Leden 2017

Jízdárenské cviky

26. ledna 2017 v 18:55 | Luca |  Koně
Velký kruh

Vlnovky

Dva velké kruhy

Z místa změnit směr

Půl jízdárny

V diagonále změnit směr


Voda a mráz

26. ledna 2017 v 18:43 | konicci.cz

Proti zamrznutí pomůže topný drát i oběhové čerpadlo

Ačkoliv se může zdát, že ani ty zimy už nejsou, co bývaly, pořád ještě k tomuto ročnímu období mrazy neodmyslitelně patří. S mrazy jsou ovšem spojeny i komplikace s možným zamrzáním vody ve stáji. Koně sice v zimě nepijí v zimě tolik jako v létě, ale vodu potřebují a ne zrovna málo.
Vcelku jednoduchým fíglem a dobrým pomocníkem je tzv. topný drát, namotaný na vodovodní trubky. Jeho instalace je jednoduchá, provoz zcela bezpečný. Jen v místech, na která mohou koně dosáhnout, je potřeba drát přikrýt ochrannou vrstvou tak, aby jej čtyřnohý zvědavec nemohl poškodit.
Topný drát se dá ovšem nainstalovat jen na venkovní trubky. Pokud jsou trubky ve zdi, pomůže proti zamrzání vody oběhové čerpadlo. Díky němu voda v trubkách neustále cirkuluje, a proto nezamrzne. U venkovního potrubí oběhové čerpadlo pomáhá tomu, aby voda nezamrzala v kohoutech nebo nejrůznějších přechodech, kde je účinnost topného drátu přece jen menší.

Aby nezamrzli napáječky ve výběhu

Samostatnou kapitolou jsou venkovní napáječky ve výběhu. Ale i tady existuje řešení. Jsou jím tzv. míčové napáječky, ve kterých voda nezamrzá ani při silnějších mrazech. Podmínkou toho ale je pravidelný odběr vody. To znamená, že koně už nesmí mít k dispozici žádný jiný zdroj vody a taky, což už je poněkud těžší, musí napáječku používat dostatečné množství koní, minimálně aspoň deset.
Ale ne každý má deset koní a více koní. V tom případě je možné vyzrát nad mrazy pomocí nezamrzající napáječky s tzv. třícestným ventilem. Její princip je jednoduchý. V dostatečné v hloubce v zemi, tedy nejméně v osmdesáti centimetrech, je umístěn rezervoár vody. Když se chce kůň napít, zmáčkne "jazyk" v misce a do misky začne téct voda. Až se napije, a přestane tlačit na "jazyk" v misce, voda díky ventilu steče zpátky do rezervoáru a nezamrzne v přívodovém potrubí. Z misky pak zbytek vody vyteče malým otvorem a mráz se může jít klouzat.
Pokud ovšem ve výběhu nelze tyto napáječky z nejrůznějších důvodů namontovat, může být kýženou vychytávkou vyhřívaná kbelíková napáječka, která dokonce nepotřebuje ani přívod elektřiny.

Stáj nesmí být ani v zimě hermeticky uzavřená

Možnosti jak zabránit zamrzání vody, nejsou nijak technicky náročné. A ani pořizovací cena není taková, aby zásadním způsobem zvýšila náklady. Proto si na závěr ještě připomeňme, jak bychom se zamrzání vody ve stáji rozhodně bránit neměli.
Tím nejhorším, co lze udělat, je dokonalé utěsnění stáje, aby v ní bylo "teplo". Tímto zásahem se zásadně naruší stájové mikroklima, protože je nezbytné, aby vzduch ve stáji neustále cirkuloval (neplést s průvanem!). Vlhko ve stáji škodí koním víc než chlad. To, že nám díky "zateplení" stáje nezamrzá voda, je pak zcela podružné.

Aqua, water, H2O, zkrátka voda | Zmrzlá i v létě

Vyjížďka v zimě

26. ledna 2017 v 18:36 | konicci.cz |  Koně

Vyjížďka se začíná zahřátím koně

Jsme řádně oblečeni, kůň je osedlán, teploměr ukazuje příjemných mínus pět, hurá na vyjížďku!
Tak rychle to ovšem nepůjde. Kůň se musí před fyzickým výkonem náležitě zahřát, aby mohly jeho svaly účinně pracovat. V zimě, když mrzne, se kůň musí pochopitelně zahřívat delší dobu, zvlášť když je ve stáji. Proto nemůžeme s koněm, kterého jsme právě vyvedli ven ze stáje, střelhbitě vyrazit vpřed a zmizet za obzorem.
Nejlepší na zahřátí je samozřejmě pohyb. Ale ten musí být pozvolný, žádný spěch. V zimě potřebuje kůň na zahřátí dvacet až třicet minut. Ideální na to je koňský kolotoč. V něm se může kůň na bezpečném povrchu náležitě rozpohybovat. Pokud nemáme kolotoč k dispozici, nezbývá než využít okolní terén.
Zahřívání se začíná krokem. Této úvodní fázi věnujme minimálně pět minut. Můžeme při ní projíždět kruhy a oblouky, taky zařadíme změny směru. Pak přijde na řadu vyklusávání, a ve chvíli, kdy je kůň dostatečně uvolněný, můžeme ho i nacválat. My jsme řádně oblečeni, kůň je zahřátý, hurá na vyjížďku!

V zimě nesmíme zapomínat ani na ochlazení

Jako je důležité zahřátí koně, tak je po návratu z projížďky nezbytné i jeho řádné ochlazení. Je to trochu paradoxní, ale i ochlazení koně může být v zimě problematické. Ochlazení nespočívá v tom, že zpoceného koně necháme venku na mrazu, aby vychladl tak nějak "sám od sebe".
Ochlazení musí být postupné. Při tom se nám ale může postavit do cesty překážka v podobě zimní srsti, která vlastní ochlazení zpomaluje. V každém případě je po vyjížďce potřeba koně náležitě "vykrokovat". A to tak dlouho, dokud se neuklidní jeho tep a dech, a dokud se nepřestane potit. To trvá minimálně deset až dvacet minut.
Není od věci při tom přes koně přehodit lehkou deku. Zabrání se rychlému prochladnutí, deka rovněž odvede pot od kůže. U koní s vyholenou srstí je to snadnější, ale má-li kůň zimní srst, je potřeba zajistit jeho řádně vyschnutí. Proto, až skončíme s krokováním, popadněme slámu a pořádně koně otřeme. Po slámě přijde na řadu kartáč, kterým srst pročešeme.
Po této proceduře může opět přijít ke slovu deka na odsátí potu, neuškodí koně ještě chvíli povodit. Když je kůže suchá, můžeme koně zavést zpátky do stáje. Ale ještě není hotovo. Suchá slepená srst potřebuje vykartáčovat, aby byla opět funkční tepelnou izolací.

Když má kůň zimní srst a venku nemrzne

V zimě samozřejmě nemusí vždy mrznout. Pokud má kůň zimní srst, je třeba na to brát ohled a volit takové tempo, při němž se kůň nebude nadměrně potit a přehřívat. Přitom se ale musíme o koně po práci postarat stejně tak, jako když mrzne. To znamená, i v tomto případě ho po práci důkladně osušit.
kun ve snehu.jpg
Děkuji za návštěvu blogu!