Listopad 2015

Kůň ve službách lidského zdraví

24. listopadu 2015 v 8:00 | Luca |  Koně
Kůň měl v historii lidstva různé role. Sloužil člověku dobyvateli jako kůň vojenský a člověku hospodáři jako kůň pracovní. Když si lidé rozdělili teritoria a do práce zapojili stroje, nastala koním éra sportovní.

Chytrá houba a jak ji používat

23. listopadu 2015 v 8:00 | Luca |  Doporučení a tipy
- Vhodná pro péči o kůži a kožní deriváty při výskytu kvasinek a plísní
- Vhodná k úpravě fyziologické mikrobiální flóry srsti a kůže
- Vhodná pro srst a kůži náchylnou k zapaření
- Vhodná při výskytu hniloby kopyt u koní

Chytrou houbou nazýváme půdní mikroorganismus Pythium oligandrum. Je to mikroskopická houba, která byla poprvé popsána ve třicátých letech minulého století. V roce 1965 byla izolována z půdy českým odborníkem na ochranu rostlin Dášou Veselým a tím byla započata éra jejího výzkumu, ve kterém dále pokračovala společnost BARD a díky kterému mohly vzniknout přípravky určené pro zvířata.
Pythium oligandrumHlavními znaky mikroorganismu P. oligandrum, pro které se jí dostalo přízviska Chytrá houba a pro které je využívána v přípravcích, je to, že mykoparaziticky působí na jiné mikroskopické houby. To znamená, že je využívá jako svůj vyživovací substrát tím, že do jejich vláken a buněk penetruje svými parazitickými hyfami a odčerpává z nich dusík a uhlík a současně také steroly pro svůj vlastní reprodukční proces. Při něm zároveň produkuje pohyblivé zoospory, které umí aktivně vyhledávat parazitické houby. Kromě tvorby houbových vláken a charakteristických ostnitých oospor produkuje P. oligandrum v průběhu svého života také celou řadu enzymů. Enzymy mají především za úkol usnadnit průnik hyf do napadené houby. Rovněž ovšem vytváří nevhodné prostředí pro bakterie, tudíž mají bakteriostatický účinek. V okamžiku, kdy se P. oligandrum aplikované na kůži či její deriváty nemá čím živit, odrůstá společně se starou tkání, jelikož živočišný organismus pro ni není přirozeným prostředím a není schopen se na něj adaptovat.
Chytrá houba si najde své využití všude, kde se setkáváme s infekcí způsobenou plísněmi či bakteriemi. Při hnilobě kopyt dochází k rozrušení kopytní tkáně působením hub a bakterií. Chytrá houba díky svému mechanismu působení dokáže tento proces zastavit a navíc je její použití bez vedlejších účinků, nedochází k vzniku rezistence patogenů. Vzhledem ke svému unikátnímu způsobu života aplikace Chytré houby nepředstavuje zátěž pro organismus zvířete.

Připraveno k aplikaciJak tedy Chytrou houbu na kopyto správně aplikovat?

Pamatujte, že přípravek obsahuje živý mikroorganismus. Z tohoto důvodu není možné používat jiná desinfekční činidla, která by mohla Chytrou houbu na místě aplikace zahubit.

Návod k aplikaci:

1. Rozpusťte jednu celou šumivou tabletu v až dvou litrech vlažné vody (cca 34 °C) a nechte aktivovat po dobu 20-30 minut. V mezičase si můžete dojít pro koně.
2. Postižené kopyto důkladně vyčistěte.
Vyčistěte kopyto


3. Připravený roztok zamíchejte a namočte v něm připravenou vatu či čistý kus tkaniny.
Namočte v roztoku tkaninu
4. Aplikujte přímo na postižené místo a upevněte pomocí obvazu.
Aplikujte a připevněte pomocí obvazu
5. Takto připravený zábal nechte působit po dobu 20-30 minut.
Nechte působit
6. Po odstranění zábalu či ukončení koupele končetiny neosušujte, nechte přirozeně oschnout. Bezprostředně po aplikaci držte koně v čistém a suchém prostředí (v čistém boxu apod.).
7. Výše popsaným způsobem aplikujeme přípravek třikrát do týdne. Aplikace doporučujeme provádět s odstupem jednoho dne (např. po, st, pá). Dobu aplikace dále prodlužujeme podle potřeb, například u těžkých, chronických hnilob může být potřeba aplikaci opakovat déle. Přípravek není toxický ani nepřesušuje tkáň, nemusíte se tedy bát předávkování.

VÍCE O CHYTRÉ HOUBĚ ZDE http://www.vet-pythium.eu/cs/ecosin/

ZDROJ: equichannel

Chování a zlozvyky koní

22. listopadu 2015 v 8:00 | Luca |  Koně
- Dotyková komunikace
- Komunikace podle polohy uší
- Instinkty
- Stádový pud
- Stádový pud ve výcvikuStříhání koní

21. listopadu 2015 v 17:47 | Luca |  Návody na potřeby pro koně
vhodného střihacího strojku
Nastal čas příprav na zimu. S nižšími teplotami začínáme řešit nákup vhodné deky pro našeho koně.
S tématem dekování velmi úzce ale také souvisí téma stříhání. Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Proto vám, jako další článek pro inspiraci, přinášíme pár základních informací na téma stříhání koní a výběr vhodného střihacího strojku.
Vybírat můžete ze dvou druhů strojků. Strojky bateriové a strojky síťové. Každý má svou výhodu i nevýhodu.
*

Strojky bateriové

Strojky bateriové jsou trošku těžší do ruky a je nutné pravidelné dobíjení. Zpravidla vydrží 2 hodiny stříhání a poté je zhruba 2 hodiny nabíjíte. Doba provozu a nabíjení se odvíjí od typu strojku a stavu baterie. Pro nepřetržité stříhání je proto vhodné mít vždy po ruce náhradní nabitou baterii.
Bezesporu velkou výhodou bateriového strojku je skutečnost, že nehrozí žádné nebezpečí, že by se kůň zapletl do elektrického kabelu. Nemusíte tedy hlídat kabel, ale plně se věnujete stříhání a samotnému koni. Téměř bezhlučný a dobře ovladatelný bateriový strojek, který by neměl uniknout vaší pozornosti, je Lister Aircool Akku.
Na stříhání menších či hůře dostupných ploch jsou vhodné menší bateriové strojky - využijete je např. na hlavu, nohy, či na tvorbu ornamentů.

Strojky síťové

Strojky síťové mají sice elektrický kabel, na který musíte dávat v průběhu stříhání pozor, aby se do něho kůň nezapletl, jsou však lehčí do ruky a stříhat s nimi můžete téměř nepřetržitě. Jejich velkou předností je vyšší výkon v porovnání se strojky bateriovými. Což v důsledku znamená rychlejší stříhání a vyšší kvalita střihu. Samozřejmostí však stále zůstává průběžná kontrola střihacích nožů během stříhání, jak se dočtete dále. Ukázkovým zástupcem této kategorie strojků je Lister Aircool Derby, který vyniká minimálními vibracemi a jednoduchou manipulací.
*

Střihací nože

Před samotným stříháním si pečlivě prostudujte návod pro přesné nastavení střihacích nožů. Budou-li nože příliš utažené, může během jednoho stříhání dojít k úplnému otupení nožů a vás čekají dodatečné výdaje za nabroušení. Ty vás sice čekají tak jako tak, ale dojde zbytečně k jejich nárůstu. V průběhu stříhání je nutné hlídat teplotu střihacích nožů (v průběhu stříhání dochází k jejich zahřívání) a také jejich ostrost. Tupé nože špatně stříhají a rychleji se zahřívají. Doporučujeme proto v pravidelných intervalech (cca 10 min) nože namazat, vyčistit a zkontrolovat rukou jejich teplotu. Ideální je mít vždy po ruce minimálně 1 sadu náhradních nožů pro případ, že vám nůž v průběhu čištění či mazání spadne a poškodí se (např. ulomí se zub). Poškozeným nožem není vhodné nadále pokračovat ve stříhání, protože hrozí riziko poranění koně. V nabídce najdete různé druhy střihacích nožů. Na čisté, středně znečištěné a silně znečištěné koně. Další možností výběru je dle požadované výšky střihu ( 1 - 3 mm).

Vybavení a uložení střihacích strojků

Většina výrobců dodává střihací strojky v praktickém kufříku, do kterého vše složíte. Součástí kufříku je samozřejmě vždy střihací strojek včetně jedné sady univerzálních střihacích nožů, olejíček, napájecí stanice (v případě bateriového strojku) a návod k použití. V dalším vybavení kufříku se jednotliví výrobci odlišují. Někdo přidá čisticí kartáček, někdo klíč na utahování nožů. U menších strojků (využívané většinou na dotvarování střihu) bývají součástí nástavce na úpravy výšky střihu. U námi nabízeného strojku Wahl Adelar Akku najdete v balení navíc i jednu rezervní baterii.
*

Technické parametry

Při výběru strojku bychom měli věnovat náležitou pozornost následujícím technickým parametrům:
 • Výkon motoru - čím vyšší výkon, tím vyšší kvalita střihu.
 • Rychlost kmitání - udává počet dvojitých kmitů střihacích nožů za minutu - čím vyšší číslo, tím vyšší rychlost stříhání a díky tomu kvalita střihu.
 • Hmotnost - bateriové strojky jsou zpravidla těžší, elektrické strojky jsou lehčí právě o váhu baterie. Toto hledisko je důležité zejména pro komfort stříhání a manipulaci. Váhu ve většině případů řeší hlavně ženy.
 • Hlučnost a vibrace - Zohlednit při výběru určitě doporučujeme i toto hledisko, protože ovlivňuje přijímání strojku a celého procesu stříhání koněm. Někteří plašší koně mohou mít s hlučným strojkem problém, mohou se ho bát a celé stříhání pro ně je pak velice nepříjemné.
Za Top strojek profesionálních parametrů určitě můžeme považovat Lister Equiclip Perfect s výkonem 2 100 střihů/min, který je chlazený proudem vzduchu hnaným motorem. Strojek se vyznačuje dostatečným výkonem pro profesionální stříhání koní, má vyměnitelné střihací nože a nízkou hmotnost pro lehkou manipulaci.

Lister CutliErgonomický tvar a vzhled

Některý strojek má standardní tvarování rukojeti, někde si výrobci dali skutečnou práci a řeší ergonomii strojku i komfortní a pohodlné držení. Doporučujeme proto před samotnou koupí strojek vzít do ruky a vyzkoušet, který vám bude sedět nejlépe.
Pro některé zákazníky je důležitá také barva. Ideálním příkladem maximálního výběru barev je strojek Lister Cutli, který nabízíme standardně ve fialové a červené barvě, nicméně jakoukoli další barvu nabízenou výrobcem pro vás rádi objednáme. Díky úzkému, ergonomicky tvarovanému tělu strojku je oblíbený zejména v řadách žen.

Čištění a údržba

Po ukončení stříhání a před uložení, nezapomeňte důkladně vyčistit střihací hlavu i nože, které po vyčištění také důkladně promažte. Vždy čistěte suchým hadříkem. Mokrý hadřík rozhodně na údržbu nedoporučujeme, protože u vlhkých nožů hrozí zreznutí a stačí minimum rzi a nůž je již nepoužitelný a vůbec nestříhá.

Správné načasování

Nejběžnější čas pro stříhání koní je v průběhu října a poté zhruba po novém roce. Stříhat by se mělo nejpozději do konce února, poté začíná růst koni letní srst a střih by v ní mohl být později vidět. Nicméně se jedná pouze o estetickou záležitost - i když koně ostříháme v dubnu, nepřivodíme mu žádnou újmu.

ZDROJ: Equichanel

ZAZIMOVAT!

21. listopadu 2015 v 17:33 | Luca |  Doporučení a tipy
Přibývá dnů, kdy je mi zima snad i zevnitř, kdo to nezná? Zalézt, koně nevidět zblízka, nejlépe ani zdálky... a pak sám sebe bombardovat výčitkami, že se jim dost nevěnuji. Posíláme malé podzimní zamyšlení.

Jak koním zpříjemnit zimu?

21. listopadu 2015 v 17:29 | Luca |  Doporučení a tipy
Je náročné držet koně i v tomto nepříjemném ročním období venku? A co když ho musím nebo chci nechávat ve stáji? O koních v zimě a jejich potřebách, o možnostech jejich majitelů jim tyto potřeby splnit - tak nějak by se dal charakterizovat dnešní článek.

Sušená petržel

7. listopadu 2015 v 20:00 | Luca |  Sušené dobroty pro koně
Tato zelenina je známa hned řadou svých zdraví prospěšných vlastností. Jejím podáváním můžete předcházet vzniku kolikových stavů, protože uvolňuje plyny. Zároveň podporuje trávení. Uplatní se skvěle také při reprodukci koní, protože zvyšuje libido.. a další a další pozitiva.
Petržel (Petroselinum) je rod dvouletých rostlin z čeledi Miříkovité (Apiaceae). Kromě potravinářství nachází petržel odpradávna uplatnění i v lékařství. Historikové nacházejí první zmínky o petrželi již ve 3. století, kdy byla petržel uvedena jako koření v římské kuchařské rukověti. Císař Karel Veliký si jí vážil. Byl to symbol radosti a slávy.

1 kg sušené petržele = cca 8 - 9 kg čerstvé petržele!

VÝHODY ZKRMOVÁNÍ sušené petržele:

 • významné diuretikum > silný močopudný účinek (silice obsažené v petrželi dráždí ledvinový parenchyma tím zvyšují produkci moči)
 • spazmolytikum > uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva
 • karminativum > působí proti nadýmání
 • stomachikum > podporuje činnost žaludku a upravuje správné trávení(podporuje zvýšení sekrece trávicích šťáv)
 • afrodisiakum > prostředek podporující pohlavní pud (prokrvuje pohlavní orgány) > vhodné pro chovné koně
 • působí protikřečově, uvolňuje střevní plyny > předcházení kolikových stavů
 • podporuje odkašlávání, popdporuje chuť k jídlu
 • působí desinfekčně na vnitřní prostředí
 • zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy
 • zevně (jako nálev) je účinným odpuzovačem hmyzu
 • bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy B

ÚPRAVA KRMIVA:
 • vmíchejte do běžné krmné dávky
 • sušenou petržel je možné zkrmovat suchou
 • je možné ji zkrmovat také namočnou
 • Upozornění !!! Nepodávat březím, ani kojicím klisnám !!! Nadměrné podávání petržele může vyvolat stahy dělohy a předčasný porod.

!!! 2kg balení vystačí až na 2 měsíce !!!


DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA:
 • 30 - 50g/den

BALENÍ:
 • 2 kg
KDE KOUPIT? www.rajprokone.cz

Sušený pastinák

7. listopadu 2015 v 19:56 | Luca |  Sušené dobroty pro koně
Pastinák je král mezi všemi druhy kořenové zeleniny co se obsahu vitamínů a minerálů týká. Nejvyšší obsah vitamínu C, kvalitní vláknina a schopnost léčit celé močové ústrojí z něj dělá výborný doplňek pro každého koně.Pastinák setý (Pastinaca sativa) je kořenová zelenina podobná kořenové petrželi. , lidově "pastiňák", spadá do čeledi miříkovité (Apiaceae). Pastinák je stará kulturní rostlina, pěstovaná nejméně 3000 let. Je sladší než petržel, a tak měl ve starověku podobné využití jako brambory.

1 kg sušeného pastináku = cca 7-8 kg čerstvého pastináku!

VÝHODY ZKRMOVÁNÍ sušeného pastináku:
 • vysoký je obsah minerálních látek - ve 100 g až 1200 mg!
 • až polovinu z celkového množství min. látek - 600g - tvoří draslík (úloha při správném fungování svalstva+hospodaření s vodou)
 • obsahuje z kořenových zelenin nejvíce vitaminu C - až 32 mg ve 100 g kořene > ideální jako prevence nachlazení
 • zklidňuje psychiku koně, má ukllidňující účinky
 • vhodné pro "nejedlíky" > pastinák podporuje chuť k jídlu
 • bsahuje alkaloid pastinacin > pročišťuje močové ústrojí a ledviny, působí proti nadýmání

Nejvíce vitaminu C - až 32 mg ve 100 g kořene !!!

!!! 2kg balení vystačí až na 2 měsíce !!!
ÚPRAVA KRMIVA:
 • vmíchejte do běžné krmné dávky
 • sušený pastinák je možný zkrmovat suchý
 • je možné ho zkrmovat také namočený

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA:
 • 30 - 50g/den

BALENÍ:
 • 2 kg
KDE KOUPIT? www.rajprokone.cz

Sušená řepa

7. listopadu 2015 v 19:54 | Luca |  Sušené dobroty pro koně
Opravdová přírodní bomba! Krmivo doslova nacpané vitamíny a minerálními látkami! Vhodné pro všechny koně. Zvyšuje výkonnost koní!


Naše řepa je velmi šetrně sušena, takže v ní zůstává přirozený obsah vitamínů i minerálních látek. Pozor jedná se o sušenou Červenou řepu (Beta vulgaris var. vulgaris), nikoli o Cukrovou řepu (Beta vulgaris var. altissima), ze které vznikají cukrovarské řízky. Tyto plodiny jsou od sebe velmi rozdílné. Červená řepa je jedním z nejlepších a nejzdravějších krmiv vůbec. A to zejména díky vysokým obsahům vitamínů a minerálních látek.

!!! 1 kg sušených řepných chipsů = cca 10 kg čerstvé řepy !!!

Proč podávat koním:
 • intenzivně podporuje látkovou výměnu
 • posiluje celkovou imunitu organismu
 • zlepšuje pevnost a růst kopyt
 • viditelně lepší srst
 • regenerace a celkové posílení organismu
 • význammný detoxikant
 • podporuje růst nových tkání
 • zajišťuje lepší okysličení buněk v těle (ideální pro sportovní koně)
 • doporučována jako skvělý preventivní prostředek, ale také jako vhodná součást léčby během či po léčení karcinomu

Vhodné také pro psy!


ÚPRAVA KRMIVA:
 • zkrmuje se přímo, není třeba ji nijak upravovat
 • přimíchejte k standartní krmné dávce

SLOŽENÍ:
 • minerální látky: draslík, hořčík, jód, měď, vápník zinek či železo
 • vitamíny: C, E a velice prospěšný betakaroten

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA:
 • 30 - 200g/den

BALENÍ:
 • 3 kg pytel
KDE KOUPIT? www.rajprokone.cz

Sušená mrkvička pro vašeho koníčka :)

7. listopadu 2015 v 19:30 | Luca |  Sušené dobroty pro koně
Velmi šetrně usušená mrkev, která si tak zachovává vysoký obsah betakarotenu, vitaminu C i cukrů. Zlepšuje pigmentaci srsti. Pomáhá při zažívacích obtížích...a navíc skvěle chutná!VÝHODY ZKRMOVÁNÍ sušené mrkve:
 • pomáhá chránit trávicí trakt > osvědčený pomocník při zažívacích obtížích
 • pozitivní vliv na pigmentaci a celkově na pokožku a srst
 • významně posiluje imunitní systém
 • pomáhá při potížích s plodností
 • má odčervující efekt
 • zchutňuje krmnou dávku, kterou potom koně ochotněji přijímají
 • podporuje krvetvorbu
 • bohatá na minerální látky, vitamíny (hl. A a C) a stopové prvky

3 kg balení vystačí pro koně přibližně na měsíc (při doporučeném zkrmování 100g/den)!

ÚPRAVA KRMIVA:
 • sušenou mrkev je možné zkrmovat suchou (do množství 100g)
 • je možné ji zkrmovat také namočenou

VHODNÉ PRO TYTO KATEGORIE KONÍ:
 • krmivo vhodné pro všechny kategorie koní
 • pro koně nemocné, v rekonvalescenci
 • pro koně schvácené, IR

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA:
 • hobby kůň - 100g/den
 • sportovní kůň - 300g/den (nutné předem namočit), zhruba jako cca 2 kg čerstvé mrkve
 • hříbě, pony - 50g/den

LITROVÁ HMOTNOST:
 • 1l = 430g

BALENÍ:
 • 3 kg
KDE KOUPIT? ww.rajprokone.cz

Jak se o koně starat v zimě?

7. listopadu 2015 v 19:20 | Luca |  Doporučení a tipy
My, kdo žijeme v severnějších zeměpisných šířkách, dobře známe tu nepříjemnou tvář bílé zimy - mrazivo, chlad zalézající pod oblečení, promrzlé uši, ledový nos, zkřehlé prsty. My však nemáme problém, když nám je zima, zatopíme si nebo se prostě lépe oblečeme. A co chudáci koně? Jim není zima, když stojí celé dny na zasněžené pastvině? Jak jim pomoct? Abychom se mohli o koně v zimě správně postarat, je třeba nejdříve pochopit, co se vlastně děje v jejich organismu při nízkých teplotách prostředí, vysoké vlhkosti a ve větru.

Lidi a koně nemůžeme srovnávat. Lidé se totiž po dlouhou dobu vyvíjeli jako tropičtí živočichové, kteří se teprve později začali stěhovat mimo tropy. S sebou si trochu toho tepla vzali - uměli přece udržovat a vyrábět oheň. Tuto zručnost ale koně postrádají, tak jim příroda pomohla jinak - vyvíjeli se jako klidná zvířata, která se mnohem příjemněji cítí při nižších teplotách než v teple. Výzkumy zjistily, že teplotní optimum koní (to je taková teplota, kdy se koně cítí nejpříjemněji a nemusejí vydávat žádnou energii na to, aby se ohřáli, ale ani na to, aby se ochladili) je mezi -6,5° C a 4,5° C. Jakousi "kritickou teplotou", kdy musí kůň zapojit termoregulaci, aby se zahřál, je -10° C - o hodně méně než u člověka! Pokud necháme zdravému koni svobodnou volbu, jaké si vybrat prostředí, půjde tam, kde je - podle nás, lidí -- zima a mrazivo.

Jak koně v zimě krmit

Je třeba si uvědomit, že při nízkých teplotách musí každý živý organismus, a tedy i koně, vynaložit mnohem více energie na to, aby si udržel potřebnou tělesnou teplotu - to znamená, že se zvyšuje jeho metabolismus. Aby nezačal strádat, musí mít dostatečné zásoby energie nebo ji musí získat v krmivu (stravitelná energie). Je známo, že jádro poskytuje energie relativně hodně, a proto si mnoho lidí myslí, že v zimě je jednoduše třeba zkrmovat více ovsa (nebo třeba kukuřice či ječmene). Tohle je však omyl. Mnohé výzkumy dokázaly, že právě jadrná krmiva produkují velice málo "nadbytečného tepla" - tedy tepla, které je schopné udržovat tělesnou teplotu na potřebné výši.
Takže - jestli chceme koni dodat více energie (kalorií), je dobré zkrmovat jádro, avšak abychom koně zahřáli, je třeba mu dávat seno. Seno (nebo senáž) totiž obsahuje hodně vlákniny, která je ve střevech rozkládána bakteriemi (fermentována) a právě při tomto procesu vzniká hodně tepla. To zahřeje koně mnohem snáze, než aby si neustálým pohybem vyráběli teplo ve svalech. Doporučení tedy zní: v zimě nechejte koním přístup k senu po celý den dle libosti - tím že ho budou neustále po troškách uždibovat, zachovají si rovnoměrný přísun vlákniny i energie a po celých 24 hodin si udrží tělesnou teplotu na potřebné výši.

Při nepřetržitém zkrmování sena však musí každý majitel zajistit koni dostatek vody. Právě v zimě se zvyšuje počet koní postižených zácpou -- příčinou jsou zmrzlé napáječky či vědra s vodou. Pitná voda by měla mít teplotu 2 - 10° C.
Mnozí by si mohli říct, že seno a sláma, to je vlastně jedno a naopak sláma příjde levněji. Ale pozor! Sláma se ve střevech nefermentuje, pouze je ucpává a způsobuje tak koliky. Pokud váš kůň s chutí požírá podestýlku, můžete mu v tom jednoduše zabránit, dejte mu prostě dostatek dobrého lučního sena a čisté vody a zabijete dvě mouchy jednou ranou - omezíte na minimum riziko zácpy a umožníte mu vytvořit si dostatek vnitřního tepla. Samozřejmě, je tu také možnost podestlat mu hoblinami, pískem či papírem.

V roce 1987 byla zveřejněná jedna vědecká studie, pojednávající o klisnách, které v zimě dostávaly o 50 % více kalorií v krmivu a přesto stále hubly. Takové případy nejsou žádnou výjimkou. Koně často hubnou ve studeném a vlhkém počasí - tehdy se totiž výrazně odpařuje vlhkost z povrchu těla a s ní kůň ztrácí i teplo. Musí si ho proto více vyrobit zvýšením metabolismu - "spalováním" vlastních energetických zásob (glykogen, tuky, bílkoviny). Pokud nedostane dostatečné množství energie v krmivu, začne hubnout.

Kolik a čím se tedy mají koně v zimě krmit?
Je-li kůň celý den venku (třeba na pastvině), začne k udržení vlastní tělesné teploty "spalovat" energii (termoregulace) až při -10° C a méně. Pokud je nižší, musí při poklesu o každý jeden stupeň dostat v krmivu o 2,5 % více kalorií (u 500 kg těžkého koně to činí 0,408 kcal). Pokud je teplota prostředí vyšší, zdravý kůň nemusí dostávat v krmivu žádné kalorie navíc.
Na pochopení teď uvedu jeden příklad: kůň o tělesné hmotnosti 500 kg má při teplotách pod -10° C o 35 % vyšší metabolismu než například v létě. Takový kůň tedy musí denně dostat 16,4 kcal (ta slouží k vlastnímu přežití) plus asi 0,5 kcal na každý jeden stupeň pod -10° C (při -12° C by to bylo 1 kcal navíc, tedy 17,4 kcal celkem). Nyní si musíme zjistit, kolik kalorií obsahuje krmivo (to znamená jakou má stravitelnou energii). Kilo kvalitní sena obsahuje 1,76 kcal stravitelné energie, kilo ovsa 2,86 Mcal, kilo kukuřičného zrna 3,4 kcal. Přestože oves dodává méně energie než kukuřice, obsahuje mnohem více vlákniny. Ta je, jak už jsem se zmínila, fermentovaná ve střevech, a proto oves "zahřeje" koně více.
Když si to spočteme, vynecháme-li seno, měl by koník dostat 6 kg ovsa nebo 5,1 kg kukuřice. To už jsou opravdu dost velké dávky, u nichž hrozí nebezpečí předávkování bílkovinami i přeplnění žaludku. Snadno se tak stane, že budeme tak dlouho přidávat jádro, abychom vytvořili vyváženou krmnou dávku, až koně překrmíme. Abychom nemuseli tolik zvyšovat množství krmiva, můžeme dodat energii ve formě jedlého rostlinného oleje (například slunečnicového). Ten obsahuje dvakrát více kalorií než jádro a je spolehlivým prostředkem ke zvýšení stravitelné energie při co nejmenším objemu krmné dávky. 0,5 kcal koni dodáme už v 75 gramech jedlého oleje - a to je nějaký rozdíl.
Při každém sestavování krmné dávky by měl být přítomen odborník. Rozhodně je nutné pamatovat i na správné množství bílkovin, tuků, vlákniny, vitamínů a minerálií.
Překrmování koní v zimě rozhodně není dobrou metodou, jak zabránit jeho hubnutí či "pomoct mu, aby si vytvořil dostatek tepla". Velice by mu to mohlo poškodit zdraví na jaře, kdy se pastviny zazelenají bujnou čerstvou trávou.

Velice vysoký metabolismus mají novorozená hříbata. Ten jim pomáhá udržet tělesnou teplotu, protože jejich tuková vrstva ani nedokonalá srst je ještě nemohou dostatečně ochránit. To samozřejmě znamená, že takové hříbátko musí mít dostatečný přísun stravitelné energie - tedy mléko.

Koně a jejich ochrana proti chladu

Před příchodem zimy se každý zcela oprávněně nejvíce obává onoho nepříjemného sychravého počasí. Právě takové sychravo, což je vlastně kombinace nízkých teplot, vlhka a větru, výrazně zvyšuje výdej tepla z organismu. Je zajímavé, že koně, uvyklí na chlad, mnohem lépe snášejí sníh než vítr a déšť. Dobře živení koně s hustou zimní srstí jsou výborně chránění před tepelnými ztrátami. Pokud prší a fouká vítr, srst sice zmokne, ale koně pořád ještě spolehlivě ochrání podkožní tuk a svaly.
Pokud máme koně po celý den na pastvině a přikrmujeme ho tam, je třeba mu krmivo vždy podávat na místě, kde nefouká. Předpokládám, že je samozřejmé poskytnout mu nějaký přístřešek nebo zástěnu, kam se může před větrem sám schovat.
Podkožní tuk je sice velice dobrou izolací, avšak ještě lepší jsou svaly. Ty totiž nejenže svojí masou pasivně brání úniku tepla z organismu, ale sami mohou teplo vyrábět. Nikdy proto nesmíme dovolit, aby koně v zimě byli příliš hubení, ale ani tuční - to je vždy na úkor svalové hmoty.
Odolnost koní vůči chladu významně ovlivňuje délka srsti. Jak už jsem se zmiňovala, až do -10° C si zdravý kůň s dobrou zimní srstí nemusí vyrábět teplo zvýšením metabolismu. Avšak pokud ho oholíme, začne "spalovat" své zásoby energie už při +0,5° C. To znamená, že dlouhá srst umožňuje koni snášet mnohem nižší teploty, než se do procesu zapojí termoregulace a s ní i zvýšené požadavky na přísun energie v krmivu.
Zdá se, že je zcela jasné, co je výhodnější. Avšak - opět pozor! Velice záleží na tom, jakou práci od svého koně budete požadovat. Bylo prokázáno, že tepleji oblečený člověk může při chůzi spotřebovat až o 10% více kyslíku. A to nemluvím o zpocení a možnosti prochladnout. Pokud tedy budeme předpokládat, že kůň bude pracovat i v zimě, je dobré ho oholit, přinejmenším na břiše, plecích a kohoutku. Kůň se nepřehřeje a bude se mu lépe pracovat. Nikdy však nesmíme zapomenout oholeného koně v klidu zadekovat, aby si udržel tělesnou teplotu.
Holení a dekování koní v zimě je rutinní záležitostí v Irsku a v Americe, obzvláště ve vlhkém počasí. Před a po práci tam své svěřence přikrývají krátkými bederními dekami, během práce deky sundávají. Samozřejmě, takovou péčí kůň zchoulostiví - jakmile začneme jednou koně dekovat, musíme být velice důslední. Protože počasí v zimě se často mění, od třeskutých mrazů, přes větrné smrště, mrholení až po krásné a relativně teplé slunečné dny, musíme si ujasnit, kdy koni deku dávat a kdy ne.
Chtěla bych upozornit ještě na jednu věc: nikdy nedávejte deku na mokrého koně! Látka snadno vsákne vodu a izolace je ta tam. Začne se vypařovat vlhkost jak z koně, tak i z deky a koně to bude o to více ochlazovat. Než koně zadekujeme, musíme ho pořádně vytřít do sucha nebo na něj jednoduše naházet vrstvu slámy. Výjimku tvoří takzvané "odpocovací" deky, kterými přikryjeme zpoceného koně. Deka nasaje vlhkost ze srsti koně a my ji musíme velice brzy sundat, aby ho nezačala chladit. Pokud kůň není stále suchý, dáme na něho další, suchou odpocovací deku.

Pokračování příště...

MVDr. Dominika Stachová
Děkuji za návštěvu blogu!