Březen 2017

Je koník dostatěně zahřátý?

28. března 2017 v 23:51 | Luca |  Koně
Ve studeném počasí se můžete přesvědčit,
zda je kůň správně zahřátý, tak, že mu sáhnete
na bázi ušního boltce (za uchem) nebo za loket.
Tyto oblasti by měly být na dotek velmi teplé.
Koně mají tendenci se při vlhkém počasí třást,
protože izolační schopnost jejich srsti není příliš vyso
ká.


Gumový medvídci

25. března 2017 v 23:22 | Luca |  Doporučení a tipy
Od jedné trenérky jsem se dozvěděla že koníci mohou denně 2-3 gumové medvídky.
Gumové bonbony by ale neměli být kyselé ani jinak ochucené, mohou jen obyčejné gumové medvídky, např. HARIBO
Koník to má jako pamlsek ale i mu to trošku pomůže s chrupavkou protože gumový medvídci obsahují kolagen, takže jsou dobré na chrupavku i na klouby.
ALE POZOR NEMŮŽOU JÍST CELÝ PYTLÍK A ANI TY 2-3 MEDVÍDKY NEMŮŽOU JÍST KAŽDÝ DEN!!!

Výsledek obrázku pro kolagen v gumových medvídcích

Držák lizu Likit "Tongue twister"

25. března 2017 v 22:52 | Luca |  BLOG a Já
Ahoj, má někdo zkušenost s tímto držákem?
Výsledek obrázku pro Držák lizu Likit "Tongue twister"
Výsledek obrázku pro Držák lizu Likit "Tongue twister"

Sůl nad zlato :)

25. března 2017 v 19:56 | Luca |  Koně
Odborná veřejnost stále hledá odpověď na otázku, jak je to vlastně s potřebou soli. Jestli lidé, kteří mají oblibu ve slaných jídlech, uspokojují pouze své fyziologické potřeby nebo získané chuťové preference. Chování koní se zdá být přirozenější. Pro koně je sůl pouze zdrojem minerálních látek, i když pro některé jedince bezesporu také chuťově atraktivní doplněk. I v případě, že je sůl snadno přístupná, většina koní jí spotřebuje pouze potřebné množství k uspokojení svých fyziologických nároků. Obyčejná sůl je složena v průměru z 60 % sodíku a 40 % chlóru. Oba minerály jsou nezbytné pro regulaci tělních tekutin, vytváření a přenos elektrických impulsů při nervové činnosti, svalové kontrakci a následně pohybu.

Jaké jsou pro koně běžné zdroje soli?
Přírodní krmiva jako je pastevní porost obsahují sodíku jen malé množství, často méně než 0,1 %. Proto je sůl často přidávána do koncentrovaných krmiv. Koním jsou pro dostatečný příjem chloridu sodného také často předkládány solné nebo minerální lizy. Velmi oblíbený způsob podávání soli jsou solné kostky.
Když koně okusují rohy těchto kostek, může to naznačovat, že jim nestačí dotace soli obvyklým lízáním a v těchto případech je vhodnější podávat sůl v sypké formě. Ačkoli jsou solné lizy pro koně obvykle formovány do speciálních obchodních tvarů, je rovněž možné nabídnout koním rovné plato se sypkou solí. Ve stáji nebo v pastevním přístřešku může být volná sůl nabídnuta i v zavěšeném vědru nebo na pastvině v krytém krmítku.
Vážným faktorem na pastvě je stádová hierarchie. Bojácní jedinci se ze strachu před agresivními koňmi drží mimo místa se solí. Jednoduchým řešením je zabezpečit jim přístup k soli na dvou vzdálenějších místech a tak se jednoduše zajistí příjem minerálů pro všechny koně na pastvině.
Upřednostňují koně příjem soli v sypké formě nebo dávají přednost lisovanému solnému lizu?
Studie Kentucky Equine Research (KER) se zaměřila na porovnání preferencí příjmu volné soli versus příjmu soli ve formě solných kostek za určité období a vyhodnotila, jak spotřeba soli ovlivňuje spotřebu vody. Výsledky pokusu zjistily, že u koní, kteří přijímali sůl ze solných kostek, byla spotřeba chloridu sodného v průběhu týdnů pravidelná a vyrovnaná, ačkoli celková spotřeba byla větší při používání volné sypké soli. Také spotřeba vody byla v druhém případě prokazatelně vyšší.

Minerální sůl
Minerální liz je často podáván koním k doplnění základních klíčových minerálů. Vedle přídavku chloridu sodného minerální sůl často obsahuje zinek, železo, mangan, měď, jód a kobalt. Jedna minerální kostka obsahuje například pouze 4 % mědi, 6 % manganu, a 9 % železa doporučených denních dávek. Když je minerální liz spotřebováván v množství, aby byla uspokojena potřeba chloridu sodného, nepokryjí se nároky denní potřeby na ostatní minerály.
Obvykle se ale není třeba znepokojovat nízkým obsahem minerálů v minerálním lizu, naopak, když jsou koně krmeni např. kompletním krmivem se všemi nezbytnými vitamíny a minerály a pro dotaci sodíku je ještě volně dostupný minerální liz, může nastat překrmení některých živin včetně mědi, zinku a manganu. Koním by proto měly být nabízeny plně hodnotné koncentráty nebo vitamino - minerální doplňky a pro doplnění sodíku pouze chlorid sodný.
Požadavky
V normách na potřebu živin vydaných National Research Council, je pro koně v klidu navržena průměrná denní potřeba 25 gramů chloridu sodného. Výzkumem bylo zjištěno, že těžká práce podstatně zvyšuje potřebu sodíku a to na osmi až devíti násobek záchovy.
Intenzivní trénink při vyšší teplotě a vlhkosti okolního prostředí zvyšuje nároky na dotaci sodíku, protože pocením se prokazatelně zvyšují ztráty sodíku, chloru i ostatních elektrolytů.
U koní dlouhodobě intenzivně trénovaných např. na těžké dostihy, může tělo vyloučit až 25 litrů potu, toto množství potu obsahuje průměrně 93 gramů sodíku a 163 gramů chloru. Když jsou elektrolyty vyloučeny potem a nejsou včas nahrazeny, projevuje se u koní vyčerpanost, únava a svalová slabost.

Projevy nedostatku a toxicita soli
Ačkoli se u koní může projevit otrava solí a hypernatrimie (nadměrná hladina sodíku v krvi), bývá tento stav spíše ojedinělý. Otravy mohou nastat následkem krmení vysokých dávek solného roztoku (slané vody), když jsou nedostupné jiné zdroje vody nebo při 2 % a více soli v krmné dávce. Riziko se zvyšuje při nedostatku pitné vody. Příznaky otravy solí zahrnují koliky, průjmy, časté močení, celkovou slabost, ulehnutí a úhyn.
Solné kostky mohou koním, kteří se v boxu nudí, sloužit jako hračka. Někteří koně když tráví čas mimo trénink převážně ve stáji, lízají nebo okusují solné kostky ze zlozvyku. Proto se otravy také projeví, když se koním tento příjem velkého množství soli dovolí. V těchto případech by to měli chovatelé řešit např. odebíráním solného lizu na část dne a poskytnout ho pouze na kratší časový úsek mezi dvěma krmeními.
Nedostatek soli se projeví, když koně nemají přístup k minerální výživě v průběhu týdnů až měsíců. Příznakem bývá lízání předmětů, které mohou obsahovat zbytky soli jako například kusy dřeva nebo kameny. Také bývá pozorováno konzumování hlíny a okusování kůry. Okusování předmětů ale vždy nemusí indikovat právě nedostatek soli. Toto chování může způsobit i deficit jiných minerálních látek nebo problémy trávicí soustavy. Jestli jsou pozorovány projevy lízání nebo okusování neobvyklých věcí, měla by být zkontrolována dávka soli, jestli je podíl chloridu sodného přiměřený. Jestliže je zjištěn nedostatek a není cílený, následkem může být ztráta hmotnosti, slabost, poruchy růstu a celková dehydratace. U koní se může projevit i ztráta chuti a může to vést k celkové anorexii.
Obvykle koně mají vrozenou schopnost regulovat si ve svém těle rovnováhu chloridu sodného. Proto může být zpravidla nabízena sůl ad libitum všem koním. Zvláštní pozornost s dotací soli by však měla být věnována koním v tréninku ve vztahu k frekvenci a intenzitě pocení.
Výsledek obrázku pro solný liz pro koně druhy

ZDROJ: IFauna

Může to můj koník? /ovoce, zelenina

25. března 2017 v 18:57 | Luca
Ovoce
Většina ovoce je pro koně dobrá a v mnoha případech podporuje jeho zdraví, navíc je ovoce přirozeně sladké a vyžaduje minimální přípravu.

Zde je základní výčet bezpečného ovoce pro koně:
Meruňky (bez pecky)
Jablka (bez jádra)
Bobule (včetně jahod, borůvek, ostružin, malin)
Banány
Hrozny
Mango
Pomeranč a další citrusové plody
Broskev
Hruška
Ananas
Švestky (a švestky)
Vodní meloun

POZOR: semena jablek obsahují toxické chemické látky jako arsen. Nicméně, větší hrozbou pro koně, který konzumuje jablko s jádry, je udušení. Nakrájejte jablka na plátky, je to nejbezpečnější způsob, jak mu podat jablko.
Pecky meruňěk jsou také toxické, a v případě požití většího množství se u koně projevují klinické příznaky podobné jako při otravě kyanidem. Stejně jako u jablek tedy platí, že koni nedáváme celé meruňky, ale jejich plátky či vypeckované půlky.

Zelenina
Zelenina není pro koně tak nebezpečná jako ovoce. Mrkev je skvělá, stejně jako celer a zelené fazolky, i zde existuje několik druhů zeleniny, která by se koni dávat neměla. Patří sem například brokolice, zelí, květák, kapusta a růžičková kapusta. Hlávkový salát je však zcela bezpečný.
Rajčata jsou zajímavou volbou. Rostliny rajčete jsou pro koně toxické, nicméně samotný plod rajčete toxický není. Majitelé koní by tedy neměli házet staré rostliny rajčete ze zahrady na koňské pastviny.
Česnek a cibule jsou pro koně ve větším množství toxické a neměly by tedy patřit mezi denní pamlsky. (Příležitostně nevadí). Avokádo je další rostlina, kterou nepoužívejte jako pamlsek. Avokádo samo o sobě není jedovaté, ale jeho slupka a listy z rostliny jedovaté jsou.
Vlastnosti vařené a syrové zeleniny se podstatně odlišují. Zatímco vařené brambory jsou pro koně v pořádku (v omezené míře), syrové brambory by se koni dávat nikdy neměly.

Sladkosti a jiné pamlsky
Kousíček tvrdého chleba je v pořádku, ale některé složky upravených potravin jsou toxické. Vezměme si například čokoládu. Stejně tak jako psi, i koně jsou citlivé na chemickálii zvanou theobromin, která se v čokoládě vykytuje! Proto je velké množství čokolády pro koně toxické.
Zatímco občasné odcizení čokolády z kapsy vaší bundy nepředstavuje problém, existují i případy, kdy neúmyslné překrmení koně velkým množstvím kakaa skončilo smrtí koně. Některé zprávy "čokoládové toxicity" jsou hlášeny ze stájí, kde se podestýlá kakaovými slupkami, vedlejší produktem kakaového zemědělství.
Kofein může být pro koně také toxický pokud se jedná o velké množství. Podobně jako u čokolády, existují případy, kdy kofeinová toxicita při podestýlání kávovými listy k úhynu zvířat. Samozřejmě to nebylo úmyslné, byl v tom dobrý úmysl, ale pro majitele je lepší být informován preventivně. Majitel koně musí být bdělý, pokud se jedná o dobroty: právě tzv. "dobroty" z dobré víry od neinformovaných sousedů (ať už jde o velké množství jablek nasypaných do výběhu či zahradní zbytky a tlející roztliny nebo produkty z místní pekárny).

Zvláštní doporučení
U některých koní mohou nastat problémy i po požití netoxických produktů. Koně, kteří jsou obézní, jsou náchylnější na složení potravy. Ti, kteří trpí inzulínovou rezistence, musí mít svůj jídelníček úzce omezen, pokud jde o cukry a příjem škrobu. Z tohoto důvodu je u těchto koní většina ovoce TABU. Dokonce i oblíbená jablka či mrkev jsou pro ně příliš sladké. Nicméně, koním s metabolickými problémy můžete podávát např. jablečné či banánové slupky. Váš kůň tak dostane svůj pamlsek a ještě trochu vlákniny.
U koní s HYPP, jsou nebezpečné potraviny, které obsahují vysoké hladiny draslíku. Banány mají definitivní červenou. Jejich vysoký obsahu draslíku je vyřazuje z jídelníčku koní s HYPP, podobně jako meruňky a švestky (zejména v sušeném stavu). Dalším adeptem na podporu zdraví u koní je dýně. Ta má vysoký obsah vitaminů a nízký glykemický index, takže je bezpečná pro inzulínově rezistentní koně, ale obsahuje velké množství draslíku, což ji vyřzuje pro zkrmování v případě koní s HYPP.
Koně senioři jsou další skupinou, které by se měla věnovat náležitá pozornost. Mívají již špatný chrup, což zvláště u špatně rozmělněné tvrdé potravy (skořápky ořechů, tvrdý chleba), může představovat trávící problém (koliky, zácpy, ucpání či roztržení střev). Tvrdé pamlsky je třeba rozdělit na co nejmenší kousky, aby je tito koně mohli co nejlépe rozžvýkat (někdy je dobré je z části namočit ve vodě pro změkčení). Pecky a velká semena by měla být odstraněna, stejně jako všechny tlusté nebo tvrdé skořápky a kůry, které mohou vyžadovat strategické okusování.
Milujeme naše koně. Sdílíme s nimi naše životy. Jsou našimi společníky a jako majitelé bychom měli vědět, co můžeme bez obav krmit, abychom jim neublížili a dopřáli jim zdravý a pohodový život.

Výsledek obrázku pro ovoce a koně

Čaj pro koně

25. března 2017 v 18:51 | Luca |  Doporučení a tipy
Je jaro, lidi jsou nemocní mají chřipku, rýmu, kašel...
To se ale netýká jen lidí a i KONÍ! :)
A proto bych ám ráda poradila.
Když váš koník kašle můžete mu podat ČAJ, ano ČAJ :)

ČAJ MŮŽE BÝT:
- na nachlazení
- šalvějový čaj
- jitrocelový čaj
- anýzový čaj
- fenyklový čaj
- čaj s mateřídouškou
- kopřivový čaj
- mátový čaj
- zázvorový čaj
- šípkový čaj


A JAK ČAJ PODAT?
- čaj můžete přidat ke krmivu koně( roztrhnete pytlík s čajem a obsah přidáte ke krmivu)
- nebo můžete udělat čaj do normálního hrnečku nechat vychladnout až bude čaj STUDENÝ, nalijete ho do kyblíku a naředí troškou vody A JE TO! :)

Doufám že vám moje rady budou k užitku :)


Nedostatečnost dechu

25. března 2017 v 16:33 | Luca |  Koně
Příznaky

◾Zvýšená dechová frekvence, ztížené dýchání


◾Pacient dýchá celým tělem a namáhavě, má rozšířené nozdry, dýchavičnost stružku


◾S prohlubující se dechovou nedostatečností ustrašený výraz v obličeji koně


◾Nedostatek kyslíku způsobuje namodralé zbarvení sliznice dutiny ústní


Dechová nedostatečnost je označení pro výrazné narušení dýchacích orgánů a v každém případě vyžaduje veterinární vyšetření provedené tudíž den. Silná dechová nedostatečnost(dušení) je neodkladnou záležitostí. Existuje více možných příčin. Alergické otoky hrtanu, např. po bodnutí hmyzem, mohou omezit průchodnost dýchacích cest, krvácení v hrudníku nebo expanzitivní procesy v břišní dutině mohou mít za následek zúžení plic. Častou příčinou je chronický kašel(pozn. překl.:dušnost, COPD), který se za nepříznivých podmínek, např. při velkém fyzickém zatížení koně za teplého vlhkého počasí , zhoršuje až na záchvaty podobné astmatu. Takovým pacientům většinou pomohou pouze ihned podané vysoké dávky kortikosteroidů.V praxi však bohužel kortikosteroidy nebývají snadno po ruce, protože laikové je kvůli domnělým vedlejším účinkům nesmějí používat, Těžká dechová nedostatečnost však ohrožuje život koně. tento stav je třeba ihned objastnit a ještě rychleji ošetřit. Pro léčbu je rozhodující efektivita, ne alternatiní ideologie. Vedlejší účinky krátkodobě podávaných kortikosteroidů jsou při kontrolovaném použití nulové. Přesto je třeba hledat další možnosti. v případech chronického kašle je většinou jedinou šancí na přežití změna ustájení koně. Potřebný bezprašný venkovní odchov (podestýlka z hoblin nebo papíru, mokré seno, travní senáže, produkty se sušené trávy).

Podobná onemocnění:

S podobnými příznaky snad neexistuje žádné onemocnění. Je ale důležité považovat za závažný i případ sebemenší dechové nedotatečnosti!

Opatření:

◾neodkladná záležitost


◾V každém případě ihned informovat veterinárního lékaře.


◾ Až do příchodu odstranit vše, co koně dráždí a tím zvyšuje jeho potřebu kyslíku.


◾Žádný zbytečný pohyb!


◾Podle možností koně netransportovat.


◾V létě koni zajistit stín. Při vysokých venkovních teplotách pomůže chladná voda, ale namáčíte pouze končetiny, a to po malém bezstresovém navyknutí.


7 ZÁSAD SEDU

25. března 2017 v 16:12 | Luca |  Jezdec
1. NELÁMAT SE
- nesnažit se lámat do krásně vypadajícího sedu, mnohem důležitější je funkční sed.
- sed musí být uvolněný, protože křečovitý sed má za následek neuvolněného a ztuhlého koně

2. NAJDI SI ROVNOVÁHU
- rovnováha je jediný způsob jak se na koni udržet
- pokud jsme v rovnováze jsme uvolnění to je pravidlo

3.ŽÁDNÉ ZBYTEČNÉ POHYBY
- břišní a hýžďové svaly musí zůstat povolené
- žádné mávání rukama a souvání se po sedle

4. NÉST SI RUCE
- ruka jezdce je uvolněná, otěže drřímě pevně ale netaháme a s citem je používáme
- lokty držíme u těla
- ruka má být kousek od kohoutku koně
- spojnice loket-dlaň-otěž a huba by měla tvořit příjmku

5. VZPŘÍMENĚ ALE UVOLNĚNĚ
- od pasu dolů jezdcovo tělo patří koně, od pasu nahoru by měl jezdec sedět rovně ale UVOLNĚNĚ!
- nehrbyt se

6. SEDĚT V NEJHLUBŠÍM MÍSTĚ SEDLA
- jezdec by měl sedět v nejhlubším bodě posedlí
- neseď ani moc ve předu skoro na krku koně ale ne zase skoro na zadku koně :)

7. UVOLNIT NOHY
- měli bychom mít nohy v kyčlích uvolněné
- mít patu dolu ale špičku ke koni
- koně pobízet holeněma

Výsledek obrázku pro 7

První pomoc koňákovi!

25. března 2017 v 0:35 | Luca |  Jezdec

- zhodnotí bezpečnost situace
- následovně jezdci opatrně potřeseme rameny (pozor na poranění páteře!!)
- hlasitě na něj promluvíme
- pokud nereaguje, opatrně ho otočíme na záda a zkontrolujeme životní funkce podle mnemotechnické pomůcky ABC
- zavoláme sanitku

A (AIRWAY)
- zhodnocení průchodnosti dýchacích cest
- POZOR!! žádné vytahování jazyka a podkládání hlavy
- proveďte záklon hlavy, ten provedeme tlakem na čelo a tahem za bradu.
- PŘED ZÁKLONEM JE NUTNÉ SE UJISTIT, ŽE V DUTINĚ NENÍ NIC, CO BY MOHL DOTYČNÝ VDECHNOUT

B (BREATHING)
- zhodnocení dýchání po záklonu
- zachránce položí ucho k ústum postiženého tak, aby viděl na zvedající hrudník, zkontroluje jestli postižený dýchá, pokud nedýchá zahájíme RESUSCITACI!!!

C (CIRCULATION)
- zástava vážného krvácení
- pokud dotyčný krvácí zastavíme bod A,B a zastavíme krvácení, poté pokračujeme v bodu A a B
- VŽDY HNED VOLEJTE 155 NEBO 112!!!

ZOTAVOVACÍ STABILIZOVANÁ POLOHA
- postižený leží na straně se záklonem hlavy a podložením brady rukou
- postižený při této poloze musí dýchat a být při vědomí aby nehrozilo riziko vdechnutí krve!!!
- v této poloze nelze kontrolovat životní funkce


5T
- TEPLO ( přikrýt raněného bundou, dekou..)
- TICHO ( nekřičet)
- TEKUTINY A JÍDLO ( nepodávat v žádnem případě!!!)
- TIŠENÍ BOLESTI ( pokud je raněný při všdomí necháme ho v poloze která jemu vyhovuje, zbytečně s ním nemanipulujte)
- TRANSPORT ( volejte ihned 155 nebo 112)

ZÁSADY KOMUNIKACE S DISPEČINKEM
1. CO A JAK SE TO STALO
2. KDE PŘESNĚ SE NACHÁZÍTE, JAK SE NA MÍSTO DOSTAT
3 ODPOVĚDĚT NA VEŠKERÉ OTÁZKY
4. NIKDY NEVYPÍNAT MOBIL ZŮSTAT PŘI HOVORU
5. VŽDY MÍT ZAPLÝ MOBIL U SEBE A ZAPLÉ VYZVÁNĚNÍ
6. ŽÁDNÁ PANIKA!!! TA VÁM NEPOMŮŽE!!!

ZÁSADY BEZPEČNOSTI

- VŽDY U SEBE MÍT MOBIL (NABITÝ A S ZAPLÝM VYZVÁNĚNÍM)
- NOSIT BEZPEČNOSTNÍ PŘILBU A DALŠÍ POTŘEBY
- VŽDY JECT NA VYJÍŽĎKU VE VÍCE LIDECH (2,3 A VÍCE)
- TEMPO VYJÍŽĎKY URČUJE NEMÉNĚ ZKUŠENÝ JEZDEC
- LÉKARNIČKA NA DOSTUPNÉM MÍSTĚ

ZDROJ: KONĚ A HŘÍBATAJaké věci by vás zajímali?

24. března 2017 v 0:12 | Luca |  BLOG a Já
Co by vás zajímalo?
Jaké články by jste si přáli?
Máte nějaké přání?

Výsledek obrázku pro otazník s koněm

Highlandský pony

23. března 2017 v 23:51 | Luca |  Plemena koní
Původ: Německo
Typ: teplokrevník
KVH: 165 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Počátky plemene sahají do 18. století, kdy byl založen hřebčín v Celle. Probíhala zde selektivní plemenitba mezi plnokrevníky a teplokrevníky s cílem vyšlechtit univerzálního koně pod sedlo i do zemědělství. Poté se křížili s anglickými plnokrevníky a hannoverský kůň získal lehčí rámec vhodný pro armádní jezdectvo. Během napoleonských válek se počty koní snížili a zbylo jen 30 plemenných hřebců. Později díky anglickým plnokrevníkům a trakénům vzniklo výborné sportovní plemeno.


Povaha
Hannoverští koně jsou přátelské povahy, ochotní, učenliví a snaživí. Mají živí temperament, jsou bystří a obratní.

Konstituce
Hlava je líbivá, krk delší. Hřbet je rovný a dlouhý, záď svalnatá. Končetiny jsou pevné s dobře pohyblivými klouby. Spěnky jsou silné, kopyta dobře utvářená.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá, v kohoutku dorůstají v průměru 165 cm.

Využití
Dříve se hannoverští koně používali jako jezdečtí koně i jako tažná zvířata pro lehčí práci v zemědělství. Dnes jsou to výhradně sportovní koně s předpoklady pro drezúru a parkúr, kde dosahují vynikajících výsledků.


Výsledek obrázku pro Highlandský pony

Ardenský kůň

23. března 2017 v 23:47 | Luca |  Plemena koní
Původ: Francie a Belgie
KVH: 148 - 160 cm
Barva: tmavý hnědák, hnědý a červený bělouš, ryzák

Historie:
Pochází z Ardenských hor na francouzsko-belgickém pomezí. Historie tohoto plemene sahá až do doby Římanů, první zmínky jsou z období galské války.
Starší ardenští koně byli poněkud lehčího formátu a proto se mimo tahu využívali i k jízdě. Používali se jako vytrvalí, odolní a energičtí jezdečtí koně například během francouzské revoluce nebo napoleonských válek. Za 1. světové války se osvědčili při tahání děl a těžkých zásobovacích vozů.
Ardenský kůň dnešního typu vznikl v 19. století křížením s buloňskými koňmi a percherony. Pro zušlechtění chovu se zapojili i angličtí plnokrevníci a arabští koně.

Povaha:
Ardenští koně vynikají svou laskavou, živou povahou. Jsou klidní, snadno ovladatelní a učenliví. Díky jejich ochotě, pracovitosti a vytrvalosti je mohou řídit i děti.

Stavba těla:
Tělesná stavba odpovídá typu cob. Má silné, kompaktní tělo, dobře tvarovanou, krátkou hlavu, svalnatý, klenutý krk a mohutnou, kulatou záď, která se zdůrazňuje zkracováním nebo svazováním ohonu. Žíně i rousy jsou bohaté, mírně zvlněné. Nohy mají silné, dobře stavěné s velkými, tvrdými kopyty. Hrudník je hluboký, sklon lopatek umožňuje plynulý, energický pohyb.
Vyskytují se nejčastěji červení nebo hnědí bělouši, vzácněji tmaví hnědáci nebo ryzáci. Vraníci a bělouši jsou nežádoucí.
V kohoutku dosahují výšky 148 - 160 cm.

Využití:
Původní lehčí kůň křížením s chladnokrevníky získal těžší tělesnou konstituci - stal se z něj všestranný, silný tažný kůň. Jeho vytrvalost ho předurčila na práci v náročných kopcovitých terénech. V současné době obliba ardenských koní klesá. V zemědělství se téměř nevyužívají a na pracujícího ardena můžete narazit snad už jen ve Skandinávii. Současní jezdci využívají tohoto koně při rekonstrukcích historických bitev. Ve Francii se chovají i jako masná zvířata.

Výsledek obrázku pro ardenský kůň

Krmící sítě pro koně

23. března 2017 v 17:10 | Luca |  Doporučení a tipy
DŮVODY PROČ SÍTĚ POUŽÍVAT:
- optimální přísen sena za den
- úspora sena(koně semo nezadupou)
- chrání koně před dušností protože je seno bez prachu, ten ze sítě propadne dolů
- zábava pro koně
- kůň jí seno pomaleji a déle
- majitel ví kolik kůň sena snědl

Je i více druhů:
Vak na senoSíť na seno, oka 10 x 10 cm
Vak velký na seno, QHP, modrý
Já osobně mám zkušenost s tou 2. sítí, a je to super! :) DOPORUČUJI!

Jak koně připravit na jaro

17. března 2017 v 23:36 | Luca |  Zajímavosti o koních

Základem jarního tréninku je přiměřená zátěž v pravidelném intervalu

Rekreační koně jsou více náchylní k přetížení, protože je jejich fyzická zátěž zpravidla nepravidelná. Více pohybu mají například o víkendu, kdy na ně jejich majitelé mají více času. Toto nepřiměřeně nerovnoměrné přetížení pro ně může v konečném důsledku znamenat místo tréninku například jen bolesti svalů, hřbetu, záněty, otoky, natažení šlach i podvrtnutí kloubů. Je důležité mít na mysli také to, že netrénovaný kůň, kterému ještě nepřelínala zimní srst, má dosud nedokonalou termoregulaci a hrozí mu snadné přehřátí a v jejím důsledku i dehydratace, která může mít významný vliv na pohyby střev a vznik koliky.
Naopak pravidelně opakovaná fyzická námaha v přirozeném množství tělo koně zocelí a postupně na fyzickou zátěž navykne. Postupným pravidelným tréninkem se tak zlepší a posílí kondice koně, který díky tomu bude připraven na další a těžší práci.

Ideální tepová frekvence koní pro jarní trénink

Máte-li k dispozici tepoměr, můžete jej využít k měření tepové frekvence koně během zátěže:
  • Klidové hodnoty - cca 40 tepů za minutu
  • Lehká práce, uvolnění, aktivní odpočinek (nejedná se o trénink) - 100 tepů za minut
  • Zlepšování kondice - 120 - 150 tepů/minutu
  • Tvrdá, těžká práce (nevhodná pro počáteční trénování) - nad 150 tepů za minutu
Uklidňování tepu koně po práci může být také vypovídající o tom, zda byla forma tréninku vhodná. Tepová frekvence koně by měla do 20 minut po výkonu klesnout asi na 60 tepů za minutu. Bude-li po této době jeho tep 40 - 50 za minutu, můžete koně příště zatížit více. Pokud však na 60 tepů neklesne tep ani po půl až třičtvrtě hodině, je nutné koni zátěž snížit, protože pracoval příliš tvrdě.

Jak postupně zlepšit kondici koně

Plánujte. Jezděte s koněm 2 - 3krát týdně. Dopřejte koni dostatečný odpočinek mezi jízdami (1 - 2 dny volna) a vyplňte tento čas ohýbací prací na jízdárně, prací na ruce, krokovou procházkou nebo aktivním pobytem ve výběhu.
Začněte krokem a klusem a pracujte tak, aby se tepová frekvence koně pohybovala prvních 5 - 10 minut na hodnotě okolo 100 tepů za minutu, dále na hodnotě 120 - 150 tepů za minutu. Ke konci ježdění se opět vraťte k hodnotě cca 100 tepů a vytrvejte v ní 5 - 10 minut. Celkem dejte této fázi v počátku ne více než 30 minut.
Kdy koni přidat zátěž? Bude-li se pohybovat tep u dolní hranice, můžete zátěž koni přidat. Každý týden přidejte cca 5 minut klusu navíc a začněte postupně vkládat cvalové úseky.
Základní kondice váš kůň dosáhne tehdy, když bude schopen asi hodinu pracovat v kroku, klusu a cvalu, aniž by jeho tep přesáhl hodnotu 150 tepů za minutu. Teprve po dosažení základní kondice je možné zařadit posilování v podobě skoků, náročné fyzické práce, těžkého terénu apod. I tuto zátěž je nutné přidávat koni postupně.

Výsledek obrázku pro jaro

Tipy a triky

13. března 2017 v 0:15 | Luca |  Doporučení a tipy
Válení
"Jestliže se kůň oklepe nebo vyválí, když se po práci nebo po vyjížďce vrátí do stáje a je odsedlán nebo odstrojen, pak je to známka toho, že se těší dobrému zdraví." (Wrangel, C.G.:taschenbuch des Kavalerristen, Stuttgart 1903). Rčení starých koňařů platí dodnes. Válení po jízdě patří k základním potřebám koně. Slouží k uvolnění po práci. Kromě toho si nabalí do srsti prach, který se váže s potem, což usnadňuje a urychluje oschnutí. Každý jezdec by tedy měl svému koni po jízdě tuto možnost dopřát. Vhodnější než box je pro válení jízdárna nebo hala. V boxe hrozí při válení nebezpečí nalehnutí nohama proti stěně, kdy se kůň nemůže zvednout. Obvykle se kůň naučí velmi rychle vyválet se na ruce na jízdárně, takže by nemělo žádnému jezdci být na obtíž dopřát mu tuto radost. Zpocený kůň nejrychleji oschne, když se vyválí v pilinách. Piliny se nalepí na srst a nasáknou vlhkost. Oklepáním nebo vykartáčováním se pak odstraní. Je to rychlejší a snadnější než tolik propagované vytírání srsti slaměnými víchy.
Otužování míst, kde přiléhá sedlo nebo postroje
Pravidelné omývání těchto míst podle následujícího receptu je osvědčenou prevencí proti otlakům: Jeden litr vody, 1/2 litru octa a hrst soli smícháme a potíráme po každé jízdě.
Nemazat příliš často kopyta
Už v roce 1878 varovali zkušení koňaři před horlivým mazáním kopyt: "Mast na kopyta není žádný zvlhčovací prostředek. Průřezy kopytem ukazují, že mast na kopyta se dostává jen do nejvrchnejší části ... Kromě toho se na mastné kopyto nabaluje prach a nečistoty, rádoby zvlhčující prostředek znemožňuje kontakt se vzduchem a slunečními paprsky... Mast na kopyta se má používat výhradně v případě, že slouží k tomu, aby se vlhké kopyto chránilo před silným a rychlým vysycháním... Správně chovaní koně, kteří mohou v zimě chodit do drenážovaného pískového výběhu a v létě mohou alespoň na hodinu denně na louku, obvykle nepotřebují žádné mazání na kopyta. Zvláště v suchém létě se však doporučuje například během čištění nebo krmení postavit koni všechny čtyři nohy do kbelíků s vodou. To je mnohem lepší péče než každé mazání. Kdo chce, může koni po této proceduře namazat kopyta čistou vazelínou, aby se v nich vlhkost udržela. V jižních zemích používají k tomuto účelu olivový olej. Nejlepším prostředkem proti drobivým, křehkým kopytům je totiž zábal s olivovým olejem.
Trik s ocasem
Nestojí-li kůň při kování klidně a je nebezpečí, že se zraníme o podkovák, usnadníme si držení pomocí ocasu. Žíně ocasu obtočíme zvenčí dobnitř okolo spěnky. Tato metoda také šetří záda, především při kování malých koní.
Napájení před jízdou
Ideální je, když má kůň neustále vodu k dispozici. V každém případě musí být dostatečně napojený před náročnou jízdou. Jestliže se kůň nenapije alespoň 4 hodiny před ježděním, pak tento deficit vede k narušení vodního režimu v organizmu, což má negativní dopad na výkon. Při účasti na distančních dostizích se ovšem nedoporučuje dát koni pít bezprostředně před měřením pulsu. Příjem vody totiž vede ke krátkodobému zvýšení tepové frekvence.
Krtiny
Aktivita krtků na louce je důkazem toho, že v půdě je život. O to, aby zde nezanikl, se stará i krtek jejím systematickým provzdušňováním. V žádném případě by se tedy přítomnost hnědých hromádek na louce neměla stát důvodem k boji s těmito živočichy. Jistě si žádný kůň neulomí nohu, když šlápne na krtinu. Chceme-li z louky sklízet seno, odstraníme je jednu po druhé, jinak by hlína dostala do sena. Zahrádkáři mohou hlínu z krtin využít jako vhodný substrát pro mladé rostlinky. Hlína z krtin neobsahuje semena plevelů nebo choroboplodné zárodky, protože pochází z velké hloubky.
Otruby
Při horečce staří koňaři snížili dávku zrnin na 1/8 obvyklé dávky, kterou nahradili asi jednou librou otrub. Ostatně: lehce zvlhčené otruby pomáhají proti mírnému průjmu, mají zácpový účinek. Hodně namočené otruby mají opačný účinek. Úplně suché otruby nikdy nekrmíme, protože je zde nebezpečí ucpání jícnu.

S otrubami opatrně
Velmi důležité je krmit otruby s mírou. V žádném případě by se nemělo stát, aby se kůň dostal k pytli s otrubami a spořádal jich dle libosti. I když jsou na jedné straně tak zdravé a potřebné - ve větším množství mohou mít na svědomí nejen koliku, ale i život koně. Vysoký obsah fosforu a ve větším množství způsobují zánět střeva, otravu, průjmy a smrt, jejíž příčinou je Colitis X.
Láska ji neláká?
Jestliže u klisny říje nepřichází, starý koňař by ji nechal dát na pastvu. Slunce a obsah látek v čerstvé trávě totiž povzbuzují hormony a moderní solária těžko nahradí skutečné jaro venku. Také přidávání mrkve prý pomáhá, ale na tenhle recept nemá nikdo patent. Nejlepší afrodisiakum pro klisny je přítomnost hřebců. Při páření na pastvině zabřezne 90 procent klisen, při zapouštění "z ruky" je toto procento výrazně nižší.
Jak dlouho je kůň hříbě?
Staří koňaři označovali jako hříbě koně do stáří pěti let. Do této doby je šetřili a malé výstřelky v chování tolerovali. Už název "hříbě" nebo "remonta" znamenala pro ošetřovatele, že má co dělat s mladým, syrovým koněm.
Žerou slámu - nejsou nervózní
To se říkávalo v kavalerii. Nervózní a problematičtí koně dostali velkou porci slámy na úkor ovsa. Zda koně uklidnilo několikahodinové požírání slámy nebo to, že sláma "dodá organizmu výživné soli", toť otázka, ale pro praxi to není důležité. (Die Logik in der Reitkunst, 1886)
Mrkev proti červům?
Odčervování pomocí mrkve patří do oblasti pověr. Kořeny této myšlenky leží v myšlence, že vitamín A, který mrkev obsahuje, způsobí v trávícím ústrojí rychlé a explozivní rozmnožení parazitů. Někteří z nich se dostanou s výkaly ven, což nezkušený chovatel považuje za ukončení odčervovací kůry. Bohužel tak snadné to s červy není.
Bolesti zubů
Když si asi 3 a půl roku starý kůň odmítá vzít udidlo a nechce spolupracovat, možná u něho právě dochází k výměně zubů. Kůň v této době mění střeďáky a třetí stoličky (zadní premoláry). Má problémy se žvýkáním a může mít bolesti zubů, které působení udidla ještě zhoršuje. Když už se na koni v tomto věku jezdí, je vhodné použít v tomto případě na nějakou dobu uzdění bez udidla. Samozřejmě je lepší, když se kůň vezme pod sedlo až po skončení výměny chrupu.
Děkuji za návštěvu blogu!