Březen 2015

Plaší se Vám kůň?

26. března 2015 v 22:29 | Luca |  Jezdec

Co dělat, když se kůň plaší?

Dříve než začnete obviňovat svého koně že udělal něco špatně, zamyslete se nad tím jestli jstei něco neudělali špatně vy. Dostal kůň správné povely? Dali jste mu povely dost jasně? Jestli si odpovědí na tyto otázky nejste jistí, ověřte si jak by měla pobídka vypadat a příště to jistě uděláte správně.
Kůň se často může chovat nevhodně, proto že ho něco bolí nebo mu nění dobře. Nebo má špatnou náladu. Je také možné, že jste ho špatně nasedlali nebo nauzdili. Každopádně by jste měli prověřit zda opravdu koníka něco nebolí.

Co dělat když se koník plaší?

Když se koník setká s něčím co ho děsí, reaguje většinou úskokem do strany. Koník však nemusí uskakovat do strany jen proto že se něčeho lekl, ale také z přemíry bujnosti. Koně nevidí věci přesně jako my. Mají totiž určitý úhel pohledu. Něco co nám připadá naprosto neškodné, může z pohledu koně vypadat neobvykle a nebezpečně. Proto se koně plaší, když procházejí kolem předmětu který viděly už tisíckrát a nikdy jim neublížil. Možná, že vám přijde, že je kůň hloupý, ale také si musíte uvědomit, že jen změna osvětlení hned způsobí, že předmět koni připadá jako neznámá a nebezpečná věc. A když koně budete nevhodně nutit, aby prošel kolem věci, které se bojí, vše jen zhoršíte.
Rada: Když se kůň bojí například kolečka na hnůj, zkuste vést koně několik metrů od kolečka a postupně se přibližovat blíž a blíž. Kůň si začne uvědomovat že mu kolečko vlastně vůbec nic neudělá. Pomoct vám také může, když necháte koně, aby si neznámou věc očichal a pořádně prohlédl. Teprve potom můžete zkusit koně vézt kolem kolečka. Nebo můžete zkusit ještě jednu metodu. Poproste kamarádku nebo kamaráda, aby vzal svého koníka a šel před vámi a tvým koníkem. První koník ukáže tomu druhému koníkovy že se nemá čeho bát. Potom to zkuste i bez pomoci. Koníci na obrázku zkusili tu poslední metodu. Ryzka s červenou ohlávkou se bála skoků a ryzka s šedou ohlávkou jí pomohla se zbavit strachu. P.S. Fotečku sem fotila na táboře.

ZDROJ: mojezvire.cz

Veselé Velikonoce

24. března 2015 v 20:44 | Luca |  Koně

Jaro, tráva a koně

22. března 2015 v 18:50 | Luca |  Jezdec
Konečně se zelená tráva a koníci si můžou do sytosti užívat pastvy. Můžou? Není to až tak jednoznačné. Samozřejmě by chtěli. Ale my jako zkušení koňáci víme, že náhlá pastva může koním ublížit. Na pastvu totiž musíme koně navykat! Kdyby se "zčistajasna" nažrali dosyta, hrozilo by jim schvácení kopyt, koliky, kopřivka nebo průjem. "Jádro pudla" tkví v tom, že trávicí systém koní je citlivý na změny a na každou se musí připravovat postupně. Nejdřív tedy pustíme koně na trávu jen na chvíli nebo je popaseme na ruce a tuhle dobu postupně prodlužujeme (začneme třeba na 30 minutách, každý den cca půl hodiny přidáme a za měsíc se můžou pást po celý den). K trávě pořád přidáváme i seno, aby si jím koně doplnili potřebnou sušinu a vlákninu, které je ve šťavnaté trávě nedostatek.

Je čas létání hmyzu a tak pár tipů

22. března 2015 v 18:46 | Luca |  Jezdec
V létě koně velmi trápí bodavý hmyz. Saje krev, obtěžuje a může být zdrojem infekce. Na trhu je už dnes více možností, jak koním pomoct. Jednou z nich jsou síťkové deky. Jsou lehké, aby se koně nepotili, ale je potřeba, aby dobře seděly a nebránily koni v pohybu. Správně nasazená a zapnutá deka se na koni nepřetáčí ani při válení. Součástí některých dek je odnímatelný krční díl, který je možné připevnit k ohlávce. Na hlavu se koním může dát speciální síťovaná maska, kůň ale musí mít dost prostoru v oblasti očí a maska musí dobře sedět. Obojek proti hmyzu známe z chovu psů, u koní je však zatím novinkou. Nasazuje se na krk nebo na nohy. Nejčastěji ovšem používáme na obranu před hmyzem spreje. Repelenty musí být zdravotně nezávadné, ale zároveň dost silné, aby koně ochránily i v případě, že zmokne nebo se zpotí.


ZDROJ: PennyGirl

Nejjedovatější rostliny pro koně :(

12. března 2015 v 18:58 | Luca |  Kůň pod lupou
O tom, že pro koně je čerstvá pastva výborné zpestření jídelníčku, nemůže být pochyb. Stejně tak není třeba se dalekosáhle rozepisovat o tom, že ne všechny rostliny jsou pro koně vhodné, a že některé z nich jsou pro ně jedovaté. Pokud dopřáváte svým koním volnou pastvu, nebo pokud připravujete koním vlastní krmnou směs, níže jmenovaným rostlinám se obloukem vyhněte, jsou pro koně prudce jedovaté.

1. Hasivka orličí vypadá jako kapradina s trojúhelníkovými listy

Často roste v lesích a ve vlhkých oblastech. Na tělo působí tak, že mu zabraňuje zpracovávat a vstřebávat vitamin B1. Tento fakt vede časem k neurologickému poškození. Pro koně to neznamená okamžitou smrt, ale někteří koně se na ní mohou stát závislými a budou ji vyhledávat. Mezi příznaky otravy patří neurologické dysfunkce, deprese, nedostatek koordinace, a časem vede ke slepotě.


2. Bolehlav plamatý vypadá jako kapradina s malými bílými květy

Můžete na něj narazit prakticky kdekoli. Bolehlav obsahuje neurotoxiny, které jsou smrtelně jedovaté pro každého živého tvora. Tyto látky mimo jiné narušují periferní vidění a způsobují potíže s centrální nervovou soustavou, které mohou vést ke smrti. Příznaky otravy jsou evidentní - nervozita, třes, deprese, nedostatek koordinace, pokles srdeční a dýchací činnosti, která následně vede až k selhání dýchací činnosti.


3. Řebříček starček se na první pohled jeví jako malé žluté sedmikrásky

Jeho výskyt je prakticky neomezený. Při jeho pozření dochází k inhibici buněčného dělení, zejména v játrech. Zrádná je tato rostlina v tom, že v případě otravy nelze vypozorovat jakékoli znaky, zřídka lze vidět nepatrné příznaky otravy těsně před selháním jater. Proti otravě však nelze zasáhnout. Nejlepší obranou tak zůstává odstranění řebříčku z dosahu pastvin.

4. a 5. nebezpečnou rostlinou je čirok súdánský a čirok halepský

Tyto rostliny se podobají travině s širokými listy a mohou dosahovat výšky až 180 cm. Má velké semenné hlavy, kterou jsou mnohonásobně rozvětvené. Vyskytuje se spíše v teplých oblastech. Otrava těmito rostlinami zamezuje schopnosti zpracovávat v těle kyslík. Příčinou je sloučenina kyanidu obsažená v těchto rostlinách. Příznaky otravy jsou zrychlený dech, třes, lapání po dechu, křeče a zvýšená potřeba močení a vylučování stolice.

6. Kozinec


Kozinec je listnatý keř rostoucí z jednoho centrálního bodu, který má na holých stoncích fialové nebo bílé květy. Tato rostlina obsahuje toxin, který narušuje svou přítomností v těle schopnost zpracovávat cukry, což následně vede k narušení funkce mozkových buněk. Příznaky otravy souvisí s nevyváženým stavem mozkové činnosti. Může docházet k podivnému chování, vysokým krokům, závratím či pádům.


7. Nebezpečný červený javor

Červený javor poznáte podle toho, že jeho listy včetně stonků jsou během jara a léta jasně červené, zespod světle zelené. Na podzim začínají tmavnout. Kůra stromu je hladká. Při pozření dochází k rozkladu červených krvinek, které pak nejsou schopny přenášet kyslík do orgánů těla. Příznaky otravy jsou letargie, nechuť k jídlu, tmavá moč, rychlý srdeční tep a dech, dehydratace.


8. Stále zelený keř Tis

Tis je stále zelený keř s jasně červenými plody, které jsou zakončeny tmavším "okem". V našich podmínkách ho nalezneme prakticky kdekoli, mimo jiné je hojně používán v parcích jako okrasná dřevina. Na tento keř je třeba si dát obzvlášť pozor. Každý jeho list obsahuje taxiny, což jsou alkaloidy, které způsobují dýchací a srdeční kolapsy. Listy navíc zůstávají toxické i po vysušení a pro koně je smrtelné velmi malé množství v neuvěřitelně krátkém čase. Nejlepší je proto svého koně držet od této rostliny co nejdál. Otravu tisem lze indikovat podle náhlé smrti koně, třesu a koliky, potížím s dýcháním a pomalému srdečnímu tepu, který smrti předchází.


9. a 10. nebezpečná rostlina - chrpec a chrpa

Chrpec plazivý a chrpa žlutá jsou velmi podobné pampelišce, ale mají dlouhé tenké trny, které vyčnívají a jsou vztyčené. Dá se najít na mnoha divoce rostoucích loukách. Tyto rostliny obsahují toxiny, které mají negativní vliv na mozek a nervy, zabraňují komunikaci a žvýkání. Nejedná se tedy o rostliny způsobující okamžitou smrt, ale jejich dlouhodobé požívání může mít fatální dopad. Příznaky otravy jsou tedy zcela zřejmé - zaťaté nebo napjaté obličejové svaly, hubnutí, neschopnost kousat nebo správně žvýkat.

Jak sami vidíte, nebezpečných rostlin se může v okolí koní nacházet celá řada. Je proto dobré znát prostředí, ve kterém koně tráví dny, a v případě, že narazíte na rostlinu, která by pro koně mohla být nebezpečná, je dobré ji buď odstranit, nebo zamezit koni přístup k ní.
ZDROJ: konicci.cz autor článku: Petr Zuleger

Ptáte se " JAK ZKLIDNIT NERVOZNÍHO KONĚ?"

12. března 2015 v 18:52 | Luca |  Jezdec

Jak zklidnit nervózního koně

Pokud je kůň nervózní, je práce s ním daleko obtížnější a nepřináší takové výsledky, jaké očekáváme. Navíc stres a nadměrná nervozita má za následek často nejen psychické, ale i fyzické problémy koně.
Příčiny toho, proč je náš kůň nervózní, mohou být různé. Jednou z velice častých příčin je nesprávné zacházení jezdce, cvičitele či ošetřovatele při práci s koněm. Pokud víme, že zvíře reaguje na jakýkoli podmět jinak než jiní koně, například vzdorem, leknutím nebo dokonce agresivitou, je to pro nás první signál, který nám říká, abychom se k němu chovali jinak než k ostatním. Pokud je kůň nervózní, je důležité, abychom mu při práci věnovali dostatek zájmu a trpělivosti. Měli bychom mu dávat jasné a zřetelné povely, kterým bude rozumět, a které v něm nebudou vyvolávat strach, paniku a jiné negativní pocity. Všeobecně bychom se při kontaktu s koněm měli chovat klidně a rozvážně. V neposlední řadě bychom mu měli také zajistit takové zázemí, kde bude minimum faktorů, které ho budou zneklidňovat. Je důležité, aby se kůň mohl v klidu nažrat, je proto dobré vymezit prostor, kde bude sám nebo s nekonfliktními koňmi, kteří ho nebudou neustále od potravy odhánět. Je také velice důležité, aby měl kůň možnost si odpočinout, k tomu je vhodná odlehlá a klidná část stáje. Box nebo stání, kam koně umístíme, by se nemělo měnit, kůň si na něj zvykne a bude mít pak pocit bezpečí a bude klidnější.

Další příčinou nervozity koně může být přebytek energie. Pokud s koněm dlouhou dobu nepracujeme, kůň má potřebu vybít nějak svou energii a pokud mu to neumožníme, začne být nervózní. K tomu mají sklon hlavně plemena teplokrevných koní jako například anglický plnokrevník. Zástupci tohoto plemene jsou hodně energičtí a temperamentní a potřebují maximální využití energie. V případě, že přemýšlíme o koupi koně, ujasněme si tedy, zda jsme schopní mu zajistit trénink úměrný jeho potřebám a podle toho si vyberme plemeno.

Nervozitu koně může způsobit také dotěrný hmyz, a to především v letních měsících. Tomu předejdeme tím, že použijeme vhodné prostředky s repelentním účinkem, ochranné deky a masky proti hmyzu.

Jsou-li dodržovány všechny vnější předpoklady jako vhodná péče, krmení a pohyb, a kůň je přesto nervózní a nevyrovnaný, lze použít i jiné prostředky. Můžeme použít sedativa, které nám předepíše veterinář, po těch sice kůň nebude nervózní, ale nebude ani klidný, bude pasivní a otupělý a v jeho těle dojde k narušení několika metabolických dějů, které jsou pro správné fungování organizmu důležité. Mimo jiné právě proto sedativa nelze podávat zvířeti dlouhodobě. Můžeme ale použít čistě i přírodní prostředky jako například bylinky, které našemu koni neuškodí a pozitivně působí i na další případné zdravotní problémy.

Vyjmenujme si ty nejúčinnější z nich:

Česnek kuchyňský (Allium sativum)
Česnek obsahuje mnoho účinných látek, ke kterým patří enzymy, allicin a aminokyseliny. Pro svůj baktericidní účinek je česnek užitečným léčivem. Kromě toho, že dezinfikuje střeva, pomáhá obnovovat střevní flóru a tím chrání střeva před začervením, jeho vůně odpuzuje mouchy a tím působí jako repetent, pravidelné užívání česneku zvyšuje koncentraci a aktivitu a snižuje citlivost, úzkost a nervozitu.
Nejúčinnější je česnek čerstvý, můžeme ho zvířeti podat celý nebo ho nasekat do krmiva. Příliš aromatickou vůni můžeme překrýt čajem nebo ovocným octem.

Třezalka Tečkovaná (Hypericum perforatum)
Účinné látky třezalky zasahují do přenášení signálů v mozku a tím ovlivňují náladu. Tato bylina se používá při nervovém rozladění a neklidu u lidí, ale i u koní. Z třezalky uvaříme čaj a podáváme ho vlažný 1 x denně.

Levandule lékařská (Lavandula officinalis)
Levandule je známá jako prostředek při poruchách spánku a neklidu. Stejně jako lidi, uklidňuje levandule i nervózní a rozčilené koně. Květy této byliny mimo jiné působí odpudivě proti hmyzu a levandulový olej přináší rychlou úlevu po bodnutí hmyzem.
Buď můžeme připravit čaj z levandulových květů a podávat ho koni 1 až 2 x denně, nebo můžeme využít různé krmné a bylinné směsi, ve kterých je levandule obsažená.

Chmel obecný (Humulus lupulus)
Svého popudlivého, neklidného nebo náladového koně můžeme uklidnit chmelovým čajem nebo tonikem, výborně se také osvědčil čaj z chmele, levandule a kozlíku. Pokud potřebujete uklidnit zvláště nervózního koně před jakoukoli psychicky náročnou situací, např. před dlouhou přepravou, nakapejte mu do huby několik kapek silnějšího čaje (Bachova květová terapie). Květy chmele navíc obsahují silice, hořčiny a třísloviny, které tvoří sekret lupulin. Lupulin působí antisepticky, podporuje chuť a zmírňuje křeče, má proto blahodárné účinky na trávení.
Z chmele můžeme připravit také čaj, který pak podáváme podle potřeby.

Heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla)
Heřmánek je přirozeně léčivým prostředkem, nemá žádné vedlejší účinky a je mnohostranně využitelný. Působí protizánětlivě, antisepticky, uklidňuje, uvolňuje a rozšiřuje cévy. Pokud je náš kůň neklidný, podrážděný nebo trpí stresem, použijme heřmánek v jakékoli formě. Čaj z heřmánku příznivě působí při trávících potížích a při kolikách. Výluhem, nebo zředěnou tinkturou z heřmánku můžeme omývat drobné povrchové rány.
Heřmánek můžeme podávat čerstvě připravený, ve formě čaje nebo ve formě prášku.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Tato bylina má uklidňující účinek, aniž by její užívání vyvolalo návyk. Kozlík uklidňuje nervózní a bázlivé koně, aniž by omezil jejich výkonnost. Podáváním kozlíku můžeme uklidnit i koně, který reaguje při každé větší změně křečovými kolikami. Kozlík často pomůže odstranit i zlozvyky vyvolané nervovým podrážděním.
Rozemletý kořen kozlíku můžeme přimíchat do krmiva (denně asi 15 g), jako tekutina se podává po kapkách na cukru nebo chlebu.

ZDROJ:konicci.cz

Dobrá a zdraví prospěšná chuťka pro koně

12. března 2015 v 18:43 | Luca |  Recepty pro koně
Tata chuťka je vhodná teď na jaře, kdy koně hodně línají. Ale také je výborná pro březí klisny.
Budeme potřebovat:
-1/2 málého hrnku extrudovaného semínka
-1ks jablka
-1ks mrkve
Postup:
Semínko dáme do mističky a přidáme k tomu nastrouhané jablko a mrkev.
Promícháme a můžeme podávat :)
Vašim koníkům přeji dobrou chuť :)
Děkuji za návštěvu blogu!