Únor 2015

Jablečné špalíčky

16. února 2015 v 11:58 | Luca |  Recepty pro koně

POTŘEBUJEME:

-2 dl hladké mouky
-1 dl pšeničných otrub
-2 dl grahamové mouky
-1 velké zelené jablko
-1 dl vody
-2 lžíce oleje
-zelené karamelové barvivo nebo běžní potravinářské barvivo

POSTUP:

1) Smícháme v míse všechny suché přísady, přilejeme vody a olej a promícháme.
2) Jablko nastrouháme i se slupkou a odebereme z něho trochu přebytečné šťávy a samozřejmě přimícháme k těstu.
3) Přidáme trochu potravinářské barvy, podle toho jak výrazně chceš těsto obarvit.
4 Vyválíme těsto na dlouhé tenké válečky a potom ho nožem nakrájíme na kousky. Okraje můžeme trochu zatlačit k sobě aby měli válečky hezký tvar.
5) Na plech rozločíme pečící papír a položíme na něj válečky. Trouby si předehřejeme na 170°C a pečeme 15 minut.
6) Po 15-ti minutách snížíme teplotu na 75°C a necháme válečky v troubě asi 10 minut sušit.
7) Nakonec necháme válečky úplně vystydnout až ztvrdnou. Uchovávat je budeme v plechovce.Westernová sedla

16. února 2015 v 11:52 | Luca |  Jezdec
POPIS:


Oproti klasickému sedlu jsou tato sedla větší a čím kvalitnější, tím i těžší (mohou vážit okolo 15 - 25 kg), hřbet koně tím však netrpí, protože jsou konstruována tak, aby rovnoměrně rozkládala váhu jezdce. základní součástí je kostra vyrobená ze dřeva, nebo výjimečně z kovu. Tou už je určen tvar posedlí a přední i zadní rozsochy. Celé sedlo je na viditelných částech pošito kůží, nebo syntetickou napodobeninou. Posedlí může být pro pohodlí jezdce potaženo pryží. Spodní strana kostry i bočnic je pokryta ovčí kůží, nebo syntetickou vlnou. Nezbytnou součástí je "hruška", která je umístěná na přední rozsoše (neboli také vidlici). Původně sloužila k uvázání kovbojského lasa a musela udržet i sílu vzpírajícího se dobytčete, dnes však na většině sedel plní pouze estetickou funkci. Třmeny jsou obvykle zhotoveny ze dřeva, kovu, nebo plastu u méně kvalitních sedel. Ty opět mohou být pošity kůží. Kvalitní ručně vyrobené sedlo může být zdobené složitými vzory vtlačenými do kůže nebo stříbrným kováním a stát se tak skutečným uměleckým dílem.

TYPY:

  • All around - univerzální sedlo pro rekreační jízdu, práci v terénu i na jízdárně a jakékoliv soutěže ve westernových disciplínách
  • Ropingové (lasovací) sedlo - robustní pracovní sedlo, vhodné i pro každodenní dlouhotrvající práci s koněm, hruška tohoto sedla musí být natolik masivní a pevná, aby se k ní dalo bezpečně přivázat laso s odchyceným dobytčetem
  • Rodeové sedlo - hluboké sedlo bez hrušky s vysokou přední rozsochou.
  • Cuttingové sedlo - těžké pracovní sedlo, má hluboké posedlí, které umožňuje jezdci bezpečně usedět prudké obraty a ostré zatáčky, zároveň však musí jezdci poskytovat velkou možnost pohybu, třmeny jsou dlouhé a posazené více vepředu, charakteristická je pro tento typ sedla kolmo posazená hruška, za kterou se jezdec může přidržet v prudkých obratech
  • Reiningové sedlo - má hluboké posedlí pro bezpečnost jezdce a více pohyblivé malé bočnice pro volnější působení nohou jezdce, je ze všech typů sedel nejvíce kontaktní, proto se využívá při tréninku koní a soutěží v disciplíně zvané reining, která je obdobou klasické drezury
  • Barrel racingové sedlo - je lehčí, s širokou vidlicí a vysokou zadní rozsochou, posedlí tohoto typu sedla je krátké s těžištěm uprostřed a umožňuje jezdci jistý a vyvážený sed, a ten tak může provádět rychlé sprinty a ostré zatáčky, tento typ je také velice oblíben rekreačními jezdci
  • Vytrvalostní sedlo - je nejlehčí ze všech uvedených typů, je často bez hrušky a rozkládá hmotnost jezdce po co nejširší ploše, třmeny jsou často mírně vepředu, aby jezdec odlehčil hřbetu koně, sedlo je určeno i pro rychlejší dlouhodobou jízdu
  • Trailové sedlo - je navrženo pro maximální komfort koně a jezdce, poskytuje hluboké měkké posedlí pro dlouhé vyjížďky do terénu v pomalém tempu, patří mezi lehčí typy, u některých sedel schází hruška, která je pro tento typ sedla postradatelnou součástí
  • Sedlo na show - může být vyrobeno pro cutting, barrel racing, nebo jinou disciplínu, ale vyznačuje se neobyčejně krásným provedením, obvykle se dobře uplatňuje na nejrůznějších jezdeckých show nebo v disciplíně western pleasure, kde je vzhled dvojice velmi důležitý.
Dnešní plemeno je ARABSKÝ PLNOKREVNÍK

13. února 2015 v 11:19 | Luca |  Plemena koní
Říká se o nich, že jsou nejkrásnějšími a nejušlechtilejšími koňmi na světě. Každé plemeno odvozuje svůj původ právě od nich. Málokteré spojení člověka a zvířete je opředeno tolika legendami a pověstmi jako pouto mezi pouštním nomádem a jeho koněm - arabským plnokrevníkem.

Původ a historie

Beduíni věří, že první arabský kůň se na světě objevil již 3000 let př.n.l., počátek chovu těchto koní však spadá pravděpodobně až do 18. století př.n.l. Arab pochází ze severní Afriky a okolních východních zemí - především Egypta a Arabského poloostrova, který jim dal jméno. Díky jejich schopnosti přizpůsobit se pouštním podmínkám byli využíváni pouštními kmeny a vytvořili pro své jezdce dokonalé spojence. Rychlé, vytrvalé, schopné přežít v náročných podmínkách.

V sedmém století našeho letopočtu začaly muslimské výboje a díky nim stanuli na evropské půdě krom bojovníků i jejich koně. Díky tomu došlo k obohacování evropských chovů arabskou krví, nejprve se tak stalo ve Španělsku, následně po celé Evropě.

Ačkoliv v Evropě posloužil především pro obohacení a zlepšení místních plemen, popřípadě k vyvinutí ras nových, v Arábii pokračoval chov čistokrevných arabských plnokrevníků dál a dodnes zůstává nejčistokrevnějším koňským plemenem planety, jehož krev koluje v žilách téměř všech koní po celém světě.

V současné době jsou arabští plnokrevníci chování v mnoha hřebčínech a chovných stanicích po celém světě, doménou toho plemene však stále zůstává Blízký východ a především Arabský poloostrov.

Popis plemene

Arabský plnokrevník je prý považován za nejkrásnější zvíře na světě, přestože mezi koňmi patří k nejmenším - kohoutková výška se pohybuje jen mezi 144,2 až 152,5 cm. Jen pro představu, plemena s průměrnou výškou pod 148 cm jsou již většinou klasifikována jako poníci.

Nejobdivovanější částí těla bývá u arabů hlava. Je velmi jemná a poměrně krátká, s výrazně konkávním nosem (tzv. štičí hlava) a nízko umístěnými velkými nozdrami. Také posazení malých uší, stejně jako široké čelo s jemnou vypuklinkou mezi očima, je pro toto plemeno typické.

Hlava je výrazným obloukem nasazená na elegantní klenutý krk, který ladně přechází ve vysoký kohoutek, napojení krku na plece je výrazné. Na krátký, lehce prohnutý hřbet navazují silná bedra a delší rovný kříž. Ocas je nasazen vysoko na zádi a v pohybu jej kůň nese obloukovitě vzhůru. Arabové mají suché, čisté nohy s jasně patrnými šlachami a nepříliš rozměrnými holeněmi.

U arabů jsou povoleny všechny barvy, nejčastější jsou bělouši, hnědáci, ryzáci, vzácnější pak vraníci.

Charakteristika

Povaha arabského plnokrevníka je téměř stejně legendární jako jeho vytrvalost. Původní beduínští jezdci milovali své koně jako členy rodiny a mezi nimi a koněm vznikalo pouto naprosté věrnosti a lásky, které jsou arabští koně schopní dodnes. Přes svůj temperament mají výbornou povahu a charakter.

Využití

Dříve sloužil arabský plnokrevník svým pánům v poušti hlavně k přežití, díky tomu získal velkou vytrvalost a odolnost. Své využití v současnosti nachází po sportovní stránce v závodech vytrvalosti (endurance) a rovinových dostizích. Pro drezúru a parkur toto plemeno není vhodné, ačkoliv téměř každý parkurový či drezurní kůň má arabské prapředky.

Arabský plnokrevník je díky svému elegantnímu exteriéru a pověsti nejkrásnějšího koně planety velmi vhodný k výstavám.

Zajímavost

Možná právě kvůli své kráse a věrnosti se toto nejstarší koňské plemeno často stává uměleckým námětem, ať už se jedná o starověké a středověké malby a rytiny či moderní umění. Mezi hlavní hrdiny patří arabský plnokrevník například v knihách Waltery Farleyho (Černý hřebec - také zfilmováno), láska mezi jezdcem a koněm a posvátný arabský vytrvalostní dostih přes poušť se objevuje jako hlavní motiv také ve filmu Ohnivý oceánZDROJ: konicci.cz

Vlastnit koně, není sranda

13. února 2015 v 11:14 | Luca |  Jezdec
Každy si myslí že vlastnit koně je jen sranda a zábava, ale tak to bohužel není.
Mít koně obnáší hodně starostí a velkou zodpovědnost. A když už si koně pořídíte tak by jste se o něj strat na 100 procent.
Nezapomínejte tak proto na to že kůň je na vás závislý!
Kůň vám bude velice vděčný :)
A pro lepší komunikaci s koněm si můžete přečíst knížky JAK MYSLÍ KONĚ a JAK MLUVIT S KOŇMI.
Doporučuji :)

Děkuji za návštěvu blogu!