Listopad 2016

Cukroví pro koníky

27. listopadu 2016 v 22:36 | Equichanel
Napadlo vás někdy upéct koním domácí pamlsky? A proč ne zrovna teď před Vánocemi, kdy jeden plech v troubě střídá druhý. Nějaký navíc s cukrátky trochu více celozrnnými by mohl chutnat nejen koním. Snadno se to řekne, ale …

Ještě pár rad.. :)

27. listopadu 2016 v 22:28 | Luca |  Doporučení a tipy

LED
Ocitne-li se se jezdec s koněm na ledové ploše, měl by okamžitě vyndat nohy ze třmenů a odtáhnout je od koně. V případě, že kůň uklouzne a spadne, jezdec stačí zabránit tomu, aby mu noha zůstala pod tělem koně. Po takové kolizi je nutné hned zkontrolovat nohy koně a raději ho chvíli vést.
BYLINKOVÝ ČAJ A TEPLÁ VODA
Především teplokrevní a plnokrevní koně uvítají v zimě tu a tam kbelík teplé vody nebo bylinkový čaj proti kašli. Můžeme si čaj namíchat z následujících bylinek: po 25g tymiánu, šalvěje, anýzu, hermánku, slézu, podbělu, jitrocele, divizny a plicníku. Na jednu konev horké vody dáme hrst směsi bylin. Čaj necháme deset minut louhovat a když v něm udržíme ruku, přelijeme jím dávku jadrného krmiva.
OTRUBY
Při horečce staří koňaři snížili dávku zrnin na 1/8 obvyklé dávky, kterou nahradili asi jednou librou otrub. Ostatně: lehce zvlhčené otruby pomáhají proti mírnému průjmu, mají zácpový účinek. Úplně suché otruby nikdy nekrmíme, protože je zde nebezpečí ucpání jícnu.
S OTRUBAMI OPATRNĚ-velmi důležíté je krmit otruby s mírou. V žádném případě by se nemělo stát, aby se kůň dostal k pytli s otrubami a spořádal jich dle libosti. I když jsou na jedné straně tak zdravé a potřebné - ve větším množství mohou mít na svědomí nejen koliku, ale i život koně. Vysoký obsah fosforu ve větším množství způsobují zánět střeva, otravu, průjmy a smrt, jejíž příčinou je Colitis X.
ŠOK PRO MOUCHY
Je to rychlé a levné. Rozmčkaný česnek, ocet a vodu smícháme a nalijeme do lahve s rozprašovačem - a odpuzovač hmyzu je hotov!
BÍLÉ ZELÍ PRO KONĚ
Koním lze podat maximálně dva až tři listy, jinak jim hrozí kolika. Jestliže vám kůň uteče na zelné pole a spořádá nějakou tu hlávku, okamžitě volejte veterináře. Na vnější použití je však zelí vborný a často nedoceněný prostředek. Na záněty všeho druhu a všude, na rány, vředy, lehké popáleniny, pohmožděniny, otoky, revma, arthritidu a jiné, taky chronické potíže jako staré, špatně se hojící rány- přiložte bílé zelí. Koním, kteří mají problémy se šlachami vedle veterinárního ošetření dopřejte obklad ze zelí. Obklad ze zelí se hodí na všechny uvedené potíže. Nejzelenější a nejsilnější listy obsahují většinu účinných látek. Listy omyjte a odstraňte tvrdý stonek. Pak je lehce převálejte válečkem. Listy opatrně složte do vrstvy, přiložte a připevněte bandáží. Po šesti až osmi hodinách obklad sundejte a můžete znovu přiložit čerstvé listy. Je to levné a velmi účinné ošetření. Jezdci v případě potíží lze pomoci stejným způsobem.
VĚTVE JAKO ZÁKUSEK
Na podzim už většina koní na louky nechodí a když ano, pak toho tam moc " k snědku" nenajdou.Větve některých stromů mohou být vhodnou náhražkou i zpestřením, ale také zdrojem cenných živin.
Vhodnými druhy jsou měkká dřeva jako vrba a topol, líska nebo olše. Dále se hodí ovocné stromy jako jabloň a hruška /jsou lepší než peckoviny nebo meruňky/. Je nutné si zjistit, zda nebyl proveden postřik, protože v takovém případě můžeme dřevo zkrmit po několikatýdenním odstupu, kdy několikrát vydatně pršelo. Ovocné stromy koním velice chutnají a prakticky spořádají celé větve. Jehličnaté stromy se mohou koním dávat jen v omezeném množství, protože obsahují velké množství éterických olejů, které mohou narušit zažívání.
Podávejte koním zpočátku malé množství větví, než jejich nadšení z nového zákusku trochu opadne a nekrmte je na lačný žaludek.

Rady a tipy u koní

27. listopadu 2016 v 22:19 | Luca |  Doporučení a tipy

Jogurt a podmáslí
Když mají koně často problémy s trávením a trpí na koliky, veterinář jim předepíše preparáty obsahující mléčné bakterie. Stejného efektu docílili zkušení konáci podáním podmáslí nebo jogurtu. Dávka pro jednoho velkého koně je dva kelímky bílého jogurtu nebo tři litry podmáslí denně. Koni to nemusí zrovna hned chutnat a tak mu tyto mléčné výrobky můžeme z počátku osladit.
Výsledek obrázku pro jogurt
Když žvýká, tak se nebojí
Jestliže se kůn bojí např. při nasedání jezdce nebo ho vyděsí něco neobvyklého a ztuhne, pak je dobré dát mu něčeho kousnout. Nemá to nic společného s rozmazlováním, ale jde v zásadě o uklidnění koně. Když totiž žvýká, nemůže zároven zadržet dech. Při žvýkání dýchá hluboce a klidně, což zároven uklidnuje jeho nervový systém.

Recept na koliku
Když má kůn koliku, dáme mu teplou deku, můžeme mu jemně masírovat břicho nebo uši a vodíme ho než přijede veterinář. Ale co když žádného veterináře neseženeme? Než bezmocně stát, je lepší uchýlit se ke starému receptu. Rozpustíme 10 tablet aspirinu v konvici vlažné černé kávy, přidáme 3 lžíce ricinového oleje a čtvrt litru lneného oleje. Zamícháme, nalijeme do plastikové láhve a "vpravíme" do koně tak, že mu zvedneme hlavu, hrdlo lahve zasuneme do mezery mezi řezáky a stoličkami a nalijeme do hrdla. Vypadá to možná dobrodružně a samozřejmě je zásadou číslo jedna přivolat k případu koliky veterináře. Na druhé straně tento starý způsob zachránil již stovky koní a angličtí a němečtí veterináři jej doporučují.

Tvaroh
K ošetření namožených šlach nebo vůbec po namáhavé jízdě se nabízí tvarohový obklad. Tvaroh "naplácáme" na nohu případně hřbet, kde leželo sedlo. Po zaschnutí tvaroh opláchneme.
Výsledek obrázku pro tvaroh
Pořidte si krávu
At je třeba šílená, hlavně když se bude chtít pást s konmi. Sežere to, co oni nechají a konské parazity zlikviduje. Ovce a kozy nejsou tak vhodné pro péči o louku. Koně a ovce mají podobné chutě a slabosti pro určité trávy a byliny.

Sůl do sena
Seno bude chutnější, když ho před lisováním prohodíme dobytčí solí (asi 250 g na 50 kg sena). Sůl navíc brání zaplísnění a také nabere případnou vlhkost, když se seno ještě "potí".

Výměna srsti
Půl litru vloček z prosa denně urychlí výměnu srsti, kůn se leskne a mimoto mu pěkně rostou kopyta. Podobné účinky má lněné semínko.

Leknutí pohne střevem
Už dávno věděle kavaleristé, že kůn má tendenci se vyprázdnit, když se lekne nebo je rozrušený. Vojenský veterinární lékař využíval této zkušenosti u lehkých kolik-nechal vodit nemocného koně sem a tam se zakrytýma očima a v mnoha případech se pohyb střev obnovil...tím, že zakryjeme koni oči, se začne bát a strach rozhýbe střeva.
Jeden starý veterinář mi radil podobný trik - při lehké kolice naložit koně do přívěsu a chvíli s ním jezdit. I rozrušení z transportu často donutí střeva pracovat.

Čištění
V zimě nečistíme koně příliš důkladně, aby si srst udržela svou ochrannou funkci proti chladu. Tuto funkci ztrácí i srst mokrá, proto v zimě jezdíme tak, abychom koně zbytečně nezapotili.
Spěnky řádně vysušit
Při péči o koně po ježdění v bahnitém terénu či ve sněhu je nutné vytřít dosucha spěnky. Předcházíme tak podlomům.

Nemazat příliš často kopyta
Už v roce 1878 varovali zkušení konaři před horlivým mazáním kopyt. Mast na kopyta není žádný zvlhčovací prostředek. Průřezy kopytem ukazují, že mast na kopyta se dostává jen do nejvrchnější části... Kromě toho se na mastné kopyto nabaluje prach a nečistoty, rádoby zvlhčující prostředek znemožnuje kontakt se vzduchem a slunečními paprsky... Mast na kopyta se má používat výhradně v případě, že slouží k tomu, aby se vlhké kopyto chránilo před silným a rychlým vysycháním....
Správně chovaní koně, kteří mohou v zimě chodit do drenážovaného pískového výběhu a v létě mohou alespon na hodinu denně na louku, obvykle nepotřebují žádné mazání na kopyta. Zvláště v suchém létě se však doporučuje například během čištění nebo krmení postavit koni všechny čtyři nohy do kbelíků s vodou. To je mnohem lepší než každé mazání. Kdo chce, může koni o této proceduře namazat kopyta čistou vazelínou, aby se v nich vlhkost udržela. V jižních zemích používají k tomuto účelu olivový olej. Nejlepším prostředkem proti drobivým, křehkým kopytům je totiž zábal s olivovým olejem.

Na jedno oko je slepý
Jednostrannou slepotu koně rozpozná vnímavý pozorovatel podle toho, že stejnostranné ucho je často strnule namířené dopředu a je méně pohyblivé než druhé ucho.
Děkuji za návštěvu blogu!