Prosinec 2013

Fáze březosti

26. prosince 2013 v 11:21 | Luca |  Koně
Březost klisny trvá průměrně jedenáct měsíců a několik dní. Samozřejmě, že existují odchylky, zpravidla hřebečka nosí klisna déle než klisničku. U hřebečků trvá březost průměrně 334 dní, u klisniček 332 a půl, ale možná odchylka činí až devět a půl dne. Když se čas naplní, je nutné ušlechtilím koním, zejména plnokrevníkům, věnovat mnohem více pozornosti než soběstačným poníkům. Nejkvalitnější klisny rodí ve zvláštním porodním boxu a nepřetržitě je sleduje průmyslová kamera.
Zda-li bylo připuštění úspěšné a klisna nám zabřezla můžeme poznat podle některých příznaků, jako je nedostavení další říje, klisna se stává klidnější, pomalejší a lépe žere. Později se jí zvětšuje objem břicha a klisna je opatrnější (nevyhazuje, neběhá příliš zběsile apod.)

Přesněji však můžeme březost zjistit:
 • rektálním vyšetřením - to je pohmatem přes konečník, kdy na vaječníku nahmatáme žluté tělísko - lze zjistit už po 3 týdnech
 • laboratorním vyšetřením - zjišťuje se hormon progesteron v krvi nebo moči - ten můžeme objevit po 3 měsících
 • ultrazvukem - první známky můžeme pozorovat 16. den
 • podle pohybu hříběte - až v pokročilém stádiu březosti
Vývoj hříběte v děloze:
Dva měsíce
Ve dvou měsících dosahuje embryo (zárodek) přibližně délky 7 až 10 cm od temene po zadek. Nohy už jsou zřetelně utvářené a lze rozpoznat pohlaví.
Čtyři měsíce
Hříbě nyní váží kolem 1 kilogramu a měří 20 až 30 cm. Kolem pysků se objevují první stopy ochlupení. Tvoří se kopýtka.
Šest měsíců
Celé tělo je pokryto chmířím (lanugo). Vytvářejí se vnější pohlavní orgány. Dělka se zvětšuje na 56 cm a hmotnost přesahuje 5,5 kg.

Osm měsíců
Hříbě se napřimuje. Hříva a srst začínají růst podél hřbetu. Váha vzrůstá na 16 až 19 kg a délka na 68 až 73 cm.
Deset měsíců
Váha roste na 29 až 33,5 kilogramů, délka 82-92 cm. Srst a hříva jsou již plně vzrostlé a hříbě s připravuje k narození.

Jedenáct měsíců
Hříbě je obráceno tak, aby mohlo vyjít porodnímicestami. Nyní váží 38,5-48,5 kg a měří více mež 109 cm. Zuby se již prožezávají v dásni.
Krmení březích klisen
Klisny krmíme 3x denně. Podáváme jim kvalitní krmení (zvýšíme přísun vitamínů B, D, A, kostitvorných minerálních látek, hodnotných bílkovin a karotenu). Musí mít dostatek kvalitní pitné vody a pohybu, který ji velice prospívá. Povzbuzuje krevní oběh a látkový metabolismus.
Někdy se mohou vyskytnout otoky zadních končetin (břicha, vemene) - na ně je potřeba dávat obklady.
Mohou být způsobeny:
1)Přiliš vodnatým krmivem
2)Nedostatkem pohybu
Nedostatečná, málo vydatná potrava může ohrozit vývoj plodu. Velmi nebezpečné je také vadné nebo zkažené krmivo. Není vhodné krmit ani čerstvým, plesnivým nebo zapařeným senem. Nepoužíváme také špatně zkvašenou siláž, nahnilé okopaniny a žitné otruby (námel). Vyřadíme žluklé, ztuchlé zrniny.
Při krmení zkaženým krmivem, napájením studenou vodou a hrubým zacházením by mohlo dojít k předčasnému porodu.
Zhruba 2 - 3 týdny před porodem snižujeme dávky jadrných krmiv, předkládáme pouze luční seno + MASH.
MASH
 • je teplý nápoj, který má mírně projímavé účinky, čímž zabráníme trávícím poruchám, které by mohly být způsobené zácpou.
 • Podáváme ho 2 - 3 týdny před porodem.
MASH připravíme takto:
1,25 l vody
1,50 kg ovsa
0,25 kg pšeničných otrub
0,05 kg lněných seminek
0,03 kg kuchyňské soli
POROD
Před porodem umístíme klisnu do porodního boxu, který by měl být vykachličkovaný, veliký 3 x 3 m a vystlaný čerstvou nezávadnou slámou. Klisně sundáme podkovy, aby nedošlo ke zranění jak klisny tak hříběte.

Blížící se porod poznáme podle těchto příznaků:
 • klisně se zvětší pohlavní orgány
 • také se zvětší vemeno a začne z něj kapat mlezivo
 • uvolní se pánevní svaly a břišní svaly
 • klisna neustále vstává, lehá, potí se, často močí, ohlíží se
 • těsně před porodem ulehne - rodí v leže a nejčastěji v noci, proto je potřeba ji neustále hlídat, aby nerodila sama.
Příprava k porodu má tři zálkadní fáze. Nejdříve se objeví vůlí neovládané stahy dělohy, kdy se plod dostává do polohy vhodné k vypuzení a uvolnění děložního hrdla a okolních struktur. Další fází jsou vědomé stahy, které nutí plod opustit pánev a projít porodními cestami ven. Plodové obaly praskají ve třetí fázi. Před a během stahů je klisna neklidná, neustále si lehá a vstává. Během přípravy hřebení (porodu) se stahy stávají stále častějšími, i když trvají jen několik málo minut. Toto stádium končí asi po 6 hodinách uvolněním části plodových obalů a odchodem první plodové vody, která vytéká z pochvy.
1. Po odchodu plodové vody si klisna lehne a bolesti nabývají na síle. Často se ozývá hlasitým hekáním nebo řehtáním a v době, kdy porod vrcholí, se silně potí.
2. Při normálním průběhu hřebení se mezi rozevřenými pysky vulvy objeví nejdříve přední nohy hříběte. Jsou obaleny průsvitnou blánou, která během postupujícího porodu praská.
3. Hlavička leží a natažených předních nožkách a objevuje se hned za kopýtky. Jakmile projde plec, je nejtežší část hřebení odbyta a ostatní již pokračuje rychle. Obaly na nose praskají a hříbě začíná dýchat.
4.Hříbě již opustilo tělo matky a pupeční šňůra již přestává tepat. Uzavírá se přirozená "krevní záklopka", zabraňující úniku krve zpět do placenty a zásobování vším potřebným touto cestou definitivně končí.
5. Krátce po porodu se klisna snaží hříbě postavit na nohy a přerušit pupeční šňůru, není-li příliš silná. Během půlhodinky hříbě olíže, čímž své novorozeně očistí, zahřívá a masíruje.
6.Po půl hodině již hříbě obyčejně začne sát. Mlezivo, první mléko , které hříbě dostává, je neobyčejně blahodárné. Působí jako antibiotika a usnadňuje odchod smolky (první trus hříbátka) ze zažívacího traktu.
PLACENTA
Lůžko vychází asi čtyři hodiny po skončení hřebení. Jestliže včas nevyjde, je nutná pomoc veterináře, neboť zedržené lůžko může způsobit sepsi.

Hlavy koní

25. prosince 2013 v 19:42 | Luca |  Kůň pod lupou

Více o chodu koně

25. prosince 2013 v 19:35 | Luca |  Kůň pod lupou

(c) Sii LSR

KROK
Při kroku se nohy koně pohybují takto: 1 levá zadní, 2 levá přední, 3 pravá zadní, 4 pravá přední.
Tento obrázek ukazuje krok s koněm dobře vedeným. Kráčí pravidelně a předvádí dokonalý čtyřfázový krok.
Krok se kvůli požadavkům moderní drezury rozděluje dále na: střední krok, zkrácený krok, prodloužený krok a volný krok.
(c) Sii LSR
KLUS
Klus je dvoufázový chod, při němž kůň pokládá na zem současně dvě úhlopříčné nohy, v okamžiku před dopadem už se odráží protější dvojice a jsou slyšet jen dva údery.
Na obrázku vidíte klus s dobrým houpavým vyrovnaným pohybem. Držení hlavy je správné a je zde zvláště dobře vidět postavení zadních nohou pod tělem. Dále se klus rozděluje na: pracovní, střední, zkrácený a prodloužený.
(c) Sii LSR
CVAL
Cval je chod třífázový. Vykračuje-li kůň levou zadní, je sled následující: 1 levá zadní, 2 levá přední a pravá zadní (půdy se dotýkají současně), 3 pravá přední, což je tzv. vedoucí noha. Cval může být samozřejmě i ,,na levou nohu".
Na obrázku je pěkný, pravidelný třífázový cval na pravou nohu s koněm jedoucím volně při dobrém kontaktu s udidlem. Dále se cval rozděluje stejně
jako klus.
ZDROJ:

Zbarvení koně

25. prosince 2013 v 19:28 | Luca |  Kůň pod lupou

Zbarvení

(c) Sii LSR
Skewbald - velké bílé skvrny na podkladu jiné barvy. Piebald - obyčejně nepravidelné velké skvrny v černé a bílé barvě. Tygr - často označováno jako Appaloosa. Bělouš - černá kůže, směs bílých a černých chlupů. Grošák - tmavošedé chlupy vytvářejí na šedém podladě zřetelné kroužky. Vraník - zcela černý pigment všude kromě možných bílých znaků. Hnědák - červenavá srst s černou hřívou, ohonem a nohama. Tmavý hnědák - smíšená černá a hnědá srst, nohy, hříva a ohon černé. Plavák - žlutý, modrý nebo myškový, což závisí na rozptýlení pigmentu. Ryzák - různé dostíny zlaté od světlé až přes sytě rezavou, stejně tak ohon a hříva. Tmavý ryzák - nejtmavší z povolených odstínů ryzé barvy. Palomino - zlatá srst, bílá hříva a ohon, minimum černé barvy.
Děkuji za návštěvu blogu!