a spolehlivého koníka a dobrého člověka (kamaráda..) který vám neudělá žádné zákeřnosti a naopak vám při potřebě pomůže!

Kůň jménem Merry, plemeno Hafling, město Břežany: <3

FOTO NENÍ MOJE, ALE JE TO HODNÁ KOBYLKA MERRYNKA Líbající

SRNKA aneb koňský strašák

8. srpna 2017 v 0:06 | Luca |  Koně

SRNKYSrnky jsou více méně plachá zvířata, která neutočí. Většinou je ale nečekaným zpestřením vyjížďky na koních. Jakmile kůň srnku uvidí, jeho oči se rozšíří na maximum, jeho srdce se rozbuší a tryskovým tempem se rozeběhne a vy se budete jenom modlit abyste se udrželi v sedle a neletěli střemhlav dolů k zemi.

Takže ke konci bych chtěla říci POZOR NA SRNKY 😊

Výsledek obrázku pro sRNKY


Vedra a koně nejdou dohromady

7. srpna 2017 v 0:27 | Luca |  Koně
Pokud je jezdci horko, koni bude ještě tepleji. Proč? koně jsou zvířata stvořená pro život v mírném klimatu, dokážou velmi dobře udržovat teplo v těle a ne naopak. Pokud kůň a člověk středně těžce pracují v horkém počasí, kůň se může přehřát už za 17 minut; člověku to bude trvat 3-10x déle. Kůň má totiž na svoi hmotnost poměrně malý povrch těla a díky tomu z něj do prostředí odchází málo tepla. Kůň má také oproti člověku mnohem více svaloviny, která při práci tvoří teplo jako odpadní produkt, takže i malý pohyb ho docela zahřeje. Pokud k tomu připočítáme tukovou vrstvu a srst, je jasné, že kůň se skutečně zbavuje tepla hůř.
Je naprosto normální, že se kůň po chvíli pohybu takzvaně zahřeje, i když je kolem chladno. Jeho pracujícími svaly se rozproudí krev a ta s sebou kromě kyslíku a živin přináší teplo. Další teplo vzniká "jenom" tím, že svaly pálí energii a pracují; až 80 % spálené energie má podobu tepla! Během práce se kůň zahřeje o 1-2 °C (taková provozní teplota...) - takže pokud mu v tuto chvíli změříte rektální teplotu, bude to skoro 40 °C. Jenže bylo zjištěno, že uvnitř svalů je v tuto chvíli skoro 43 °C! To už je teplota, při níž dochází k denaturaci bílkovin, dalo by se říct "rozvaření". Aby k tomu nedošlo, musí se svaly umět účinně chladit.


Podle jednoho výzkumu, kde vědci porovnávali koně 7-8leté a koně asi 15leté, se starší koně rychleji zahřáli na "provozní teplotu", a to už za 16 minut oproti půl hodince koní mladších. To ale není nic pozitivního: příčinou je méně tekutin v krvi starších jedinců a tím i méně účinné chlazení, rychlejší nástup dehydratace při pocení a zbytečně zrychlená činnost srdce při pumpování krve po těle. Pro letní dny je třeba myslet na to, že starší koně se snáze přehřejí; to platí ale i pro koně nemocné, jinak oslabené nebo naopak velmi mladičké. A pro koně dehydratované, kteří z nějakého důvodu nepijí či pijí málo.

A termoregulace - stejně jako ústřední topení nebo klimatizace - závisí na vodě. Když je chladno, termoregulace udržuje teplo v těle: sníží se prokrvení kůže, zvýší izolační vrstvy, například se vzpřímí srst. Naopak v horku je nutné teplo z těla odvádět do prostředí. Dělá to ten stejný systém, ale "naopak": kůže je lépe prokrvená, snižují se vrstvy izolace a - hlavně - se produkuje pot, který ochlazuje tělo vypařováním. To je hlavní strategie chlazení koní. A aby se mohli dostatečně potit, musí mít dostatek tekutiny v krvi, která odtud přejde do potních žláz a z nich ven z těla.
Koně mohou potem ztratit až 15-20 litrů za hodinu v suchém horku a až 30 l ve vlhkém horku.
Zajímavé jistě je i to, že koně mohou potem ztratit až 15-20 litrů za hodinu v suchém horku a až 30 l ve vlhkém horku. Ve srovnání s člověkem kůň v pocení pokulhává: zatímco je tento způsob chlazení u koní účinný pouze z 25-30 %, u člověka je to až 50 %. A navíc - když je vlhko, pot se špatně vypařuje, takže přestože kůň ztrácí kvanta vody, příliš se neochladí. Koně tedy ztrácejí v horku více tekutin, než je nutné, a snadno dojde k jejich dehydrataci. Kromě toho je koňský pot koncentrovanější než lidský - obsahuje hodně solí, takzvaných elektrolytů. I ty jsou v těle potřebné a pocením je kůň nenávratně ztrácí.
Z obecného hlediska je jasné, že pokud má kůň v létě pracovat a nekomplikovat si život přehřátím, dehydratací či elektrolytovou nerovnováhou, je třeba dodržovat určitá pravidla, díky kterým se jeho rozpálené tělo bude dodatečně chladit - a díky kterým si bude kůň schopen v těle "nastřádat" více vody do zásoby.

1. Upravte si jezdecký režim

Koně špatně snášejí práci v horku, největší problém pak mají, když je zároveň i vlhko. Špatně se chladí a navíc ztrácejí mnoho cenných tekutin a elektrolytů. Je proto vhodné přizpůsobit počasí práci a ježdění.
Můžete s koněm během skutečně extrémního počasí jednoduše nepracovat a pouze ho necháte v klidu postávat na stinném místě pastviny či výběhu, popřípadě mu umožníte vstup do dobře větraného přístřešku. Koně v horku sami vyhledávají stín, proudění vzduchu a úkryt před hmyzem.
Ale samozřejmě ježdění se úplně vzdávat nemusíte. Vyhněte se však rozpálené části dne a jezděte ráno nebo večer. Ráno bývá chladněji, ale je vyšší vlhkost vzduchu; naopak večer je vzduch sice sušší, zato teplejší. Takže kdy? Porovnáním reakcí koní na obě podmínky bylo zjištěno, že koně lépe zvládají ranní situaci. Pokud tedy chcete v horkém létě udělat něco pro jejich pohodu a zdraví, přesouvejte větší aktivity do ranních hodin, ideálně tak do půl deváté. Činili a činí tak i organizátoři velkých jezdeckých akcí, například Olympijských her v Atlantě!

 • Zkraťte celkovou dobu ježdění, klidně o třetinu či polovinu. Udělejte, co je skutečně nutné, a konec.
 • Pracujte celkově pomaleji, vyhněte se velkým požadavkům. Opravdu hodně se dá udělat i v kroku či klusu! Kromě toho pomalejší práce je i šetrnější ke končetinám koně, když je letní zem vysušená na beton.
 • po soutěžiPřed vlastní prací koně věnujte velkou pozornost zahřívací fázi. Zní to paradoxně, ale přestože je kůň rozpálený od slunce, je třeba ho "zahřát" pohybem; pouze tak se zajistí, že do každého pracujícího svalového snopečku nateče dostatek krve, které ho nejen důkladně vyživí, uvolní a zahřeje na provozní teplotu (při níž i lépe odolává přehřátí!), ale bude ho také mnohem účinněji ochlazovat. Skutečně postupně zvyšujte nároky, věnujte dostatek času vykrokování, uvolnění a protažení, vyklusání a pomalému nacválání - je-li to pro vaši plánovanou práci potřeba; myslete na to, že tělo koně se musí postupně vyrovnávat s prací i s horkem.
 • Během práce koni dávejte skutečně časté přestávky v podobě vykrokování na volné otěži. Pokud jste v terénu na delší vyjížďce, velmi pomůže průběžně koně chladit třeba brouzdáním potoka nebo zapomenuté louže. Nebojte se koně nechat průběžně i napít!
 • Velký důraz klaďte na důkladné "vychladnutí" po práci - pořádně vykrokovat, povodit. Je nutné, aby se tep i dech koně vrátil do normálu, což v horku může trvat i pár hodin! I v tuto chvíli můžete vypohybování kombinovat se stříkáním nebo oplachováním koně či postáváním ve vodě. Je zajímavé, že podle novějších poznatků hodně zahřátým (!) koním nevadí polévání celého těla chladnou vodou; když při pokusech na koně lili vodu o teplotě 13 °C, z koně tato voda tekla už o teplotě 24 °C - rozpálené tělo koně ji za takovou chvilku zahřálo o více než 10 stupňů! Určitě však na zpoceného koně nedávejte v horkém počasí odpocovací deku - představuje další izolační vrstvu navíc a kůň se nebude moct dobře zbavovat přebytečného tepla.
 • Po práci se nebojte koni dát napít, a pokud je třeba, doplňte mu i ztracené elektrolyty. Až ho vypustíte zpět na pastvinu nebo do výběhu, zajistěte, aby ještě chvíli pobýval ve stínu a na dobře "větraném" místě. To stejné platí pro případ, že se kůň vrací do stáje!
 • 2. Připravte koně na práci v horku

  Myslete na to, že kůň se hůře vyrovnává s teplotním stresem (což je právě horké letní počasí), když je v psychické a fyzické nepohodě. A naopak: psychicky vyrovnaný kůň v dobré fyzické kondici bude s nepříznivým počasím mnohem lépe a úspěšněji bojovat s výrazně menšími negativními důsledky. Proto už od jara pracujte na dosažení dobré fyzické kondice svého koně, nadýchejte ho zpočátku pomalou prací ideální prováděnou aspoň ob den, kterou budete postupně prodlužovat. Vkládejte pak do ní klusové a později i cvalové intervaly, přecházejte k náročnějšímu terénu. Tělo koně se naučí lépe využívat dostupné živiny a kyslík, svaly se začnou dobře poměřovat se vznikajícím teplem, budou se proti němu lépe chránit a zvládnou ho účinněji odvádět do prostředí. Jakmile přijde skutečně horké počasí, budou mít větší potenciál ho zvládnout, i když byly trénovány ve výraznějším chladnu.
  Tři týdny musí být tělo vystavováno dostatečnému podnětu, na který si má zvyknout a kterému se má přizpůsobit.
  Další velmi důležitý aspekt přežití horkého léta je aklimatizace. Je to vlastně změna termoregulačního režimu ze stavu "chráním si teplo" na stav "zbavuji se tepla". Ta probíhá za velkého přispění mnoha hormonů v těle a trvá nějakou dobu. Obecně se mluví o třech týdnech; tři týdny musí být tělo vystavováno dostatečnému podnětu, na který si má zvyknout a kterému se má přizpůsobit (= horko, nebo horko+vlhko).
  Samozřejmě nejlepší je aklimatizace pozvolná, kdy se na jaře postupně otepluje počasí a kůň se tomu postupně přizpůsobuje. Ale kde že jsou ty ideály! Může se stát, že se oteplí náhle, že za jeden den teploty vyskočí i o více než deset stupňů. V takové dny není dobré s koněm pracovat. Pokud pak vysoké teploty přetrvávají, je dobré aspoň několik dní pracovat lehce, než se vrátíte k větší zátěži.
  Náhlá změna teploty se může týkat například sportovců, kteří jedou závodit do jiných klimatických poměrů - nebo prostě jen chcete s koněm závodit či jinak pracovat a horkému počasí se přitom nevyhnete. Ono totiž není dobré trénovat koně ráno či večer, kdy je chladněji, a pak jet na závody, které se konají během horkého dne. I trénink musí probíhat v horku, aby si tělo na tuto situaci zvyklo a dokázalo se s ní vyrovnat.
  Jak tedy připravit koně na to, že bude muset podávat výkony v horkém počasí? Tady je pár tipů:
  • Pokud je ještě chladno, můžete pracovat s lehčí dekou na koni, která bude simulovat působení tepla.
  • závody v horkuJakmile přijdou teplé dny, můžete zpočátku jeden den jezdit ráno, další den přes den. Postupně budete denní práci prodlužovat a zvyšovat.
  • Když už je horko, doporučuje se, aby kůň v těchto "horkých" podmínkách trávil aspoň 4 hodiny denně nejméně 5 dní v týdnu ideálně po dobu tří týdnů. Vždy druhou hodinu této doby s ním můžete pracovat. Zbytek horkého dne může kůň trávit ve stínu nebo v chladnějším prostředí například dobře větrané stáje.
  • Nejlepší je pro rozvoj termoregulace středně těžká práce, která rozptýlí teplo vyrobené ve svalech po těle, aby se rychleji dostalo do prostředí.
  • Pokud pracujete v horku, podávejte po práci více vody a elektrolytů. Dobré je přikrmovat ho namočenými řepnými řízky, které mají schopnost držet více vody ve střevech, odkud ji tělo může v případě ztráty pocením čerpat.
  • Koně je dobré naučit, aby přijímal vodu s rozpuštěnými elektrolyty. Je třeba začít malým množstvím solí ve vodě, aby si kůň zvykl na chuť a pak postupně během dní a týdnů zvyšovat, až se dosáhne doporučené dávkování.

  Vše kolem...

  Ale horko není jen práce. Letní období se může na zdraví a pohodě projevit i jinak a je dobré, když tomu umíme trochu čelit. Myslete například na to, že když je teplota prostředí nad 35 °C, koně přestávají tolik žrát a může se to projevit na výživném stavu či výkonnosti. V tuto dobu jim lze dodávat energii v poněkud koncentrovanější podobě, například přídavkem tuků.
  Důležité je hlavně nahrazovat ztráty vody a elektrolytů. Myslete na to, že i když mají koně stále vodu, je třeba kontrolovat, zda skutečně pijí dost. Voda může být příliš teplá, nechutná, stará... S pocením se ztrácejí i cenné elektrolyty, takže nezapomeňte je doplňovat taky. Vždy jich však dávejte tolik, kolik kůň skutečně potřebuje - ne více!
  Přestože jsou koně zvířata výborně uzpůsobená chladu, i v letním počasí mohou s trochou správné péče bez problémů podávat požadované výkony - a vy si užijete letních prázdnin nebo dovolené v sedle bez starostí a komplikací.
ZDROJ: equichannel

KOŇÁCKÝ HANTEC II.

4. srpna 2017 v 16:06 | Betty |  Mezi námi koňáky
KONTRACVAL = věc, kterou vás kůň přivádí k šílenství, když po něm chcete cval na správnou nohu
PÁD = pohyb směrem dolů na zem, který provádíte kdykoli se na vás při ježdění někdo dívá
KLUBOVNA / SEDLOVNA = místnosti, ve kterých je vše, co potřebujete, ale nemůžete to nikdy najít
KULHÁNÍ = stav, do kterého se kůň dostane kdykoli se vám začne dařit nebo chcete vyjet na závody
RAJTKY = nejdražší kalhoty, které doma máte
LONŽ = ta dlouhá věc, kterou používáte kdykoli potřebujete vašeho koně zbavit energie
ŘÍJE = období, kdy máte pocit, že vaši klisnu zabijete
ZAPLÉTÁNÍ = umění, které obdivujete, ale neovládáte
NASEDNUTÍ = gymnastický úkon, který se vám povede až po deseti minutách snahy
POBŘIŠNÍK = věc, při jejímž dotahování si uvědomíte, jak tlustý váš kůň vlastně je
PONÍK = malé ďábelské stvoření, které vám dá víc zabrat než váš (velký) kůň
VYTRVALOST = to, co děláte na vyjížďkách, když nemůžete zastavit koně

VŠECHNO BERTE PROSÍM S REZERVOU :)
Související obrázek

PRODEJCE VS. PRAVDA

2. srpna 2017 v 23:25 | Luca |  Mezi námi koňáky
Co tvrdí prodejce?

Tento kůň je:
- hodný
- klidný
- nelekavý
- zdravý
- skvěle přiježděný
- komunikativní
- má rád vodu

Jak je to doopravdy?

Kůň je:
- zlý
- neklidný
- lekavý jak prase - sáček, větev, srnka, cyklista = padááméé 😂
- kůň je dušný, má schvácená kopyta
- kůň není pomalu ani obsednutý natož tak dobře přiježděný
- je nutulivý a nekomunikativní
- vody se bojí a ani do ní nechce jít

A rada nakonec..
Vždy když si koně vybíráte, nedejte na první dojem a řeči majitele.
Vše si prověřte a vyzkoušejte 😉


CO SI MYSLÍ KONĚ?

2. srpna 2017 v 18:55 | Betty |  Mezi námi koňáky
• ,,To myslíš vážně, že mám zase jít něco dělat?"
• ,,Chceš mě chytíit, že? Tak já ti to trochu ztížím."
• ,,Tak a teď bych to mohl zapíchnout, ať se trochu proletí."
• ,,Ty vole, větev! To jsem se lekl! Tady to není bezpečné, musíme jít jinudy."
• ,,Jéé, bláto!"
• ,,Tak a teď zvednu hlavu co nejvýš, ať na mě nedosáhne."
• ,,Tady tu ohradu bych mohl přeskočit a utéct, to by měli radost."
• ,,On/a si troufne se mnou skákat?"
• ,,On/a má něco dobrého? Jde se škemrat!"
• ,,Asi mám hovado na zadku. Nohy co nejvýš, musím se ho zbavit!"
• ,,On/a to neuseděl/a? Ježiš, vždyť to byl jen malý kozlíček."
• ,,Proč musím jít zase jako druhý? To si ještě furt nepamatují, že potřebuju chodit první? Takže naberu rychlost a..."
• ,,Ta ohlávka se mi nelíbí. Zničím ji."
• ,,Panebože, to mám zase lézt do toho přívěsu? Tak to ani náhodou. Tam mě nedostanou!"
• ,,Já nechci cválat na pravou nohu. Budu cválat na levou!"
• ,,Kůň? Tam je kůň? Musím na něj zavolat - íháá!"
Fotka uživatele Smilling Lussie.

NEGATIVITA, AGRESIVITA– moje uvědomění si

2. srpna 2017 v 18:42 | Betty |  Jezdec
Když jsem četla knihu "Jak se stát lepším jezdcem", ihned na začátku se objevila věta "Přesto platí, že klidný a vyrovnaný jezdec dokáže nervozního koně zvládnout lépe, než jezdec, který má problém se zpracováním svých vlastních emocí." A já si to tehdy uvědomila. Uvědomila jsem si, proč se mnou Zaza vždycky venku nabral rychlost a nehodlal zpomalit, spíše se mnou pral. Protože jsem byla naštvaná. Naštvaná, že zase běží, že se se mnou pere a jediné, co dělá je, že reaguje stejným naštváním. To vše proto, že jsem neuměla ovládat svoji negativitu a agresivitu. Nechala jsem je projít ven a promítnout se tam, kde tyto dvě emoce nemají, co dělat - u koní.
Toto ale bohužel není jediný případ. Často jsem kvůli své agresivitě byla na koně příliš hrubá a tvrdá - nutno říct, že jsem taková většinou byla, když se nedařilo MĚ a důsledkem MÝCH chyb kůň reagoval špatně. A lituju toho. Přeju si, abych se mohla vrátit a tohle napravit, protože jak říkám, že minulost je minulost a nic s ní už neuděláme, tohle je věc, se kterou bych ráda něco udělala, ale bohužel to nejde.
Můžu se teď už jen snažit pracovat se svými emocemi, nenechat agresitivu a negativitu projít ven a být neustále klidná. A můžu říct, že se to daří. Ano, bylo v poslední době pár okamžiků, kdy jsem byla na koni naštvaná (opět mojí chybou) a už měla tendenci se zachovat hrubě, ale ovládla jsem to. Vydýchala jsem se a kobylce se omluvila. A nevíte, jak se mi ulevilo.
Proto na vás apeluji, přemýšlejte. Přemýšlejte dříve, než konáte. Ne jen kvůli koni, ale i kvůli sobě. Protože až si své chování uvědomíte, budete se cítit špatně, stejně jako já.
Děkuji za návštěvu blogu!