Únor 2016

Valentým v sedle

15. února 2016 v 20:00 | Luca |  Koně
Ve starověkém Římě se již odpradávna slavil svátek svatého Lupercalia, kdy v předvečer svátku do "urny lásky" mladí muži vložili jména všech tamních mladých dívek a následující den si pak losovali své partnerky a miláčky pro následující rok. Možná i v tomto svátku má kořeny u nás ještě nezakořeněný Valentýn. Jak vyznat lásku tvorům, kteří vás nejvíce milují?

Koně a celebrity

Do koní se zamilovala nejedna česká i zahraniční celebrita. Kromě "profláknutého" koňáka Václava Vydry mezi uhranuté koňskými křivkami patří i Andrea Verešová, Hanka Mašlíková nebo zámořská Katie Price. Všichni samozřejmě hodlají na Valentýna i svého koně uctít darem z lásky! Protože láska někoho s tak velkým srdcem, je bezedná.
Když se řekne svatba a koně, každá žena si představí nádherný kočár nebo vzrostlého hřebce, který ji na obřad dopraví. Sňatek s koněm však není ve většině zemí povolen, i když jiná zvířata k uzavření svatby povolena jsou. Oproti tomu v celých třiadvaceti státech Ameriky je povolen styk s koněm. A sňatek mezi koňmi byl jen v naší malé zemi zaznamenán a zdokumentován již ve více jak dvaceti případech! Aneb - když se zamiluje kůň.

Na Valentýna do sedel

A jak můžete oslavit svátek lásky se svým věrným ořem? Například v Dětenicích na valentýnský víkend chystají výstavní a zábavní akci s holštýnskými koňmi nebo si například v Českých Budějovicích můžete na Valentýna pořídit romantickou fotku se svým koněm zcela zdarma. Chcete-li jakkoliv doplnit výbavu či výstroj vašeho Šemíka, na většině e-shopů i v obchodech s potřebami na vás čekají valentýnské slevy, které opravdu stojí za to! A rozhodnete-li se svému koni vytvořit dort z mrkví, jablek a ovsa, rozřehtá se samou láskou!

Autorka: Magdalena Hegerová

Může být kůň venku 24/7?

1. února 2016 v 21:42 | Luca |  Koně
Jestliže máte odolnější plemeno koně, můžete ho chovat venku po celý rok. Lze tak částečně nahradit původní přirozené prostředí a zároveň tak snížíte náklady na ustájení. Přesto není péče o koně chované na pastvě zdaleka tak jednoduchá, jak se může zdát. Je nutné vědět, jak správně o koně pečovat a jak udržet pastvinu zdravou a pro koně kvalitní. A jak je to s chovem koně venku v období zimy?

Jaký kůň může být venku celoročně?

Nejprve je nutné si uvědomit, jakého koně doma máte. Ne všechna plemena koní jsou vhodná a dostatečně odolná na celoroční držbu venku. Rovněž je nutné zvážit zdravotní stav koně. Nemocného a starého koně není dobré držet venku celoročně. V případě, že je váš kůň naprosto zdravý, je odolný a otužilý, můžete jej po domluvě s veterinárním lékařem začít chovat na pastvě. Za otužilé plemeno se považuje například hucul. Anglický plnokrevník by ale určitě vhodný nebyl.

Co nesmí na pastvě chybět

Důležité je koni zajistit zdroj vody. Kůň musí mít možnost se kdykoli napít čerstvé a nezávadné vody. Samozřejmě nejideálnější je, když pastvinou protéká potok s čistou vodou. V jiném případě je nutné zajistit nádobu s vodou, kterou lze pravidelně vypouštět a čistit a samozřejmě také denně dopouštět. (Jestliže se ve výběhu nachází stojatá voda, je vhodné místo oplotit a koním k němu zamezit přístup.)

Kůň by měl mít možnost úkrytu. V létě kvůli možnosti se schovat před sluncem do stínu a v zimě pak úkryt před nepřízní počasí a nízkou teplotou. Jestliže jsou ve výběhu stromy poskytující stín i potřebný úkryt, je to ideální. V případě, že na pozemku stromy nejsou, je nutné postavit dostatečně velký přístřešek.

Oplocení pastviny

Oplocení není nezbytně nutné pouze v horských a podhorských oblastech, kde by výstavba takového oplocení byla příliš nákladná a tráva pro koně není příliš výživná. Všude jinde je dobré výběh koně ohradit. Dřevěné hrazení je trvanlivější, pozor ale na nátěry, aby nebyly pro koně jedovaté. Impregnujte pouze část sloupu, která je v zemi, aby lépe odolávala tlení. Další možností je elektrický ohradník. Výhodou je možnost přemístění hrazení, a tedy nejste neustále vázáni na jedno místo. Pro koně musí být ohradník dobře viditelný, proto je lepší použít elektrický pásek než drát. Nevýhodou je nutnost častějších kontrol elektrického ohradníku kvůli jeho větší náchylnosti na poškození a pro koně lákavější možnost útěku.

Jestliže koně chceme ponechat venku celoročně, nejvhodnější je kombinace elektrického a dřevěného oplocení. Pravděpodobnost útěku koní se tak značně snižuje.

"Základní vybavení" pastviny

Máme vodu a plot, ale chybí to nejdůležitější - pastva - tedy rostliny a především jejich nutriční hodnota. Ideálním složením je 70 až 80 % trav, 20 až 25 % vytrvalých motýlokvětých rostlin a 5 % aromatických bylin. Za doporučené trávy je to pak kostřava luční, lipnice luční, srha laločnatá, sveřep bezbranný, psárka luční, jílky, bojínek luční a další.

Pravidelným spásáním je tráva na pastvě ochuzována a půda tak přichází o potřebné živiny k udržení dostatečné kvality. Na pastvině vždy zůstanou nespasená místa kyselých trav, které je vhodné občas posekat a obnovit tak celý porost. Jestliže máte jednu velkou pastvinu, je vhodné ji rozdělit na několik menších částí a střídavě koně pouštět vždy jen na určitou část. Vhodné je kombinovat pastvu koní a ovcí, protože ovce a skot spásají jiné druhy rostlin.

Rovněž bychom měli pastvu každý den vyklízet od výkalů koní, přispívá to lepší kvalitě porostu a omezuje to šíření a množení parazitů.

Jak ze "stájového" koně udělat koně "venkovního"

Jestliže chcete svého koně, který byl dříve chovaný ve stáji, přivyknout na chov na pastvě, je vhodné na to koně postupně připravit. Kdyby došlo k náhlému přechodu na příliš odlišnou stravu, mohlo by dojít k zažívacím potížím (průjem), ale v horším případě i ke kolice. Proto začněte koně přikrmovat zelenou pící dostatečně v předstihu.

Rovněž je nutné koně přivyknout na nízké teploty a to postupně.

V případě, že jste koně vhodně připravili na pobyt venku, neznamená to, že tím vaše péče končí. O koně trvale žijícího venku je rovněž nutné se pravidelně starat, zrovna tak, jako je to u koní ustájených. Pravidelnou péči (vaši i veterináře) potřebuje srst i kopyta. Pravidelně sledujte zdravotní stav vašich koní a vždy mějte v záloze nějaký vhodný způsob ustájení, kdyby bylo nutné koně v případě zranění či nemoci umístit.

Jak je to s kováním?

U pastevního odchovu se nedoporučuje koně kovat na zadních nohou. Jestliže mají vaše koně kopyta zdravá a nepracují nijak tvrdě, nemusíte je kovat vůbec. Přesto jsou ale nutné pravidelné kontroly od kováře, který kopyta ošetří a upraví.

Jak je to s chovem koní v zimě

Zvýšenou pozornost musíte věnovat zdravotnímu stavu všech koní. Je nutné pravidelně přikrmovat senem. Ve výběhu musí být suché místo, kde se koně mohou schovat nejen před sněhem, ale i deštěm a větrem. Problémem bývá voda. Ta nesmí koním zamrznout! Je tedy nutné vodu doplňovat častěji. Je důležité častěji kontrolovat oplocení, obzvláště v případě elektrických ohradníků, protože hrozí větší a častější poškození.

Zimní období je sice pro koně chované venku náročnější, ale není nezvládnutelné. Venku lze chovat odolná plemena i v zimě, v případě, že budou mít správnou péči.

Zima tedy znamená více péče, více kontrolování a mít vždy zajištěné ustájení v případě nemocí či zranění.

Celoroční pobyt koně na čerstvém vzduchu sice možná znamená více práce, ale poskytnete tak svému koni přirozené prostředí, ve kterém mohou projevit své chování a radost ze života naplno.

Autorka: Kateřina Fialová

Jak BEZPEČNĚ jezdit v zimě na koni

1. února 2016 v 21:40 | Luca |  Koně
Zimní jiskřivá krajina, kterou cválá kůň s jezdcem (nebo ještě lépe budoucí princeznou) kamsi k obzoru. Jízda sněhovým královstvím může být opravdu jako vystřižená z pohádky, přesto na koně a jezdce číhají v zimní krajině mnohé nástrahy. Setkání s nimi ale nemusí mít, na rozdíl od pohádek, vždy šťastný konec. Na co si dát pozor při zimních vyjížďkách, abychom se vrátili z projížďky v pořádku domů stejně jako Popelka z plesu?

Sníh může být pro koně často zrádný

Zima, to je sníh a sníh, to je často jednolitá, nádherně hladká plocha, která působí zcela bezpečným dojmem. Ale zdání klame. Pod sněhem se totiž může skrývat všelicos, co vás může při vaší jízdě ohrozit. Při rychlé jízdě se může i docela obyčejná zmrzlá kaluž ukrytá pod sněhem proměnit v nebezpečnou past.
Proto, pokud je sníh, jezděte jen tam, kde to dobře znáte. Máte-li přece jen choutky k výpravám do neprobádaných sněhových končin, jeďte nanejvýš opatrné a rozhodně to nepřehánějte s tempem. Co vypadá ve sněhu jako malá prohlubeň, může být ve skutečnosti nebezpečně hluboký příkop.
Věnujte pozornost i mostům či lávkám. Jelikož se často vyskytují nad vodním tokem, mohou být a často taky jsou, namrzlé, i když široko daleko není po náledí ani památky. Když je mostek či lávka pod sněhem, buďte dvojnásob opatrní. Nevíte, v jakém je v technickém stavu, může mít např. prohnilé desky.

Jak bezpečně zdolat svah s koněm i v zimě

Kapitolou samou pro sebe jsou v zimě svahy, a konec konců nemusí být ani sníh, aby to na nich pěkně klouzalo. Sice platí, že kůň snadněji zdolává svah směrem nahoru než dolů. To ale neznamená, že můžeme při vyjíždění svahu ignorovat kluzký povrch a přeceňovat síly koně a naše jezdecké schopnosti. Takže zdravý rozum nadevše!
Totéž platí samozřejmě o sjíždění svahu. Co sjedeme v pohodě v létě, nesjedeme v zimě na ledovce ani náhodou. A to samé, když je bahno. V takovém případě je nutné vyhlásit přísný zákaz sjíždění!
Dovolí-li nám přece jen povrch, abychom po zralé úvaze svah sjeli, nezapomínáme na starou dobrou zásadu, že kopce se sjíždí kolmo!
A to tak, že se nadlehčíme a horní částí těla se zakloníme v reakci na to, jak je svah prudký, abychom byli stále v rovnovážné poloze.

A proto si raději před zahájením plesové sezóny, stejně jako Popelka, přečtěte tento článek, aby nástrahy zimní krajiny nezabránily šťastnému konci pohádky.
autor článku: Karel Trčálek
Děkuji za návštěvu blogu!